2xSata w RAID a utrata danych, reistalacja systemu itp

(ITCode) #1

Witam

W drugim komputerze mam 2 dyski Sata II(Samsung 500gb 16mb, WD 640gb 16mb cache) na których jest ok. 800gb zapisanych danych.. w biosie dyski ustawione są w trybie IDE i mam pytanie ponieważ do wyboru mam jeszcze AHCI oraz RAID. Jeżeli z poziomu biosu przełącze na RAID to czy będę musiał robić reinstalacje systemu, instalować dodatkowe sterowniki, dane na dyskach się usuną w skutek owej zmiany trybu i jak to będzie wracając z RAID na IDE? Płyta Asus P5K, system windows vista ultimate.

(Jonek29) #2

Tak będziesz musiał reinstalować system i podczas instalacji visty wgrać sterowniki od producenta płyty/układu raid, w przeciwnym razie komputer po prostu nie z bootuje się żadnej partycji.

(ITCode) #3

Ok czyli tylko reinstalacja sysa jak mówisz ale czytałem też na google, że istnieje metoda bez reinstalacji..

Ale dane z dysku nie zastana utracone? Mam utworzone 6 partycji..

(Jonek29) #4

Tak bardzo możliwe

PS. Na prawdę masz takiego kompa na w podpisie??

(ITCode) #5

Musze wiedzieć konkretnie czy dane nie zostaną utracone..

Jeżeli chodzi o "ps" to tak ale obecnie jestem w Anglii i jestem skazany na słabszego kompa niestety.. a czemu pytasz? :slight_smile:

(Jonek29) #6

No pewny nie jestem bo nie znam tego sposobu, może ktoś inny z forum zna...

Pytam bo jesteś pewnie jednym użytkownikiem7 forum który ma Core i7 i taką płytę główną.

(ITCode) #7

Nie wiem czy jedynym.. w sumie nawet jestem tego pewien :wink: Ale było by miło.. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć Intel Core i7 z Windows Se7en na pokładzie(fajnie brzmi) działa.. nie da się tego opisać.. :wink:

(Jonek29) #8

Nie chce robić offtopu więc ostatnie pytanie: kręciłeś już swojego proca??