2 Tura wyborów a głosowanie poza miejscem zamieszkania

Mam pytanie:

Podczas 1 tury wyborów prezydenckich dopisałem się do listy wyborczej poza miejscem zamieszkania. Czy teraz ponownie powinienem (był) to zrobić w 2 turze - czy zostało to gdzieś zapamiętane w komisji wyborczej? Nie mam już żadnych zaświadczeń z urzędu gminy

jeszcze raz musisz iść po zaświadczenie

Nigdzie nie jest to zapamiętane, bo w 2 turze możesz głosować w całkiem innym miejscu niż za pierwszym razem.

Czy czasami zaświadczenia nie były wydawane od razu na obie tury bez możliwości uzyskania duplikatów?

Dokładnie tak, przy jednoczesnym wykreśleniu ze spisu wyborców w miejscu zameldowania.

kurcze ja dostałem dokładnie 1 karteczkę - nie pomyślałem o 2 turze

No to 4 lipca możesz dalekim łukiem omijać lokale wyborcze lub iść tam z kimś towarzysko.

PS. Dopytaj się jeszcze w swoim urzedzie.

Nie prawda cedar, może podejść po 2. zaświadczenie do Urzędu gminy wydadzą (powinni!) od ręki. Ostatni termin zgłaszania się po zaświadczenia- piątek do zamknięcia Urzędu.

Jeżeli już wydali za pierwszym razem (a on ewentualnie go nie zabrał ze sobą) to już nic z tego, duplikatu nie dostanie. Słyszałem, jak mówili w TV, że wydają od razu na obie tury, możliwe, że można było wziąć tylko na pierwszą a teraz podejść po zaświadczenie tylko na drugą turę.

http://stooq.pl/n/?f=336967&c=1&p=0

Tak, tyle, że jak się teraz zgłosi do Urzędu Gminy to mu wydadzą na 2 turę. Uwierz mi wiem coś o tym pracuje w administracji samorządowej ;p.

Nawet gdy już dostał na drugą turę (tzn jest zaznaczone, że dostał, chociaż nie zabrał ze sobą)? Jestem pewny, że nie dostanie duplikatu, bo już go na liście nie ma.

Tak ale no osobnych drukach, gdyz członek komisji wyborczej przed wydaniem karty do głosowania ma obowiązek zabrania zaświadczenia i poźniejsze dołączenie go do dokumentacji dla okręgowej komisji wyborczej.

Niby jak to sobie pracowniku samorządowy wyobrażasz ??

Jak by tak sytuacja miała miejsce, to jest powód do zgłoszenia oszustwa wyborczego. Gdyż istnieje podejrzenie oddania podwójnego głosu !!

rozmawiałem z osobą która zasiada w komisji i dostałem informację, iż przy przepisaniu na konkretną listę (jak to w tym przypadku) to będę mógł głosować drugi raz, natomiast druk miałem obowiązek im oddać ( i wydawali tylko 1)

Jak to wygląda w praktyce - dowiem się w niedzielę

właśnie przepisanie na inna listę wyklucza taką możliwość - w swojej “rodzinnej” komisji jestem już wykreślony z listy

Nieprawda, idziesz do swojego obwodu z zaświadczeniem i zostajesz ponownie wpisany na listę (po to jest zaświadczenie, żebyś mógł głosować w dowolnym obwodzie w kraju jak i poza jego granicami).

Sam w pierwszej turze dopisywałem taką osobą z powrotem do listy (zrezygnowała z wyjazdu i przyszła głosować do swojego okręgu), po konsultacji z wojewódzką komisja wyborczą (jestem zastępcą przewodniczącego OKW).

Osoby z zaświadczeniem dopisywane są na listę w momencie okazania zaświadczenia, wylegitymowania się i dopiero potem wydawana jest im karta do głosowania.

