1,37 GHz po włączeniu laptopa

Mam procesor AMD A8 5550M APU 2,10 GHz, kiedy włączam rano laptopa jego szybkość wynosi 1,37 GHz a to źle. Gra Deluxe Ski Jump 4 wymaga 1,5 GHz aby działała płynnie. Większość moich gier również nie chodzi optymalnie, nawet DOSBox. Dopiero jak zrestartuje laptop lub podkręcę procesor w programie AMD OverDrive jego szybkość wzrasta do 2,06 GHz. Co więcej kiedy włącze laptopa drugi raz tego samego dnia, procesor pracuje ponad jego siły - nawet 2,89 GHz. Zawsze wyłączam zasilanie na noc a mój laptop nie wykrywa baterii i kiedy włączę go na drugi dzień znowu jest 1,37 GHz. Chciałbym żeby mój laptop zawsze uruchamiał się z szybkością 2 GHz. Jak mogę to zrobić?

BIOS płyty dynamicznie zmienia taktowanie w zależności od obciążenia. Nie ma potrzeby, aby procesor cały czas działał z maksymalną częstotliwością, ponieważ to powoduje wzrost temperatury i hałasu wentylatora. 

Zrób też w końcu porządek z systemem (czysta instalacja), bo co chwila będziesz odkrywał nowe problemy i coraz to dziwniejsze sposoby na ich rozwiązanie.

To technologia Cool’n Quet - procesor działa z maksymalną częstotliwością tylko pod obciążeniem,czyli np. dopiero po uruchomieniu wymagającej gry.Tak działają procesory AMD regulując mnożnik.Częstotliwośći w AMD są niższe,oznaczenia mają dać porównanie wydajności z Intelem.

Twoje problemy to raczej coś z systemem i ze sterownikami.Sprawdż czy system nie zasyfiony,bo to potrafi zamulić każdy komputer.Objawem jest uruchamianie się pulpitu np. przez 10 minut,wyskakujące same z siebie okienka w przeglądarce,itd.

Pulpit się długo uruchamia tylko po aktualizacjach i nie dzieje się tak po każdej aktualizacji. Avsta nie zaktualizowałem jeszcze. Skanowałem komputer programem Malwarebytes Anti-Malware, wykrył 8 problemów. Nie zrobiłem wszystkich porad z filmu który zamieszczam w tym komentarzu więc teraz to robie

 

 

Tylko jak włączam DSJ4 to mam 15 FPS (muli) a powinno być co najmniej 30 więc ta technologia u mnie nie działa.

Sterowniki są aktualne

Ile razy jeszcze trzeba napisać, żebyś zrobił format dysku i czystą instalację? Tego systemu już nie przywrócisz do używalności, bo nie wiadomo co jest w nim uszkodzone. Wyciąganie kolejnych złotych porad z internetu nic nie zmieni.

Procesory obsługujące Cool’n’Quiet[edytuj | edytuj kod]

Nie mam żadnego z tych procesorów :’(

Zamiast formatu i czystej instalacji wolę go odświeżyć

Masz a8 550 czy 5500?

Ponieważ w laptopach to się nazywa PowerNow! https://en.wikipedia.org/wiki/PowerNow!

 

Normalny format zrób. Chyba że chcesz się dalej bawić. 

To jest chyba w każdym w miarę nowszym procesorze.

A8 5550M APU

www.notebookcheck.pl/AMD-A-Series-A8-5550M.89563.0.html

Więc bazowo ten procesor ma 2.1GHz. Poniżej nie powinien schodzić. Możesz spróbować wgrać najnowszy BIOS do laptopa i zresetować ustawienia profili zasilania.

Powinien i schodzi. Jeżeli z jakiegoś powodu tego nie chce, niech wyłączy oszczędzanie energii w biosie, lub skorzysta z profilu Wysoka wydajność w opcjach zasilania Windows.

Korzystam z Wysokiej Wydajności ale to nie działa :stuck_out_tongue:

 

Pracuję na Bitsum Highest Performance

 

Mam program Process Lasso

 

Nie wiem jaki mam bios i nie wiem jak to sprawdzić

Wersje BIOS możesz sprawdzić w samym BIOSie lub np. programem CPU-Z zakładka mainboard.

Masz racje, chodziło mi o sytuacje gdy procesor jest w jakiś sposób obciążony. W spoczynku oczywiście będzie zwalniał.

Wysoka wydajność może nic nie dawać, ale ustawienie minimalnego stanu procesora na 100% powinno wymusić wyłączenie oszczędzania energii.

TO TEŻ MAM

On ma straszny śmietnik w systemie i wymyśla przeróżne tego przyczyny. Powinien przeprowadzić czystą instalację, ale najwyraźniej wie lepiej co ma zrobić.

Nie wiem lepiej, nie chcę, boję się, nie mam odpowiednio dużych nośników do zrobienia kopii zapasowej (pendrive 16 GB i Karta SD 8 GB) a na pendrive 500 gb mnie nie stać (bo dane na dyskach wynoszą razem jakieś 450 GB, mam ponad 800GB dysku a pisało na opakowaniu laptopa ze 1 TB).

Poza tym oszczędzam na nowy tablet na urodziny

Ile masz partycji na dysku? Jeżeli tylko jedną to utwórz druga i przenieś na nią ważne dane. W trakcie instalacji systemu wystarczy, że dokonasz formatowania partycji systemowej i problem z głowy.

Chyba, że masz zamiar przywrócić system z partycji recovery a producent w trakcie tego procesu przewidział przywracanie układu partycji do stanu fabrycznego. 

Myślałem o zainstalowaniu systemu na innej partycji ale przeszkadzała mi taka myśl - Czy ktoś to w ogóle robi?

A jak przenieść dane na inną partycję?

Najlepiej wyślij je kurierem. Przepraszam za złośliwość, ale jaki widzisz problem w przeniesieniu danych z jednego miejsca na drugie? Przecież to prosta operacja typu kopiuj-wklej.

W kwestii reinstalacji systemu - poproś o pomoc kogoś kto ma chociaż jako takie pojęcie o komputerach. Przy twoich “umiejętnościach” na bank coś pójdzie nie tak.