2 Lapy i Ad-Hoc - czy możliwe, że dane wyjdą poza sieć dom.?

(Voytec749) #1

Witam,

Mam dwa laptopy, w związku z czym utworzyłem sobie między nimi sieć Ad-Hoc. LAPTOP PIERWSZY z Vistą Ultimate na pokładzie będzie robił jako "server" - ma udostępniać internet (radiówkę) i pliki. A laptop DRUGI z XP Pro będzie udostępniał pliki i korzystał z netu od lapa 1. I TUTAJ UWAGA - LAPTOP DRUGI Z XP TAKŻE CZĘSTO BĘDZIE SIĘ ŁĄCZYŁ Z DOSTAWCĄ RADIÓWKI (BEZ UDZIAŁU LAPA 1) > a udostępnione pliki/dyski pozostaną...

Jeszcze raz:

* na lapie pierwszym z Vistą są dwie karty Wifi z czego jedna ciągnie neta (radióweczka) a druga łączy się z Ad-Hoc z kompem 2

* na lapie drugim z XP jest jedna karta Wifi, która łączy się z kompem 1 LUB BEZPOŚREDNIO Z RADIÓWKĄ (zależnie od moich potrzeb)

3b993f5eb6fb5acc.jpg

No i teraz przejdę do meritum - chodzi o to, że na obu kompach chcę korzystać BEZ OGRANICZEŃ ze wszystkich zasobów (dysków). Wszystko sobie poustawiałem (dałem radę to wszystko skonfigurować samodzielnie :o :-D). Kompy sobie cośtam udostępniają wzajemnie...

JAKIE JEST RYZYKO, ŻE UDOSTĘPNIONE DYSKI Z PEŁNYM DOSTĘPEM (ZABEZPIECZENIA W VIŚCIE WSZYSCY ;/) BĘDZIE MÓGŁ PODEJRZEĆ I ZMODYFIKOWAĆ KTOŚ Z MOJEJ RADIÓWKI??? Czyli czy w otoczeniu sieciowym miejscowych użytkowników radiówki pojawią się kompy/pliki/dyski z mojej sieci domowej? Aby dostać się do plików musiałem podawać hasła użytkowników, więc myślę, że to już jest jakieś zabezpieczenie? Na jednym kompie (1) nie mam hasła, ale założę dla bezpieczeństwa. (jak wyłącze w Viście odnajdywanie sieci, to lokalnie też nic nie widzę, więc to odpada ;d)

Dodam jeszcze, ze RADIÓWKA nie ma żadnych zabezpieczeń - żadnego wepa ani nic, tylko weryfikacja po MACu.

Mój ad-hoc natomiast ma WEPa, własną grupę roboczą (nazwa moja niestandardowa) uwierzytelnienie udostępnione (zamiast otwarte - zbytnio nie wiem co to jest) także raczej do ad-hoca nikt mi się nie wbije, bo jak ja jestem podłączony to nikt się nie dołączy... a jak ja nie jestem to Vista wyłącza ad-hoca, także o to się nie boję... Poza tym zasięg niewielki, bo to na Wifi USB robione :wink:

Tylko boję się o wyciek danych poza moją sieć - do radiówki...

Proszę o jakieś opinie i ewentualne wskazówki. Z góry dzięki. (BTW, firewalle systemowe i raczej nie chcę korzystać z innych)