Sygnał awaryjny MOBO po instalacji SSD

Moja płyta główna to Gigabyte EP45-DS3 bios ver F9, dysk SSD to Samsung 830 128 GB

Problem jest cykliczny. Odłączenie i ponowne podpięcie dysku naprawia problem. Mobo wydaje 23 krótkie dźwięki, restart, ponownie 23 sygnały i tak w kółko. Producentem BIOSu jest Award. Nie wyczytałem nic o kodzie błędu, jednak przez metodę prób i błędów jestem pewien, że to SSD. Pierwszy taki błąd otrzymałem zaraz po pierwszym podpięciu dysku. Po odpięciu i ponownym podłączeniu problem zniknął (dlatego go też zbagatelizowałem). Zainstalowałem na czysto system i komputer działał sprawnie przez 1,5 tygodnia. Po tym czasie komputer nie był włączany przez 8 dni. Komputer działał bez zarzutu w pierwszym dniu po przerwie (3h), w drugim po 5 godzinach dostałem BSOD, szybki restart i ponowną sekwencję 23 sygnałów.

Z informacji dodatkowych powinienem nadmienić, że przy każdym włączeniu sprzętu widzę dodatkowy ekran po załadowaniu BIOSu, trwający 10 sekund i informujący, że mam wersję iSrc 1.07 i płyta nie obsługuje innych urządzeń niż dyski twarde i napędy. Po 10 sekundach system się bootuje.

W 2 i 3 dniu po instalacji miałem również problem zamrażania się ekranu bootowania - samoistnie się naprawiał po ręcznym restarcie. Po uruchomieniu systemu przez naprawę, która poinformowała, że nie pomoże nic naprawić (pokasowałem wszystkie punkty przywracania CCleanerem poza ostatnim), system cudownie sam rozwiązał problem i przestał zamrażać bootscreen.

Domyślam się, że mam starą wersję iSrc, czymkolwiek ona jest. Problem polega na tym, że posiadam aktualną wersję bios. Gigabyte wydał jeszcze wersję f10b, jednak nie chcę niepotrzebnie instalować wersji beta jeśli problem tkwi gdzie indziej. Proszę nie podawać odpowiedzi typu “zrób flash biosa na betę i sprawdź czy działa”. Jestem laikiem i nie sądzę bym sobie poradził w łatwym wymienianiu biosów, ba nigdy nie składałem samemu komputera :). Dodanie SSD było moją pierwszą ingerencją (i jak się okazuje mało przyjemną z powodu niespodziewanych dźwięków płyty). Problem jest losowy, dlatego nie wiem czy to tylko wina starej wersji iSrc. Chciałbym wiedzieć co faktycznie jest nie tak i jak temu zaradzić.

PS. Sam system działa świetnie. Wydajność w sysntetykach jest na poziomie innych konfiguracji na sata2

Z góry dzięki za udzielone rady

~pozdrawiam

Mam nieco inny problem z dyskiem SSD (OCZ Vertex4) na płycie Gigabyte ale pod AMD, lecz może coś ci to pomoże. Mianowicie, gdy sprzęt pracuje w trybie AHCI i do portów SATA oprócz SSD podłącze obojętnie jaki HDD, to bios losowo informuje o błędach SMART tychże dysków. Wystarczy odpiąć SSD i błąd się nie pojawia. Pomogło przestawienie trybu pracy HDD na IDE. SSD w dalszym ciągu pracuje jako AHCI. W jakim trybie działa kontroler SATA u Ciebie?

Dzięki za odpowiedź,

Sata pracuje w trybie AHCI. Nie widzę opcji ustawienia osobno trybu dla dysku SSD i HDD. Mam za to opcję “SATA Port 0-3 Native mode [dis]” Przy [disabled] porty działają w trybie Legacy IDE, przy [enabled] w trybie native IDE. Czy jeśli bym przestawił SSD na porty 4-5 i ustawił wspomniany tryb na enabled, miałbym wtedy HDD w trybie IDE? Może da się jakoś przestawić tryb pracy dysku w rejestrze bez ingerencji w BIOS?

tak. wlasnie w ten sposob to zrobilem.

Zrobione. Mam nadzieję, że to pomoże. Jeśli do miesiąca nie dostanę błędu, można będzie problem uznać za rozwiązany :slight_smile: