System sie nie uruchamia przez pamięć

Witam, mam problem z nową pamięcią.

Dziś kupiłem nową pamięć ddr2 patriot 2gb 800mhz LC5, gdy już włożyłem do już istniejącej 1204 MB 667MHz HYNIX LC5okazało się że system (posiadam windows xp) nie chce się włączyć nawet w trybie awaryjnym. Moja płyta główna to asus P5VD2-VM/SI.

Teraz tak mam dwa sloty i jak włożę najpierw 2 gb a potem 1 i na odwrót to występuje problem, jednak jak wyjmę kość z 1gb i zostawię 2gb to uruchamia się system. Najbardziej się zdziwiłem jak dwie kości są włożone a odczepię kartę graficzną geforce gt 240 500mb i podłączę do zintegrowanej grafy to bez problemu uruchamia się system i widzi 3giga. Podsumowując, pamięć którą kupiłem wydaje się być ok chodzi nawet ze starą tylko jak odłączę grafe.

Proszę o szybką odpowiedź bo nie wiem czy jest jakaś, żeby system uruchamiał się bez problemów i widział 3 gb, muszę wiedzieć aby zwrócić jak najszybciej pamięć.

  1. sprawa, to stara dobra zasada byłą taka, że pamięci brało się od jednego producenta i tego samego typu, bo czasami zdarza się (choć teraz już rzadko), że dwie różne kości nie będą chciały ze sobą współpracować.

  2. To kwestia zasilania komputera, skoro po wyjęciu “prądożernej” karty graficznej wraca wszystko do normy, to być może Twój zasilacz dogorywa.

  3. Można spróbować w BIOS`ie ustawić ręcznie prędkość i timingi (auto nie zawsze się sprawdza, czasem tylko na manualu idzie poprawnie uruchomić), ustawiając wszytko tak jak jest w specyfikacji tej wolniejszej kości pamięci, być może ruszy na obu.

  4. Pamięci możesz przetestować memtestem, oczywiście każdą z osobna.

zasilacz mam nowy i raczej dobry corsair 430W, dziś grzebałem w biosie skończyło się tak że w ogóle nie mogłem odpalić kompa Neutral Po pierwsze płyta raczej nie obsługuje częstotliwości 800 Mhz, ale każdy mówił mi że i tak to bez różnicy i najwyżej będzie pracować wolniej. Po drugie w biosie nie mogłem znaleźć ustawień do pamięci, co dziwne że w biosie nie mam niektórych ustawień jakie są opisane w manualu do płyty głównej. Nie wiem jak i co można by ustawić w biosie aby pomogło. Jak sądzicie zmiana systemu na np. 7 mogła by rozwiązać problem?

A próbowałeś aktualizować bios? Często nowe biosy eliminują wiele problemów.

Właśnie nie wiem jak zaktualizować, nie mogłem zainstalować programu asus update, nie mam stacji dyskietek niby można przez pendriva ale nie wiem jak.

Dodane 22.11.2010 (Pn) 13:28

Zasilacz jest dobry 430W, i niestety nie ma aktualizacji mojego biosu.

Dodane 30.11.2010 (Wt) 22:18

Oddałem tą pamięć i czekan na inną, ale obawiam się że to wina płyty ASUS P5VD2 VM/SI. Nie ma jej w wykazie na stronie ASUSa i doczytałem się, że też inni mieli podobne problemy. Teraz nie wiem czy próbować wgrać biosa z innej płyty P5VD2 VM, podobno niektórym się udawało. Jeżeli ktoś spotkał się z tą płytą i wie jak zaktualizować biosa to proszę o kontakt.