2partycja?

Witam .Mam laptopa firmy lenovo. Posiada on dysk 100gb . Posiada również taka partycje recovery ( z pewnością wiecie ocb) smile.gif . i mam takie pytanko czy dałoby radę w jakiś sposób zrobić sobie następną partycję ?. Bo tak jak instaluję wszystko na C to potem robi mi się syf i chciałbym zrobić sobie np dysk E czy jakiś inny. Czy jest o w jakiś sposób możliwe, dodam że nie mam żadnych płytek windowsa cd ani żadnych sterów .wszystko mam na tym dysku “ratunkowym”

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

Płyta ubuntu, klikasz wypróbuj, potem klikasz na program gparted i on ci zrobi, ale nie wiem czy on nie skasuje ci danych.

Albo format (zabezpiecz dane przed formatem) i przy instalacji robisz 2 dyski albo i nawet 5 możesz mieć. (Jak się nie mylę wielkość podaje się w KB.

A nie ma opcji robienia kopii tej partycji na DVD? Powinno o tym pisać w instrukcji. Lepiej zrobić taką kopię, bo później można się pożegnać z Windowsem.

Natomiast od samej instalacji na innej partycji wcale mniejszy syf się nie zrobi, bo programy zapisują swoje pliki również w folderze Windows i Documents and Settings. A także dodają wpisy w rejestrze systemu.

Do próbowania nowych programów najlepiej użyć programu typu VirtualPC. Ewentualnie pozostaje robienie kopii danych na dysku USB i co jakiś czas przywracanie systemu z partycji/płyty recovery, ale trzeba od nowa instalować poprawki oraz będzie problem z programami wymagającymi aktywacji, których jest coraz więcej (z reguły mają ograniczoną liczbę aktywacji).

Gpartedem to spokojnie zrobisz jedynie co musisz zrobić w tym progsie to kliknąć na dysk który chcesz podzielić, wcisnąć resize/move za partycją dajesz ile chcesz tych MB, potwierdasz następnie zmieniasz system plików bo partycja będzie nieprzydzielona i gotowe.

Aby nie utracić danych zalecane jest defragmentować dysk :slight_smile: