2 Kompy + Router + Neostrada

Witam. Sprawa wygląda tak znajomy poprosił mnie żebym zrobił mu siec w domu 2 kompy podpięte pod routerek surecom ep4724sx w to wpięta tez neostrada.

Ok komputery ip przydzielane maja automatycznie. Na początku były ogólnie problemy bo nie mogłem wbić sie ani na router ani komputery siebie nie widziały ani nic kompletnie jak by nie były podłączone. Wyłączyłem na jednym komputerze firewall’a systemowego i sie wszystko odblokowało. Wszedłem na router 192.168.0.1 masa ustawień jako iz nie jestem za dobry w sieciach to kompletnie nie wiem tam co i jak… wpisałem tam login neostrady i hasło. na początku nic nie działało. ale porobiłem enable wszędzie gdzie mogłem… powpisywałem jakieś ip. (tzn. nie pamiętam teraz co i gdzie ale chyba w gateway wpisałem 192.168.0.1 albo 192.168.0.3 bo to tez cos tam było.) i nagle Internet zaczął działać na obydwu kompach. Wszystko niby było okey. Aleeeee w momencie gdy jeden komputer został wyłączony koniec… wróciłem do punktu wyjścia. Nie mogę wejść na router, nie ma internetu nic.

Teraz pytań kilka nie wiem czy dobrze o to zapytam bo nie jestem za dobry z sieci.

  1. Czy slot na rj z gniazka telefonicznego do routera tez na routerze dostaje jakieś ip… i musze je gdzieś wpisać w konfiguracji routera… ?

  2. Czy quick confing głownie wszystko tam ustawiałem jaka musi być gateway ip wpisany… ? czy ma to jakieś znaczenie… ?

  3. bramka domyślna wygenerowana przez automatycznie dodawanie ip. to 192.168.0.1 czy ja musze gdzieś wpisać w tym quick config na routerze żeby był internet… ?

  4. dlaczego gdy wyłączyłem jeden komputer nie mogę ani wejść na roter ani nie ma internetu.

  5. czy dns tych komuterow może tez być przydzielany automatycznie czy musze sam jakiś wpisać, jeśli tak to jaki … ?

  6. Co zrobić żeby jeden komputer mógł być włączony i żeby działał na nim internet…

Ogolnie troche moglem pokręcic… ale nie pamietam dokladnie wsyzystkiego bo jestem już w domu… dostalem tylko telefon ze znajomy wylaczyl laptopa i na drugim kompie juz wszystko przestalo działac… jutro bede tam i sprawdze wszystko dokladniej… ale chcialbym juz wiedziec na czym powininem sie skupic co moze byc nie tak.