1,37 GHz po włączeniu laptopa

(matidobryworms13) #1

Mam procesor AMD A8 5550M APU 2,10 GHz, kiedy włączam rano laptopa jego szybkość wynosi 1,37 GHz a to źle. Gra Deluxe Ski Jump 4 wymaga 1,5 GHz aby działała płynnie. Większość moich gier również nie chodzi optymalnie, nawet DOSBox. Dopiero jak zrestartuje laptop lub podkręcę procesor w programie AMD OverDrive jego szybkość wzrasta do 2,06 GHz. Co więcej kiedy włącze laptopa drugi raz tego samego dnia, procesor pracuje ponad jego siły - nawet 2,89 GHz. Zawsze wyłączam zasilanie na noc a mój laptop nie wykrywa baterii i kiedy włączę go na drugi dzień znowu jest 1,37 GHz. Chciałbym żeby mój laptop zawsze uruchamiał się z szybkością 2 GHz. Jak mogę to zrobić?

(Odyniec_Stary) #2

BIOS płyty dynamicznie zmienia taktowanie w zależności od obciążenia. Nie ma potrzeby, aby procesor cały czas działał z maksymalną częstotliwością, ponieważ to powoduje wzrost temperatury i hałasu wentylatora. 

Zrób też w końcu porządek z systemem (czysta instalacja), bo co chwila będziesz odkrywał nowe problemy i coraz to dziwniejsze sposoby na ich rozwiązanie.

(Johny) #3

To technologia Cool’n Quet - procesor działa z maksymalną częstotliwością tylko pod obciążeniem,czyli np. dopiero po uruchomieniu wymagającej gry.Tak działają procesory AMD regulując mnożnik.Częstotliwośći w AMD są niższe,oznaczenia mają dać porównanie wydajności z Intelem.

Twoje problemy to raczej coś z systemem i ze sterownikami.Sprawdż czy system nie zasyfiony,bo to potrafi zamulić każdy komputer.Objawem jest uruchamianie się pulpitu np. przez 10 minut,wyskakujące same z siebie okienka w przeglądarce,itd.

(matidobryworms13) #4

Pulpit się długo uruchamia tylko po aktualizacjach i nie dzieje się tak po każdej aktualizacji. Avsta nie zaktualizowałem jeszcze. Skanowałem komputer programem Malwarebytes Anti-Malware, wykrył 8 problemów. Nie zrobiłem wszystkich porad z filmu który zamieszczam w tym komentarzu więc teraz to robie

Tylko jak włączam DSJ4 to mam 15 FPS (muli) a powinno być co najmniej 30 więc ta technologia u mnie nie działa.

Sterowniki są aktualne

(Odyniec_Stary) #5

Ile razy jeszcze trzeba napisać, żebyś zrobił format dysku i czystą instalację? Tego systemu już nie przywrócisz do używalności, bo nie wiadomo co jest w nim uszkodzone. Wyciąganie kolejnych złotych porad z internetu nic nie zmieni.

(matidobryworms13) #6

Procesory obsługujące Cool’n’Quiet[edytuj | edytuj kod]

Nie mam żadnego z tych procesorów :’(

Zamiast formatu i czystej instalacji wolę go odświeżyć

(Longhorn2009) #7

Masz a8 550 czy 5500?

(Odyniec_Stary) #8

Ponieważ w laptopach to się nazywa PowerNow! https://en.wikipedia.org/wiki/PowerNow!

Normalny format zrób. Chyba że chcesz się dalej bawić. 

(Johny) #9

To jest chyba w każdym w miarę nowszym procesorze.

(matidobryworms13) #10

A8 5550M APU

(Longhorn2009) #11

www.notebookcheck.pl/AMD-A-Series-A8-5550M.89563.0.html

Więc bazowo ten procesor ma 2.1GHz. Poniżej nie powinien schodzić. Możesz spróbować wgrać najnowszy BIOS do laptopa i zresetować ustawienia profili zasilania.

(Odyniec_Stary) #12

Powinien i schodzi. Jeżeli z jakiegoś powodu tego nie chce, niech wyłączy oszczędzanie energii w biosie, lub skorzysta z profilu Wysoka wydajność w opcjach zasilania Windows.

(matidobryworms13) #13

Korzystam z Wysokiej Wydajności ale to nie działa :stuck_out_tongue:

Pracuję na Bitsum Highest Performance

Mam program Process Lasso

Nie wiem jaki mam bios i nie wiem jak to sprawdzić

(Longhorn2009) #14

Wersje BIOS możesz sprawdzić w samym BIOSie lub np. programem CPU-Z zakładka mainboard.

Masz racje, chodziło mi o sytuacje gdy procesor jest w jakiś sposób obciążony. W spoczynku oczywiście będzie zwalniał.

Wysoka wydajność może nic nie dawać, ale ustawienie minimalnego stanu procesora na 100% powinno wymusić wyłączenie oszczędzania energii.

(matidobryworms13) #15

TO TEŻ MAM

(Odyniec_Stary) #16

On ma straszny śmietnik w systemie i wymyśla przeróżne tego przyczyny. Powinien przeprowadzić czystą instalację, ale najwyraźniej wie lepiej co ma zrobić.

(matidobryworms13) #17

Nie wiem lepiej, nie chcę, boję się, nie mam odpowiednio dużych nośników do zrobienia kopii zapasowej (pendrive 16 GB i Karta SD 8 GB) a na pendrive 500 gb mnie nie stać (bo dane na dyskach wynoszą razem jakieś 450 GB, mam ponad 800GB dysku a pisało na opakowaniu laptopa ze 1 TB).

Poza tym oszczędzam na nowy tablet na urodziny

(rgabrysiak) #18

Ile masz partycji na dysku? Jeżeli tylko jedną to utwórz druga i przenieś na nią ważne dane. W trakcie instalacji systemu wystarczy, że dokonasz formatowania partycji systemowej i problem z głowy.

Chyba, że masz zamiar przywrócić system z partycji recovery a producent w trakcie tego procesu przewidział przywracanie układu partycji do stanu fabrycznego. 

(matidobryworms13) #19

Myślałem o zainstalowaniu systemu na innej partycji ale przeszkadzała mi taka myśl - Czy ktoś to w ogóle robi?

A jak przenieść dane na inną partycję?

(rgabrysiak) #20

Najlepiej wyślij je kurierem. Przepraszam za złośliwość, ale jaki widzisz problem w przeniesieniu danych z jednego miejsca na drugie? Przecież to prosta operacja typu kopiuj-wklej.

W kwestii reinstalacji systemu - poproś o pomoc kogoś kto ma chociaż jako takie pojęcie o komputerach. Przy twoich “umiejętnościach” na bank coś pójdzie nie tak.