2 Dyski, słabszy pod system?

Witam

Zastanawiam się nad podpięciem dwóch dysków twardych zamiast jednego 500GB.

Aktualnie posiadam 500GB samsung HD502IJ sata2 16MB, planuje przyłączyć jeszcze 160GB Samsunga HD160JJ sata2 8MB i postawić na nim system.

Czy to dobry pomysł? I jak z wykonaniem…prosił bym o wskazówki.

Nie, 500GB F1 jest szybszy od 160GB, przecież nie robi się partycji systemowej o wielkości 500GB tylko np 50GB przy Vista/7, 20GB dla XP. Chociaż są tacy co na partycji na której powinien być tylko system/stery/kodeki instalują dodatkowo gry, prog, trzymają filmy i potem komp startuje 15min.

Jeśli chodzi o podpięcie dysku to sata nie mają zworek typu master/slave/cable select podpinasz pod wolne gniazdo i robisz partycje z poziomu menadżera urządzeń lub prog typu gparted.

No ja właśnie po to zrobiłem partycję systemową 20GB, żeby tam programy instalować. I nic poza programami tam nie trzymam. Ale jeśli programy nawet gdzie indziej, to po co systemowi tyle miejsca? Żeby się Temp miał gdzie rozrastać?

Ja bym system zostawił na szybszym dysku. Jeśli chodzi o podział partycji, to jak będziesz instalował programy na innej partycji niż systemowa, to niektóre pliki i tak trafią na partycję systemową. Jako, że w swoim laptopie mam dysk (500GB) podzielony na dwie partycje (150 giga na system - windows 7 HP x64 - i programy, druga partycja na wszystko inne), nie mogę się zgodzić z jednym z przedmówców, że system startuje na czymś takim 15 minut. Nie ma tu bezpośredniego związku. Instalowanie programów na innej, niż systemowa, partycji może czasem nawet spowolnić uruchamianie programów (konieczność równoczesnego czytania plików z dwóch różnych partycji - no chyba, że ktoś ma w komputerze jeden wielki śmietnik pełen nieużywanych programów lub resztek po nich). System zwalnia z zupełnie innych powodów (jeśli zwalnia, bo mi działa ciągle z porównywalną szybkością, wliczając w to start). Poza tym przy dzieleniu na więcej części tracisz więcej miejsca (bo po jakimś czasie masz w kilku miejscach po trochę miejsca, które trudno wykorzystać dla większych plików).

Piszesz jakby to partycje były podzielone na dwa różne dyski,to gdzie będą programy nie ma totalnego znaczenia,a system na jaki oddzielny dysk nie postawisz będzie lepiej,na partycji systemowej na windows Xp powinno się zostawić minimum 5 GB wolnego zawsze tak aby chociaż było to 15 % wolnego miejsca na tej partycji systemowej,same wczytywanie systemu będzie odbiegać tak samo jakbyś miał na dysku dane i inne pierdoły ,tyle że troche np podczas różnych operacji pamięć wymiany będzie nadążać ze względu że nie będzie obciążana przez operacje prowadzone na innym dysku,w sumie jeśli chcesz zwiększyć wydajność to polecam tak

1 HDD: System i Dane

2 HDD: Plik wymiany i ewentualny Backup i instalki programów,tak aby tylko podczas pracy systemu tylko plik wymiany był w użyciu

Pozdrawiam