Serwer SFTP-konfiguracja DHCP na OpenSuse

Witam wszystkich!

Zacznę od początku. Otóż mam w pracowni komputerowej 15 komputerów. Niestety uczniowie zniszczyli CD-ROMy i dyskietki, a że te komputery są stare to nie obsługują bootowalnych pendrivewów. Otóż stworzone mam obrazy partycjii C w Norton Ghost. I teraz chcę odpalić HirensBoota(jest tam opcja Norton Ghost)- ale jak i w miarę szybko. Można by było podłączać CDROM ale to popierwsze muszę odkręcać kompy i wkladac cdrom i a po drugie to trwa bardzo długo. Dlatego czytałem w sieci że można to zrobić po lanie. No i wszytskie kompy w mojej pracowni mają takie opcje. Boot Lan

Zaintalowałem już OPENSUSE11.2 na moim komputerze nauczycielskim. Zainstalowałem modłuł TFTP, serwer DHCP. Ale jak to skonfigurować? Próbowałem już kilka razy i nie działa.

Dlatego poszukuje osób, które pomogą mi rozwiązać ten problem.

Dziękuje z góry.

Podaje też mój numer gg: 8792318

Ogólnie takie serwery konfiguruje się przez edycję plików konfiguracyjnych. Można również doinstalować graficzne kreatory ale skoro masz już zainstalowane OpenSUSE to proponuję wykorzystać potęgę narzędzia YaST2 i doinstalować dodatkowe pakiety: yast2-tftp-server oraz yast2-dhcp-server i wszystko będziesz mógł sobie graficznie skonfigurować i co najlepsze w jednym miejscu, jednym narzędziem :slight_smile:

Pozdrawiam!

Już właśnie to zrobiłem- zainstalowałem te składniki przez YasTa. Tylko jak to skonfigurować, żeby to chodziło.

Chciałem porobić zrzuty ekranu ale nie mam w tej chwili takiej możliwości, postaram się później to uzupełnić w razie potrzeby, chwilowo problemy techniczne.

Z tego co widzę w YaST2 to w konfiguracji serwera DHCP w pierwszym kroku wybierasz kartę sieciową, przez którą ma być udostępniane połączenie sieciowe i tam zezwól na otwarcie portu dla serwera DHCP w Zaporze Sieciowej (Firewall).

W drugim kroku trzeba uzupełnić takie dane jak:

Ok. Wszytsko tak zrobiłem jak napisałeś. Uruchomiłem serwer DHCP na ustawieniach odpowiednich,i SFTP, gdzie zlokalizowałem katalog zplikami. No i uruchomiłem drugi komputer,dałem bootlowanie bo lanie i nic.Nie wykrywa nic- co robić? Może są jeszcze potrzebne do tego inne składniki?

A jaki system w ogóle ma być instalowany? Jeśli Windows przez LAN to niestety nie miałem nigdy okazji tego robić, więc nie mam pojęcia jak to się robi ale wiem kto może wiedzieć, więc podam mu namiar na ten post i może coś poradzi :slight_smile: Jeśli chodzi o instalację Linuksa, to np. Debian oferuje takie coś jak netboot i kilka narzędzi potrzebnych do instalacji sieciowej, zapewne w innych dystrybucjach jest podobnie.

Pozdrawiam!

Chciałem uruchomić przez sieć HirensBoota aby skorzystać z opcji jakie on niesie. Chcę dokładnie uruchomić NortonaGhost np. aby przywracać system z gotowego już obrazu. I nie wiem czy do tego potrzeba jeszcze jakieś inne serwery lub pili konfiguracyjne. W obecnej chwili na konfiguracje opisaną powyżej nie działa.