4 GB w lapku?

witam. nosze sie z zamiarem kupienie 2x2gb pamieci ram do laptopa. obecnie mam 2x512 mb i wydaje mi sie to troche za mało! jednak wyczytalem na forum ze vista 32 bitowa podobno widzi tylko 3,2 gb. mimo to ceny pamieci sa teraz tak niskie (85 za kość) ze chyba warto bylo by kupić ? jak myślicie jest sens ? ps. pisałem do producenta mojego laptopa (acer) i odpisano mi ze moge miec max 4 gb pamieci na dualu! prosze o pomoc. pozdrawiam!

Tak to prawda Vista 32 bit’y widzi od 3,25 do 3,50 gb ramu. Po zakupieniu 64 bitowej wersji Visty będzie widziała całe 4.

Czy to ma sens ? Zależy jakich programów używasz . Jeśli siedziesz na jakimś photoshopie czy czymś podobnym albo chcesz grać w gta 4 :stuck_out_tongue: to 4gb ramu mają sens ale jeśli używasz komputera do neta gg czy itp to sensu nie ma.

żaden system 32 bitowy (x84) nie obsłuży/nie wykorzysta 4GB ram - jedynie systemy 64 bitowe (x64). Systemy 32 bitowe widzą trochę ponad 3GB ramu.

producentowi chodziło o to że płyta główna laptopa pozwala na obsługę 4GB ramu ale system to co innego

to lepiej kupic 2x 1gb ?

Ma to sens.

Przy 2x512MB dostępne jest 1GB, a to trochę za mało dla Visty.

Przy 2x1GB dostępne jest 2GB, Vista rozwija skrzydła.

Przy 2x2GB dostępne jest 3,5GB/ A 3,5GB to zawsze więcej niż 2GB. Można więcej uruchomić programów czy więcej pozostaje do dyspozycji jednego programu. Szczególnie dla programow graficznych, obróbki video czy gier ma to spore znaczenie.

jeszcze jedna sprawa, mam grafike ktora kozysta z ramu ogolnego i wyczytalem gdzies ze ta czesc pamieci ktorej nie widzi system jest wykozystywana przez ta grafike (tzn karte graficzna)

Jak już ktoś napisał, to zależy od twoich wymagań. Laptopy to z reguły niezbyt wydajne maszyny, więc rodzi się pytanie: kiedy wykorzystasz 4GB RAM-u? Jedyne co przychodzi mi do głowy to wirtualizacja. 2GB do laptopa to raczej wystarczająca ilość pamięci, no i 2GB jest 2 razy tańsze niż 4 :slight_smile:

Jednocześnie chcę zadać kłam stwierdzeniu, że system 32-bitowy nie może zaadresować więcej niz 4GB RAM-u , to nieprawda. (polecam lekturę http://www.grush.one.pl/blog.php?id=694)

Dla przykładu wersje systemów przeznaczone na serwery zazwyczaj kompilowane są z obsługą PAE.

ogolnie to chodzi mi o to zeby vista lepiej chodziła… bo przy 1 gb to nie ma raczej rewelacji!

Ja miałem 2x1GB i system 32-bit ale zmieniłem to na 2x2GB i system 64-bit zaktualizowałem bios pod viste 64-bit i teraz jest rewelacja działa jak żyleta :smiley:

witam… miałem ten sam problem kupiłem lapa z 2g ramu wyczytałem na stronie producenta ze płyta obsługuje max 4g i kupiłem te 4g w 2 kościach po 2g po zamontowaniu system (32bit) widział równe 3g tak samo everest i inne programy choć bios widział 4g… to było w sierpniu zeszłego roku gdzie jeszcze nie było mowy o jakimś sp1 który własciwie tylko zamataczył cyferki w odczycie z systemu. Po instalacji sp1 system widział 4g ale i tak czytał i wykorzystywał 3g. od jakiegoś czasu jestem posiadaczem systemu 64bit i problem sie rozwiązał sam a system smiga jak ta lala… wymieniłem jeszcze niedawno dysk twardy na inny i przy zakupie sprzedawca ze sklepu “centrum komputerowe Znak” w Poznaniu oznajmił mi ze system 64bit nie nadaje sie do laptopów i ze laptopy są tak skonstruowane zeby pracować w architekturze 32bit i ze 64bity w zyciu nie bedą mi dobrze działać na moim lapku… i własciwie sam nie wiem co o tym mysleć ?? producent lapa udostępnił prawie wszystkie stery do 64bit a koleś ze sklepu niby znawca w tych sprawach mi mówi takie banialuki…

ja mam te 64bity i jestem zadowolony wiec kolego zmień system na lepszy i szybszy i nie bedziesz mial problemów… ale też mówie odrazu ze pewne gry i aplikacje pod 32bit napewno sie nie odpalą…

4GB w laptopie dobrze robi systemowi bo gdy windows chce się nagle rozepchać łokciami to ma gdzie :wink: najwyższy stopień uzyskałem grając w Crysis’a wtedy osiągnąłem 3,6GB hehe

Co do kolesia ze sklepu to trzeba go było wyśmiać :stuck_out_tongue: Zabić go śmiechem ^^

Pewnie mu zalegają windowsy 32-bitowe więc myśli że jakichś ciemniaków znajdzie…

nie wiem dlaczego ale ja mam 4 gb ramu na 32bitach. http://img516.imageshack.us/my.php?image=vistaramfz4.jpg

CapIss: Jest to związane z : http://www.grush.one.pl/blog.php?id=752

Faktycznie system bez PAE może zaadresować łącznie 4GB pamięci (RAM + pamięć na różne urządzenia)