2 systemy na 1 dysku- proszę o pomoc!

Witam! Na początku pragnę wspomnieć, że dopiero zaczynam zabawę z bootowaniem i kilkoma systemami na jednym dysku.

Sytuacja obecna: posiadam jeden dysk 500GB i zainstalowany jest na nim oryginalny Windows 7 Home Premium 64bit- jako partycję podstawową podczas instalacji zaznaczyłem cały dysk, gdyż nie miałem potrzeby dzielić na logiczne.

Co chcę zrobić: chcę zainstalować jako 2 system Linux Ubuntu 64bit(z formatowaniem nie ma problemu bo i tak nie mam dużo plików na systemie a jedynie kilka programów). Jak mam podzielić dysk i jak to zrobić z tym całym bootowaniem, czyli wyborem systemu przy uruchomieniu komputera. Czytałem gdzieś, że należy utworzyć 2 partycje- jedną podstawowa i drugą rozszerzoną. Na podstawowej zainstalować Windowsa a na rozszerzonej Linuxa. Pisało też, że należy najpierw na rozszerzonej zainstalować

Linuxa, bo jak zinstaluje jako 2 system Windows to automatycznie wykryje mi pluralną liczbę Os’ów i utworzy mi bootowanie, czyli możliwość wyboru systemu a jak na odwrót to będę się musiał bawić w rejestrze. Ile miejsca przeznaczyć na Windows a ile na Linuxa. Myślałem nad podziałem dysku w stosunku 1:2, czyli na pół :slight_smile: 250GB dla Windowsa i 250Gb dla Linuxa. Jeśli coś źle mówię lub plotę głupoty to proszę mi wybaczyć ale dopiero się uczę :slight_smile:

Czy mógłby mi ktoś jak chłopu na miedzy wytłumaczyć co muszę zrobić aby mieć 2 systemy na 1 dysku? Jakie partycje utworzyć i co najpierw zainstalować? Jak to wygląda? Czy Linux automatycznie wykryję wolną partycję(po zainstalowaniu Windowsa) i tam będzie chciał się zainstalować? Jak skonfigurować bootowanie(czas wyboru itp., itd.). Jeszcze raz proszę o wyjaśnienie krok po kroku co muszę zrobić aby móc cieszyć się 2 systemami?

Z góry bardzo dziękuje za trud włożony w pomoc. Aha tak przy okazji do zarządzania dyskiem używam programu diskpart(tryb konsolowy) dostarczanego z płytką z Windowsem :slight_smile:

Linux potrzebuje conajmniej 3 partycje z różnymi montowaniami i niekoniecznie dużą ilością GB (Zależy od montowania np. /boot lub /usr albo /home). Do zmiany rozmiarów partycji bez formatu polecam programik EASEUS Partition Master, który jest łatwy w obsłudze. :wink:

@Czysta_biel:

O ile pamiętam Linux potrzebuje jednej partycji, ale zaleca się stworzenie dwóch.

Mam podobną sytuację, tzn. dysk 500Gb, na nim Windows 7 i Ubuntu 11.04.

Jeśli masz tylko jedną partycję to musisz utworzyć drugą.

Zrobisz to poprzez zmniejszenie obecnej partycji np. o połowę. Ja używam do tego celu programu GParted ale możesz też użyć EASEUS Partition Master lub innych.

Po zmniejszeniu partycji powstanie przestrzeń na której założysz nową partycję (system plików ext3).

Po zapisaniu zmian możesz przystąpić do instalacji Linuxa.

W jej trakcie zostaniesz zapytany o tryb instalacji, z trzech opcji wybierz: instalacja obok istniejącego już systemu operacyjnego.

Po zainstalowaniu Ubuntu, przy każdym uruchomieniu komputera pojawi się okno z wyborem zainstalowanych systemów

Opisałem tą czynność jak najprościej potrafiłem aby niepotrzebnie nie mieszać Ci w głowie.

Życzę sprawnej instalacji i zadowolenia z korzystania z Ubuntu =D>

Jest jeszcze opcja instalacji Ubuntu pod Windows jako normalny program bez dzielenia dysku - minusem jest ograniczona wielkość miejsca na linuksowym nośniku danych (do 30GB) i brak możliwości dostania się do danych Linuksa z poziomu Windowsa (sam Linux będzie oczywiście działał jak jego zwyczajna instalacja).

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/windows-installer

suma wszystkich partycji dla linuksa wystarczy 100gb albo nawet 60 zależy co będziesz robił a zawsze jest możliwość zwiększenia rozmiaru partycji(ale program musi obsługiwać linuksowe partycje chyba że zainstalujesz linuksa na ntfs)

Na Windows 7(fat32) przeznaczę 300GB. Na Linuxa przeznaczę 200GB. Teraz mam do was pytanie ile GB przeznaczyć na konkretne partycje i jakie partycje utworzyć pod Linuxa(np. swap, /home itp.)

I powiedzcie mi jeszcze co to jest to montowanie systemu i o co w tym biega. Mam 1 dysk i powiedzcie mi co tam i jak zaznaczyć?

Ja to zrobiłem tak:

swap - 3072MB (tyle mam RAM’U)

/ - 30GB (na programy całkowicie wystarczy)

/home - cała reszta (to (czyli taki Windowsowy folder usera) zwykle zajmują najwięcej, jeszcze zależy co tam trzymasz)

Zaletą takiego rozwiązania jest to iż w razie reinstalacji Lin’a możesz sformatować tylko / i nie tracisz swoich plików ani ustawień żadnej aplikacji, no i w Linuksie programy na ogół nie zajmują tyle miejsca co w Windows więc partycja 30GB spokojnie starczy, żeby mieć wszystko co potrzeba.

edit.

Odnośnie montowania - opiszę na przykładzie - masz dwie partycje part0 i part1. Part0 jest zamontowana w / a part1 w /home. W praktyce oznacza to, że pod katalogiem / (czyli głównym w Linuksie, coś jak C:\Windows w systemie MS) kryje się part0 a w /home (czyli windowsowym C:\Users) masz part1. Słowem pod danym katalogiem (nazywanym punktem montowania) masz dany dysk, dodatkowo gdy np. podłączysz pendrive’a zamontuje się on automatycznie w /media/ i w tym katalogu będziesz miał do niego dostęp (no i oczywiście pojawi się też w Komputer i na pulpicie :wink: ).

Polecam tą demonstrację:

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html