Wydaje mi się, że w toczonej powyżej dyskusji dochodzi do pomieszania dwóch odmiennych przypadków głosowania poza miejscem zameldowania:

A. Głosowanie z zaświadczeniem

B. Dopisanie się do listy w innym - konkretnym obwodzie

"Polskie prawo daje nam dwie możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania - głosowanie przy pomocy zaświadczenia lub przepisanie się na inną listę wyborczą.

Możliwość 1: Zaświadczenie

Aby otrzymać dokument uprawniający do głosowania poza miejscem zamieszkania, należy pojawić się najpóźniej w piątek przed wyborami w urzędzie gminy właściwym dla naszego miejsca zameldowania.

Potrzebne będzie nam jedynie dowód osobisty. Jeżeli odbierać będziemy zaświadczenie za kogoś, musimy mieć ze sobą podpisane pełnomocnictwo. WAŻNE: w pełnomocnictwie muszą być podane numery PESEL zarówno pełnomocnika, jak i osoby dla której pobieramy zaświadczenie.

Dokument taki otrzymujemy w bardzo prosty sposób: wystarczy poprosić o takie zaświadczenie w komórce zajmującej się sprawami obywatelskimi. Zaświadczenie takie jest bezpłatne i ważne na obie tury wyborów w dowolnym okręgu wyborczym wliczając w to polskie placówki konsularne.

Dokument ten wyrabiany jest na poczekaniu.

Możliwość 2: Dopisanie się na inną listę wyborczą

Jeżeli nie możemy z jakichś powodów pojawić się w naszym urzędzie gminy, a wiemy, gdzie będziemy w czasie wyborów, możemy udać się do urzędu gminy w miejscu, gdzie chcemy głosować. Wtedy zostaniemy dopisani do miejscowej listy głosujących.

Dopisanie jest ważne również na obie tury wyborów , ale trzeba o dopisanie trzeba poprosić wcześniej, niż o zaświadczenie - przynajmniej 10 dni przed początkiem wyborów."

Źródło: http://artykuly.com.pl/nauka-i-edukacja … olsce.html

Nie wiem czy czasem nie jest tak, że jeśli dopiszesz się gdzieś do listy wyborców, zostajesz tam na stałe i jeśli chcesz w następnych wyborach głosować znów u siebie, musisz się z powrotem dopisać do listy wyborców w swoim obwodzie.

Bo przy I turze w TV mówili o właśnie takich przypadkach - ktoś przy poprzednich wyborach dopisał się do listy wyborców gdzie indziej, teraz chciał głosować w swoim obwodzie, a nie może, bo ani się nie przepisał, ani nie wziął zaświadczenia.

NIE

Dopisanie obowiązuje i zobowiązuje:) tylko w ramach jednych wyborów (I i ew. II tura). Zasadą jest to, że wyborcy ujmowani są w spisach wyborców uprawnionych do głosowania w danej komisji obwodowej wg. kryterium miejsca zameldowania, a czyni się tak każdorazowo przed każdymi wyborami.

chodzi mi dokładnie o drugi przypadek. Dopisałem się do listy w Poznaniu, dostałem 1 zaświadczenie, które podczas 1 tury zostało mi odebrane. Z tego co wiem od osoby która zasiada w jednej z komisji to do drugiej mogę już podejść bez problemu - jedynie okazując dowód. Natomiast z drugiej strony niektórzy wspominają o dwóch zaświadczeniach które powinienem pobrać z docelowego urzędu gminy.

Bo mieszają jedno z drugim [-X Bez żadnych już papierków wszystko powinno być ok.

Mieszają z powodu nie sprecyzowania sytuacji poprzez autora w poście rozpoczynającym wątek.

Niestety jesteś w błędzie, bez zaświadczenia z samym dokumentem tożsamości możesz zagłosować tylko w tej komisji w której zostałeś dopisany do spisu wyborców w I turze wyborów.

Mea culpa, ja również nie zrozumiałem autora, trochę namieszał, tak jak wyżej niestety w 1.

turze dostawało się 2 zaświadczenia (ja również głosowałem poza miejscem zamieszkania).

Rozwianie wątpliwości- przejdź się do Urzędu i spytaj :P.