2 pytania odnośnie podkręcania HD 4870

Witam! mam 2 pytania:

Czy jeśli mój procesor ogranicza moją kartę graficzną to przez podkręcanie karty graficznej uzyskam wyższą wydajność?

W biosie mam opcje PCI Clock, którą mam ustawioną na 100, do czego ona służy?

1 odp: Raczej podkręć procesor.

2 odp: Częstotliwość szyny pci-e, ma być na 100 i tego nie ruszaj. Poprzez zmianę nie uzyskasz wyższej wydajności, a możesz popsuć.

Procesor podkręciłęm na max 2,8 ghz ( mam kiepską mobo )

teraz nie wiem, czy bawić się w oc karty.

Jeżeli procesor ogranicza kartę graficzną, to podkręcenie karty graficznej nic nie da. Problem jednak jest taki, że nie ma dokładnie takiego zjawiska, w różnych grach, na różnych ustawieniach i w różnych miejscach płynność gry może być blokowana przez procesor, a raz przez kartę graficzną. Jeżeli podkręcisz kartę graficzną, to tych drugich sytuacji będzie mniej, proste. Najlepiej podkręć i sprawdź czy jest wzrost wydajności w grach (w benchmarkach wydajność powinna rosnąć liniowo, w grach już niekoniecznie). Oczywiście miej ciągle na uwadze temperaturę karty graficznej.

Ekshibicjencja on napisał PCI Clock a nie PCI-E Clock

Jednak w większości gier procesor hamuje tę kartę, a pewno tam gdzie procesor daje radę, to i tak nie ma potrzeby mieć większej wydajności.

Jakbyś zmienił procesor, to możesz poczuć dużą różnicę.

To nie jest hamowanie karty, tylko wąskim gardłem staje się procesor, a nie karta graficzna.

Jak zwał tak zawał, skoro karta mogłaby szybciej liczyć, ale musi czekać aż procesor się doliczy, to można powiedzieć, że ją hamuje/spowalnia. ;p

Niektórzy przez hamowanie wyobrażają sobie, że karta graficzna zwalnia, jak się ma słaby procesor…

Są jednak gry, które nie wymagają silnego procesora, natomiast grafika jest dużo ważniejsza i wtedy procesor mógłby szybciej liczyć, ale musi czekać na grafikę.

wciaz pokutuje przekonanie, ze do karty z wyzszej polki potrzebny jest minimum procesor 3ghz… dosc bledne przekonanie 8)

mozna sprawdzic samemu, czy karta z procesorem wspolgraja - wystarczy aquamark03 odpalic i porownac wyniki dla gpu i cpu - idealem jest 2:1 i kazda (wieksza niz 25%) roznica ‘mowi’ o dopasowaniu:

za jakims userem z jakiegos forum :slight_smile:

Domyślną wartością PCIe jest 100MHz ale można zwiększyć tą wartość i tym samym poprawić wydajność.

PCIe 1.1 120MHz

PCIe 2.0 105MHz

W 3DMark 2003 jest wzrost wydajności o 3000 punktów

Można nieznacznie, z tym że nie zaleca się tego początkującym. Lepiej skupić się na innych aspektach.