2 systemy XP i problem

Witajcie , mój pierwszy pościk i strasznie dziwny problem … mianowicie … system win xp zainstalowany 2 razy na partycji C i D … - Jeden istna twierdza do surfowania po necie … drugi tylko i wyłącznie z zrobiony na potrzeby gier . dziś włączam Komputer i mam brak możliwości wyboru który system ma mi się załadować … bezpośrednio ładuje mi się system zainstalowany jako drugi … co na to poradzić … ? dziękuję

wklej zawartość pliku boot.ini na dysku C: (plik ma atrybut ukryty).

Plik boot.ini dla windowsa XP Professional zainstalowanego na dwuch partycjach(C i D) powinien wyglądać tak:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional(1)" /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional(2)" /noexecute=optin /fastdetect

kurcze ale problem w tym że boot.ini jest w katalogu na dysku D (czyli na tym którego nie mogę załadować) w windows\pss na C czyli na tym dysku który mi działa i wczytuje windowsa nie znalazłem nic … Hmmmm… Mscofig wygląda dokładnie tak ja na załączonym przez floyda screanie … pojęcia nie mam co jest nie tak … A może reinstalka windowsa … albo raczej naprawa … tylko że tego tez nie wiem jak się podjąć Pomóżcie … Dziękuje raz jeszcze :slight_smile: Michał

a która partycja jest podstawowa i aktywna? plik boot.ini wczytywany jest właśnie z tej partycji.

Wpisz w szukaj (na starcie)

Kapujesz?

Przy standardowych ustawieniach to dysk C jest partycją podstawową i aktywną. Musiał by ktoś nieźle namieszać aby było inaczej.

Próbował bym skopiować plik boot.ini na dysk C.

zapewniam cię miałem różne przypadki :slight_smile: a jak to ktoś wykombinował że tak miał to nie wiem :slight_smile:

nie odpowiem na teks typu kapujesz bo za stary jestem na to natomiast floyd odpoczątku dawno temu zainstlowałem win Xp na dysku D (ten który nie działa - Podstawowy system na którym pracuję) oraz zn dysku C zainstalowałem win Xp na potrzeby gier i mojej ukochanej … po wczorajszej nocy włączam komputer a tu ładuje się odrazu windows z dysku C nie dajac mi możliwości wyboru … plik boot.ini znalazłem zarówno na dysku C jak i D w katalogu windows\pss z dopiskiem backup … jesli to on może mi jakoś pomóc to gdzie go mam skopiowac bo zarówno na jednym dysku jak i na drugim nigdzie więcej go nie znalazłem … Dziękuję

boot.ini

Masz tu go! Wklej go i na C:\ i na D:\ Potem zdaj relacje a teraz idę na film:)

panel sterowania,system,zaawansowane,informacje o uruchamianiu…

ustawienia,wybór systemu

a jeżeli nie,to edytuj i wklej odnośną linijkę w boot.ini

-lub ewentualnie stwórz boot.ini

-…lub coś podobnie…

Racja

Plik boot.ini musi się znajdować bezpośrednio na dysku (nie w żadnym katalogu) z którego uruchamiany jest system, a to zależy jaka partycja została ustawiona jako aktywna przy jej tworzeniu. Powinien to być dysk c: .Przy reinstalacji windowsa na dysku C program instalacyjny wykrywa istnienie systemu na innym dysku i sam tworzy plik boot.ini. Chyba, że drugi dysk lub system na nim jest uszkodzony i nie jest widziany przez program instalacyjny. Na ogół mówiąc o dyskach C i D ma się na myśli dwie partycje utworzone na tym samym dysku fizycznym, ale może być też tak, że ktoś ma dwa dyski fizyczne które też będą oznaczone jako C i D. Szczególnie w tym drugim przypadku należałoby sprawdzić czy ten drugi dysk nie jest uszkodzony.

ok Więc dzięki ogromne za dobre chęci wszystkim … ale jednak nic z tego raczej nie bedzie … teraz widzę wybór systemów ale problem … jak wybieram ten a dysku D wyskakuje mi błąd … brak lub uszkodzony plik ntoskrml.exe … heh Fajnie system się resetuje … podmieniałem zamieniałem … pobierałem z sieci ten plik i nic … aż tu wpadłem na genijalny pomysł … od czego jest konsola odzyskiwania w win XP … więc go go go do konsoli w teorii przywróciłem pliki które potrzebne były zrobiłem bootcfg /rebuild i wynik … system 1 dział system 2 działa … Extra … więc wyjąłem płytkę Xp z napędu i restar kompa … pora brać się za pracę … więc restart i wybieram system 2-gi (ten na dysku D) i ciach … błąd pliku ntoskrnl.exe … Dyski posprawdzałem poprzepinałem … mam 4 dyski Wd-ka więc troszkę zajęło mi by się z nimi uporać …,… ech i nic … a tak dumny byłem z tego że ostatni format robiłem jakieś 2 lata temu :slight_smile: heh … dziękuję tak czy tak wszystkim forumowiczom … jeśli ktoś ma jakieś pomysły jeszcze to prosze szybciutko a jeśli nie to o 24 mozna temacik zamknąć bo usiąde do formacika … Jeszcze raz bardzo dziękuję z poważaniem i wyrazami szacunku dla Moderków dobrych programów … Michał

Złączono Posta : 29.03.2007 (Czw) 0:54

Udało się … Juz wróciłem … żyję po 3 h … meki z instalką … i … zły kabel sata … szok … coś się w nim zrabało … przeinstalowałem system na tym dysku a on nadal to samo … więc znalazłem … wrzóciłem nowy kabelek i wszystko gra … dzięki za zainteresowanie … Temat do zamknięcia :slight_smile: dziękuję

Radzę zapoznać się z tym tematem