3 problemy synchronizacji danych

Witam,

poszukuję narzędzia do synchronizacji danych, w zasadzie kilku narzędzi dla kilku problemów.

1) Synchronizacja kompletnego systemu. - dowolny system operacyjny

Mam następujący układ: Mocny komputer stacjonarny klasy i5 (w domu), laptop klasy i5 (często noszony uczelnia/wyjazdy), stary, słaby laptop klasy CoreDuo (praca).

Problem polega na tym, że do pracy potrzebne mi jest specyficzne środowisko (eclipse, baza oracle, jdk7 itp). Zależy mi na tym, aby móc w szybki i prosty sposób pracować również w domu. Synchronizacja pojedynczych plików zatem nie wchodzi w grę. Mój pomysł polega na stosowaniu wirtualizacji, jednak o ile na prywatnym laptopie, oraz komputerze stacjonarnym da się pracować w takim środowisku, o tyle na laptopie w pracy mija się to z celem. Zamontowany tam procesor nie wspiera wirtualizacji i ma dość ograniczone zasoby pamięciowe, przez co, praca w takim środowisku byłaby bardzo nieprzyjemna. Szukam zatem oprogramowania takiego, które albo jest w stanie bez konieczności uruchamiania dodatkowego systemu było w stanie uruchomić wirtualny system albo po prostu w inny sposób jest w stanie zapewnić przenośność wszystkich danych. Nie ma znaczenia, czy to będzie zrealizowane na linux’ie, na windows’ie czy jakimkolwiek innym systemie zgodnym z komputerami klasy PC.

2) Synchronizacja poczty / kalendarza / kontaktów / notatek - dowolny system operacyjny z preferowanym windowsem.

Mam następujący układ: Mocny komputer stacjonarny klasy i5 (w domu), laptop klasy i5 (często noszony uczelnia/wyjazdy), telefon z symbianem S60v3 oraz telefon z windowsMobile 6.1.

Problem polega na tym, że aktualnie mam kilku-gigabajtową bazę swoich maili z kilki lat. Przy okazji, bazę kontaktów, notatek, zadań w kalendarzu. Aktualnie to wszystko siedzi w Microsoft Outlook 2010. Chciałbym teraz, aby była możliwość w szybki sposób zsynchronizować wszystkie moje maile, pocztę, kontakty między komputerami i telefonami. O ile w tym momencie synchronizacja Outlooka z w zasadzie dowolnym telefonem to nie problem (kontakty, kalendarz, zadania) to synchronizacja maili Outlooka między 2-oma dowolnym komputerami to w zasadzie koszmar. Dlatego prosiłbym o propozycje oprogramowania lub ewentualnie sposobów, jak w szybki sposób mieć możliwość synchronizacji tych danych między komputerami oraz telefonami.

Od razu dodam, że IMAP nie do końca rozwiązuje problem maili, bo nie wszystkie systemu pocztowe udostępniają ten protokół (chociażby WP jeszcze chyba go nie obsługuje). GoogleCalendar w pewnym sensie załatwia problem kalendarza, ale zostają jeszcze notatki.

Synchronizacja komunikatora : (historia, kontakty) ze swej strony mogę dodać, że całkiem nieźle sprawdza się w tej kwestii AQQ. Chyba, że ktoś ma coś równie ciekawego do przetestowania.

Synchronizacja przeglądarki : (zakładki, speed dial, historia) Opera całkiem nieźle wszystko potrafi złączyć, choć nie ukrywam, że przenośność pamięci haseł by się przydała…

3) Synchronizacja danych - plików / Backup. - obsługa zarówno windows jak i linux.

Mam następujący układ: Mocny komputer stacjonarny klasy i5 (w domu), laptop klasy i5 (często noszony uczelnia/wyjazdy), komputer stacjonarny klasy Core 2 Duo, laptop klasy Core 2 Duo.

Problem w zasadzie sprowadza się do czegoś ala DropBox. Z tym, że potrzebuję znacznie większej przestrzeni i nie wszystkie dane, chciałbym powierzać osobom trzecim. Do tej pory korzystałem z GoodSync’a, ale mam nadzieję, że ktoś zna jakieś odrobinkę bardziej efektywne oprogramowanie. Idealne byłoby z funkcją działania w chmurze. Jednak, ze względu na fakt, ze nie wszystkie komputery będą stale w sieci chciałbym, aby była także możliwość synchronizacji z pendrive lub zewnętrznym dyskiem twardym.

Do realizacji każdego z powyższych problemów synchronizacyjnych jestem w stanie zapewnić pendrive, dyski twarde zewnętrze eSata oraz usb, a także serwer z publicznym IP z dużą quotą. . Nacisk jest głównie na szybkość i łatwość synchronizacji.

Za propozycje DropBox’a dziękuję. Nie są to dane, do których chciałbym dawać komuś dostęp, pomijając już sam fakt, że rozmiarowo wykraczają troszkę po za standardowy pakiet, a dopłacanie jest troszkę dla mnie nierentowne.

Z góry dziękuję za pomoc.