32-bitowy czy 64-bitowy Windows 7 na taki komputer

(Kr Zarow) #1

Witam, parametry mojego komputera to Intel® Pentium® Dual CPU E2140 @ 1,60GHz, 3,0Gb RAM-u, 256 Mb karta graficzna. Chciałbym kupić do niego Windowsa 7 ale nie wiem którego 32-bitowego czy 64-bitowego? Zależy mi na tym by kupić 64-bitowego ale nie wiem czy nie obciąży to komputera, co o tym myślicie?

Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

(mistrz1) #2

http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind ... -questions

Nikt ci Windowsa nie sprzeda, bo nikt nie ma, chyba że Microsoft zrobi dla Ciebie wyjątek :slight_smile: . Możesz kupić licencję na używanie.

(Kr Zarow) #3

Wiem źle się wyraziłem ale nie o to mi chodziło. Chodziło mi o to czy system 64-bitowy nie będzie zbyt spowalniał mój komputer?

(system) #4

Witaj :slight_smile:

polecam tę wersje box masz i 32 bity i 64 i możliwość zmiany sprzętu na nowy ,a system ten sam zostawiasz nie musisz się o nic martwić

http://www.komputronik.pl/product/81118 ... L_BOX.html

(system) #5

Procek masz cienki więc na nim na 7ce nie pograsz sobie... chyba że w coś starszego... chyba że gry Cie nie interesują to ok

Ja bym został przy XP

(Kr Zarow) #6

Nie chodzi mi o gry tylko o przeglądanie internetu i Windowsa 7 64-bitowego. A teraz mam Viste a nie Xp.

Dziękuje za wasze odpowiedzi ale nikt do tej pory nie odpowiedział mi na proste pytanie.

Czy na takim komputerze Windows 7 64-bitowy będzie spowalniał system i przeglądanie internetu i korzystanie z internetu. Nie chodzi mi o gry.

(system) #7

nię będzie możesz śmiało instalować 64 bity

(PaPuX) #8

Twój procesor wykonuje instrukcje 64bit więc nie widzę problemu instalacji owej wersji.

64bit system nie różni się niczym od 32bit oprócz długością instrukcji wydawanych przez system.

Nie ma to wpływu na działanie systemu.

(Kr Zarow) #9

Czyli nie będzie działał ani szybciej ani wolniej po zainstalowaniu 64-bitowej Siódemki?

(system) #10

Śmiało instaluj 64 bity wszystko będzie działać tym bardziej,że gry cię nie interesują :slight_smile:

(mistrz1) #11

Chyba nie czytałeś informacji podanych przez Microsoft w linku, który umieściłem kilka postów wyżej albo nie zrozumiałeś, co jest tam napisane. Różnica między 32bity a 64bity jest taka, że 32bity obsługuje max 4GB RAM (widzi 3,5GB), więc zauważalne przyspieszenie dla 64bity jest widoczne przy dużej pamięci RAM. W twoim przypadku nie ma dylematu, bo masz 3GB RAM i nie zauważysz różnicy w szybkości między 32bity a 64bity. No i warunek konieczny, procesor musi obsługiwać 64bity. Zrozumiał? :smiley:

(Kr Zarow) #12

Tak :smiley:

(floyd) #13

Jeszcze jest taka różnica między tymi systemami, że w starszym sprzęcie często trzeba dodatkowo szukać sterowników do różnych konfiguracji sprzętowych jak np. karty graficzne, drukarki, karty muzyczne itd. co mniej wprawnym może nastręczać trochę trudności. Także niektóre starsze programy nie chcą się uruchamiać w systemie 64 bitowym o czym też warto wspomnieć. Na tym forum często widzę takie pytania dotyczące problemów związanych z systemami 64bit, ale skutecznych porad od miłośników systemów 64 bit jak na lekarstwo ,chyba że są to porady typu: kup se nowy sprzęt albo kup se nowszą wersję programu. :frowning: Ostatnio choćby wczoraj:

http://forum.dobreprogramy.pl/poszukuje-oprogramowania-odbierania-polaczen-telefoniczny-t498737.html

Zrozumiał? :wink:

(nnick) #14

Przy 3GB i takim procku się NIE OPŁACA 64 bitowa wersja systemu. Więcej pamięci zużyje, WOW64 dociąży procesor, miejsca na dysku też więcej zajmie.

(MrBeckham666) #15

tak ale aplikacje 64 bitowe chodza nieco szybciej na jego miejscu bym zaisntalował tym bardziej żę teraz ma viste instaluj smiało 64 bity bo to nie tylko jest wieksza obsługa pamieci tylko aplikacje 64 bitowe mogą działać i niektóre działają nieco szybciej

(adam9870) #16

Możesz zainstalować wersję 64-bitową.

Zobacz temat: uszkodzone-recovery-disk-jak-odzyskac-system-t497952.html#p3132861

Możesz kupić wersję 64-bitową, a w razie gdyby nie spodobała Ci się, możesz zainstalować wersję 32-bitową używając tego samego klucza. Albo odwrotnie (kupujesz wersję 32-bitową a gdy zechcesz to możesz zmienić ją na 64-bitową). Piszę o tym więcej tutaj uszkodzone-recovery-disk-jak-odzyskac-system-t497952.html#p3132861

Pozdrawiam.

(PaPuX) #17

Jeśli przeskoczysz z Visty na 764bit o zauważysz spory wzrost wydajności.

Nie chodzi tylko o lepsze zarządzanie pamięcią lecz o instrukcje wewnątrz jądra które mogą być przetwarzane w wielowątkowym i szybszym tempie.

(floyd) #18

Jako, że dysponuję zarówno systemem 64 bitowym (Windows 7) jak i 32 bitowym (Windows XP) przeprowadziłem mały teścik jak to jest z tą szybkością przetwarzania. Oczywiście test był przeprowadzany na programie 32 bitowym bo 64 bitowym odpowiednikiem tego programu nie dysponuję i ani mi się śni wydawać kasę na program w wersji 64 bitowej jeżeli jego wersja 32 bitowa sprawuje się wystarczająco dobrze jak na moje wymagania.

W wersji 32 bitowej pod XP czas przetwarzania wyniósł 8 minut i 2 sek, a w systemie 64 bitowym ten sam program i na tym samym komputerze przetwarzał te same dane w czasie 8 minut i 7 sek czyli praktycznie bez większej różnicy choć ze wskazaniem XP jako zwycięzcy, co było zgodne z moimi przewidywaniami. :slight_smile:

Wniosek: jeżeli dysponuję jedynie programami 32 bitowymi i wystarcza mi te 4 GB pamięci, to przerzucanie się na system 64 bitowy, przynajmniej dla mnie nic nie daje, a nawet stwarza kłopoty bo np. nie ma 64 bitowych sterowników dla mojej karty muzycznej.

PS.

W Windows 8 (32bit) wynik testu taki sam jak w XP.