12 GB Pamięci w kościach 3x4GB i dostępne tylko 8GB


(Lamerq2) #1

Witam mam problem z pamięcią ram, ogólnie posiadam kit kingston HyperX Beast 2x4GB 1600Mhz, znalazłem kość patriota 4GB 1333Mhz, więc wsadziłem kość żeby zobaczyć czy komp odpali (rok temu na tej kości nie chciał się zabootować) wszystkie pamięci wykryło, kit kingstona przetaktował się na 1333Mhz CL9 i widoczne 12GB ram w biosie, system się załączył w właściwościach komputera jest: Zainstalowana Pamięć Ram: 12GB (dostępne: 7,96GB) w systemie też wszystkie kości widzi normalnie, w menadżerze zadań widzi też 3 zainstalowane kości i pamięć sprzętowa zarezerwowana wynosi 4,0GB w związku z tym zrobić żeby wszystko widziało?, hwinfo 64 też wszystko widzi bez problemu i wszystkie timingi się zgadzają, tak samo napięcie. Pozdrawiam.

dodaje fotki:


(bachus) #2

A coś więcej? Może zintegrowana k.graficzna zdecydowała, że sobie weźmie 4GB?


(_abrakadabra_) #3

Jako, że płyta posiada rozbudowane opcje remapu pamięci w biosie w liczbie…0, to może reset biosu (clrcmos), w opcjach rozruchu (msconfig) odznaczone “maksymalna pamięć” ?


(Veers) #4

Obawiam się, że to nic nie da. Patrząc na listę obsługiwanych pamięci - odnoszę wrażenie, że pamięć wykrywana przez BIOS, oraz pamięć obsługiwana przez BIOS - to dwie różne rzeczy, którym mieszanie modułów pamięci nie służy. Prędzej aktualizacja BIOSu, choć i tak nie wierzę by to coś dało (ale każda zawiera “Improve memory compatybility”). Nie znam się na chipsetach AMD, ale coś mi mówi że przy 3 obsadzonych bankach, będzie tu działało coś na kształt FlexMemoryChannel Intela, i to w dodatku zależnego od możliwości zarówno płyty głównej jak i CPU.

 


(Lamerq2) #5

co do biosu to mam najnowszy dostępny, na samej tej kości komputer nie startuje więc raczej jest niekompatybilna, ns innym kompie kolegi działa bez problemu, kość usunięta można zamknąć temat :slight_smile: najwyżej dokupie drugi taki sam zestaw pamięci i musi wtedy działać :slight_smile: Pozdrawiam.