2 systemy do wyboru

Mam dwa dyski twarde, 250 GB i 80 GB i na obu postawiłem Win XP.

Podczas uruchamiania komputera ładuje mi się albo jeden system, albo drugi, tylko tak potrafię zmienić w biosie.

Jak zmienić abym miał do wyboru jeden dysk z Win XP, albo drugi dysk z Win XP.

Po prostu chcę mieć dwa osobne systemy na osobnych dyskach i nie wiem jak ustawić aby była możliwość wyboru.

Niepotrzebnie instalowałeś drugiego Windowsa przy wyciągniętym dysku z pierwszym systemem. Tak to by bootloader sam się dostosował. Teraz pozostaje edycja pliku boot.ini

Nie ma problemu tylko co tam zmienić ??

ma wyglądać tak jeśli jest to XP prof

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional 1" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)WINDOWS="Microsoft Windows XP Profesional 2" /fastdetect

Profesional-Professional

Tu chyba wkradł się błąd.

:slight_smile:

Nie. Ma dwa systemy win xp.

To jeden pisze przez dwa ss a drugi jedno s

:slight_smile:

Mało istotne.

Dzięki za pomoc, skorzystałem z podpowiedzi Fiesty i boot loder sam się dostosował, ale na przyszłość może przydać się zmiana w pliku boot.ini.

Pokombinowałem i mam tak:

[boot loader]

timeout=180

default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Mam jeszcze pytanie, czy robiąc formatowanie partycji na której znajduje się system, obojętnie czy “C” albo “P” czy stracę także drugi system ? , czy są to niezależne od siebie systemy ?

Po prostu czy robiąc format np. “C” na pierwszym dysku nie stracę systemu na partycji “P” na drugim dysku ?

Zależy który dysk chcesz formatować. Jeżeli drugi zainstalowany -> to nie stracisz pierwszego systemu (wymagana tylko edycja boot.ini). Jeżeli jednak sformatujesz pierwszy - wtedy będziesz musiał naprawić bootloader z płyty CD Windowsa.

W razie czego jak to zrobić ??

Z konsoli odzyskiwania z CD Windows wpisujesz komendy fixboot oraz fixmbr.

Chaker.zbw dzięki :lol:

Ale podobno lepszym wyjściem był mój pierwszy zamysł aby zainstalować systemy na dyskach na odłączonym jednym dysku.

Tylko jak powinny wyglądać wpisy w pliku boot.ini na pierwszym dysku, a jak na drugim dysku, aby podczas uruchamiania kompa był wybór partycji systemowych ??