<10% zużycia procka i 60C

Kupiłem procka Smeprona 2800+ i kupiłem taki oto coolerek

http://spirecoolers.com/fcc.asp?ProdID=105

Po założeniu efekt jest taki jak w temacie. Zużycie nie przekracza nigdy 10% zwykle jest na poziomie 4%nawet a temperatura procka oscyluje w granicach 59-62 stopni. Często też wychodzi wyżej i komp się wyłącza. Nie mogę zlokalizować przyczyny. Zmieniłem pastę na procku - nic. Wyciągnąłem zasilacz który w budzie jest zaraz nad coolerem - nic.

I nie wiem czy mam kupić nowego coolera, bardziej srebrną pastę czy założyć CopperShim’a…

Jakieś sugestie? :slight_smile:

bez pasty praca coolera nie bedzie tak wydajna jak z pasta :stuck_out_tongue_winking_eye: ponieważ wypełnia ona wszystkie nierówności pomiędzy coolerem a prockiem :wink:

Taki dżołk ale jednak nie poprawił mi humoru :confused: Jak napisałem paste wymieniłem, ale pytam czy może powinienem jeszcze “bardziej srebrną” dać :>

A jak sprawdzasz temperaturę CPU.

Daj palec na cooler czy parzy.

Jak tam napięcie procka.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=72248

różnice w składzie pasty stwarzają może kilku stopniowe spadki … ale nie są aż tak duże…

może masz za słabą wentylacje w obudowie … ??

otwórz ją …, i sprawdź efekt…

Ten wetylator nie jest zbyt dobry nawet powiedziałbym taki sobie może założ wentylator na obudowe żeby wyciągał powietrze, jakbyś wymieniał Coolera to weż chociąż połmiedziany lub czystą miedź, lub Coolery typu HEAT-PIPE

Oto wklejka z Everesta. Jak widać ma chilę lepszej pracy bo “jedyne” 52stopnie :wink: Cooler nie parzy ale wyraźnie goorący.

Typ czujnika Winbond W83627HF (ISA 290h)

Nazwa płyty głównej MSI K7N2 Series

Temperatury

Płyta główna 40 °C (104 °F)

Procesor 52 °C (126 °F)

Maxtor 6E040L0 41 °C (106 °F)

SAMSUNG SP0812N 33 °C (91 °F)

Wentylatory

Procesor 2328 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.71 V

Aux 1.86 V

+3.3 V 3.31 V

+5 V 5.00 V

+12 V 11.86 V

-12 V -11.71 V

-5 V -5.05 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.95 V

VBAT baterii CMOS 2.91 V

Debug Info F FF 91 FF

Debug Info T 40 52 12

Debug Info V 6B 74 CF BA C3 27 35 (01)

Procek to na socket A.

Bios wykrywa procka prawidłowo.

Mogą być przekłamania w odczycie.

Tak to socket A.

Bios mówi że to Sempron 2800+ więc się zgadza :slight_smile:

Jeśli to przekłamania to chamskie bo od tych przekłamań komp mi się wyłącza kiedy mu się zachce i nie pozwala na cięższe procesy. Na moje szczęście ostatnio w nic nie gram ale w tej sytuacji to nawet bym nie mógł :wink:

To program podaje 1.71 V, a on ma nominał 1.65 V ,może jak masz możliwość to zmniejsz napięcie i zobacz co teraz.

http://sklepwgk.pl/prod.php?id=A_SE_2800

Lub są przekłamania w odczycie,słaby cooler.

Trzeba tutaj termometru cyfrowego z sondą lub na podczerwień i zrobić pomiary temperatury.

Niewiem jaki masz zasilacz ale zmieniłeś procka to i pobór mocy też sie zwiększył podaj napięcia odczytane z miernika jak masz możliwość

Co do chłodzenia to tak jak mówie takie sobie kumpel ma takie na Athlonie 1700+ paste AS5 a i tak ma ponad 50C, niestety cena go skusiła :mrgreen:

Zasilacz tez wymienilem na Tracer 4Life 400W. Jedyne źródło infomacji na temat napiecia na procku to jest Everest i on pokazuje Napięcie rdzenia procesora 1.71 V :slight_smile: Innych narzędzi do tego nie mam :slight_smile:

A w biosie jak pokazuje to napięcie procka - co prawda jest to niewielka różnica,ale zawsze.

Zmiana napięcia procka bios lub zworka na płycie - jak da radę.

Znalazłem specyfikacje elektryczne dla sempronów i rzeczywiście napięcie powino być 1,60V

Zaraz zajrze do Biosu i Instrukcji w sprawie tych zworek.

Specyfikacja

No to już większa różnica,choć nie taka aby tak podskoczyła temperatura procka.

A sklep podaje w opisie produktu 1.65 V - lepiej sprawdzać w specyfikacji producenta procka - czyli ma być 1.6V.

Ustawiłem w Biosie na 1,600V. W Evereście napięcie skacze sobie od 1,62 do 1,66. Co do temperatury to się okaże. Komp świerzo odpalony z rana więc ma 48stopni :slight_smile: Dzięki za wskazanie możliwej przyczyny. Mam nadzieję że mu to pomoże :slight_smile:

Add

Zmieniłem jeszcze raz pastę zgodnie z opisem no i zmniejszyłem to napięcie. Efekt jest taki że temperatura nie przekroczyła jeszcze ani razu 60stopni. Więc Big Thx :slight_smile: