32 a 64 bity - pytanie

(Marcinsurdy) #1

Witam serdecznie, mam pytanie odnoscie procesorow 32 i 64 bitowych. Mianowice na czym polega roznica, ktory warto kupic, co sie stanie jak zainstaluje np windowsa xp 32 bity na procesorze 64 bitowym.

Przepraszam jesli to nie ten dzial i za brak polskich znakow.

(Cosik Ktosik) #2

Dzisiaj wszystkie procki są 64 bitowe, więc zasadniczo wyboru nie Masz. Możesz instalować system 32-bitowy na 64 bitowym procesorze. Ni się nie stanie. Teoretycznie będzie on działał trochę wolniej (nieznacznie), ze względu na konieczność przeliczania adresów.

(Marcinsurdy) #3

mialem taka sytucja:

kupilem gre "commang & councquer tiberium wars", niestety mi nie dzialala na procesorze 64 bitowym z windowsem Vista Home Premium 64 bit version. Wszystko oczywiscie bylo oryginalne. Jak zadzwonilem do ich suportu to zostalem poinformowany ze gra byla testowana tylko na xp i vista 32 bity. Myslisz ze mialem pecha poprostu czy taka sytuacja moze sie powtorzyc z inna gra badz programem??

A i jaka jeset roznica pomiedzy 32 a 64 bit??

(Cosik Ktosik) #4

Taka sytuacja jeszcze nie raz się powtórzy, będzie to się działo coraz rzadziej, ale niestety to się jeszcze zdarzy.

Co do różnic: http://2006.meetbsd.org/papers/meetbsd2006.grad.pdf

(Poniaatowski) #5

Dlatego według mnie narazie nie warto kupować Windowsy 64bitowe, bo coś może nie chodzić, tak jak twoja gra, kolego Brayan.

Jeśli masz kase, to kup coś z 32bitem ( XPeka, Viste ).

(Marcinsurdy) #6

problem w tym ze juz mam intela 64 bit ale z windowsem 32 bity, straszmnie juz xp meczy ale nie mam przekonania do visty 64 bity po poprzednim incydencie z gra. Rozwazam rozne mozliwosci poprostu teraz. Chyba jeszcze poczekam z 2 miesiace i przesiade sie na viste tym bardziej ze mam 4 gb ramu ktorego mi xp 32 bity nie wykrywa :confused:

(Cosik Ktosik) #7

Ale tą vistę nadal Masz? Jak tak, to podziel dysk partycje (wydziel miejsce z tej, gdzie jest XP) i zainstaluj vistę. Vista będzie do pracy, Internetu itd, a XP do gier i tego co nie chodzi. Potem XP wywalisz, a vista zostanie.

(Marcinsurdy) #8

tak wlasnie myslalem, ale musze wpierw zakupic ze 300gb dysk zeby dane przeniesc i porobic partycje od nowa bo systemowa jest zamala na viste (40gb). A zna ktos jakis program ktory zmienia rozmiar partycji bez utraty danych?? (darmowy najlepiej :D)

(Quentin) #9

Ja podepnę się do tematu i też zadam pytanie. Windows XP to jest system 32 bitowy, a Vista 64 :?: Czy czasem może być Vista 32 bitowa - zależy to od jej wersji :?:

(Cosik Ktosik) #10

XP istnieje w wersji 64 bitowej, ale ciężko jest go dostać i nie ma wersji polskiej

Natomiast Vistę możesz kupić w wersji 32 oraz 64 bitowej.

(mb2707) #11

Lepiej kupić 32 bitowy, kolega kupił laptopa z vistą 64 bitową to nawet nie mógł zainstalować oprogramowania do drukarki hp deskjet. Dopiero zainstalowanie 32 bitowej pomogło.