2 dyski na jednym komputerze


(Schonbrunner) #1

Witam! Czy istnieje możliwość podłączenia 2 dysków do jednego komputera tak, aby przy starcie była możliwość wyboru, który dysk ma się włączyć? Sformatowałem oba dyski i zainstalowałem na nich nowy system, włączają się osobno i jest wszystko w porządku. Jednak gdy podpinam drugi, to włącza się ten, który był ładowany ostatnio. Proszę o odpowiedź.


(rapper) #2

Czegoś takiego nie można zrobić, jedynie w BIOS-ie ustawiasz sobie, który dysk ma być MASTER a który SLAVE

Jeżeli chcesz mieć kilka systemów to musisz podzielić dysk na partycje. I zaistalować programik do wyboru systemu operacyjnego. Życzę miłej pracy :slight_smile:


(Cosik Ktosik) #3

Jakie to są systemy operacyjne?


(Schonbrunner) #4

Oba Windows Vista Ultimate. Czy naprawdę nie da się tego zrobić? Rapper, bez obrazy, ale chciałbym usłyszeć opinie innych, bardziej doświadczonych użytkowników forum.


(caspar_ts) #5

W biosie należy ustawić kolejność startu dysków, na każdym dysku system trzeba instalować po odłączeniu pozostałych, mam trzy dyski, na jednym jest Vista Home Premium, na drugim Windows XP home, na trzecim Ubuntu. Każdy z systemów uruchamia się bez problemu.

Pozdrawiam,

Caspar


(Schonbrunner) #6

No dobrze, ale jak wybierasz przy starcie który dysk ma się ładować? Czy po ustawieniu w BIOSie kolejności samo się takie coś tworzy, tzn. okienko wyboru?


(Wladek1712) #7

Nie wybierasz dysku który chcesz uruchomić tylko system operacyjny.Jeśli na obu dyskach zainstalujesz Win Vista to przy uruchamianiu kompa pojawi ci się menu wyboru.Zawsze oba dyski będą się włączać.Nie da się unieruchomić jednego z nich.


(Cosik Ktosik) #8

Ustaw jeden dysk w biosie, z którego ma zawsze startować vista. Uruchom z tego dysku vistę. Użyj programu easybcd http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... CD+1.7.1.6

Najpierw sprawdź, czy w menu nie Masz wpisu dla obydwu systemach. Jeżeli Masz, to zwiększ czas wyświetlania okna wyboru systemu.

Jeżeli jest jeden wpis, to dodaj w nim wpis dla systemu z drugiego dysku.

Cięższym w użyciu narzędziem jest BCDEDIT, możesz go też użyć. Jest on wbudowany w Vistę.