Systemy x86 i 4GB RAM

Pytałem się faceta od SOISK i on stwierdził że system x86 może zobaczyć nawet 4GB RAM bez żadnych tam modyfikacji, bo to trochę zależy od mobo, ale mi się nie chce w to wierzyć, ale z kolei on ma jakieś tam bardzo długie doświadczenie w branży IT (nie jako nauczyciel). Dokładnie stwierdził tak “Mam laptopa z 4GB RAM i Vistę x86 i widzi mi te 4GB RAM w menedżerze zadań”, czyli praktycznie naprawdę widzi tą pamięć. Jak to jest?

Widzieć widzi ale nie obsłuży całej ilości RAM. Obsługa całej ilości 4GB dla systemów x86 tyczy się… wszystkich urządzeń, czyli pamięć grafiki, kontrolerów itp. itd… To co zostanie, przydzielane jest dla pamięci RAM. Dlatego właśnie wszystko zależy od konfiguracji kompa.

Jeszcze taka ciekawostka: Bardzo dużo laptopów (choć już coraz rzadziej) ma płyty główne z ograniczeniem do 4GB pamięci na wszystko łącznie. Wówczas nawet posiadając system x64 nigdy nie uzyskamy pełnej obsługi 4GB RAM, ponieważ MoBo musi rozdzielić te 4 Gb na wszystkie podzespoły.

  1. Niech facet sprawdzi co to jest x86 (i Ty również), ponieważ źle rozumiesz architekturę x86. Zresztą nie ma co się dziwić, bo jakoś się źle utarło, że x86, a x64 to co innego. Prawda jest taka, że obecnie x64 to rozszerzenie architektury x86. Kiedyś było x86-16, później x86-32, a teraz x86-64. Wszystkie są kompatybilne wstecznie.

  2. Tak jak ktoś powiedział w menadżerze pokazana jest ilość zainstalowanej pamięci. Vista, ani żaden inny system 32 bitowy (z narzutami) nie obsłuży w normalny sposób bez komplikacji (PAE) 4 GB pamięci.

Windows Vista 32bit od SP1 jak i Windows 7 widzą 4GB ramu, ale nie zaadresują tyle pamięci tylko max 3,5GB, z tego co czytałem to reszta pamięci zabierane jest przez urządzenia I/O i np PCI oraz karty graficzne, tylko systemy serwerowe 32bitowe mogą tyle zaadresować pamięci, a nawet więcej, gdy już masz system 64bitowy lub 32bitowy serwerowy to musisz jeszcze w biosie włączyć Memory Remap Feature aby można było zaadresować tyle pamięci.

Ciekawe przez jak długi okres czasu jeszcze będą powstawać takie tematy…

Mądrzy ludzie szykują się do wprowadzenia x128, phenomy I i II już obsługują x128, a szary i rozwijający się user nadal nie kuma co to te x64 i unika, bo niby to wolne i problematyczne, bo tak napisało kilku niewyżytych 12-latków na kilku forach.

System x32 ewentualnie może pokazać, że jest zainstalowane 4GB ramu, ale nie użyje takiej ilości, system x64 pokaże i użyje dowolną ilość ramu instalowaną w tej chwili w płytach głównych przez użytkowników komputerów.

P.S.

Nadal wchodźmy na naszą klasę i nie interesujmy się tym czego na co dzień używamy, a interfejsy dotykowe w przedmiotach codziennego użytku i e-papier będziemy podziwiać tylko w filmach science fiction. Humanum errare est.

zerknij tu:

Masz wyjaśnione jak włączyć w windows xp x86 przełącznik rozszerzenia adresu fizycznego: http://support.microsoft.com/?kbid=291988

Dzięki temu system widzi pełne 4GB, potrafi je wykorzystać - ale w obrębie systemu.

Pojedyncza aplikacja dalej może wykorzystać tylko te 2-3GB, ale system to nie tylko jeden program, więc to tobie wystarczy.

Ps. mając 4GB Ram i procek 64 bitowy nie widzę sensu instalowania systemu 32 bity. Sam używam Vista x64 i jestem bardzo zadowolony (posiadam 4GB Ram)

slawex1983 dobrze pisze o tym, że to tak na prawdę tylko rozszerzenie, ten temat poruszałem już: 64bitowe-procesory-jak-koncu-jest-prawde-t291781.html

W zwykłym 32 bitowym Windows pojedynczy proces nie może wziąć więcej pamięci niż 2 GB ram,w przypadku coraz bardziej wymagających programów 2 GB ram to nic i tak kończą się systemy 32 bitowe,tak jak skończyły się 16 bitowe,wtedy też były podwójne wersje oprogramowania 16 i 32 bit,teraz na szali mamy 32 i 64 bitowe programy,a 2 GB ram nikogo nie dziwi

Phenomy są 128 bitowe?

Tak.

Mi zawsze wydawało się, że phenom jest 64bitowy, o 128bitach pierwsze słyszę aby taki był.

Spectator, a co to niby znaczy, że są 128bitowe? I może pochwalisz się źródłem tej wiedzy?

Znaczy to, że obsługują instrukcje 128-bitowe. Źródło wiedzy? Materiały do których mają dostęp nieliczni ludzie w ms i amd.

No to skąd Ty to wiesz?

Trochę to naciągane, 64bitowe procesory to takie, które mają szynę danych 64bitową (czyli w jednym takcie przesyłają 64bitów między swoimi blokami), natomiast instrukcje 64bitowe, dalej dzielą dane na bloki po 32bity i całe 64bity wysyłają w dwóch taktach.