4 x 2GB RAM i ewentualne problemy

Witam,

Obecnie mam zainstalowane na płycie Gigabyte GA-EP45-DS3LR 4GB pamięci. Konkretnie jest to zestaw Kingston KHX-8500D2K2/4G. Pamięci pracują w Dual Channel z częstotliwością zegara 533MHz i zalecanymi przez producenta ustawieniami. Komputer działa prawidłowo w tej konfiguracji.

Z racji że chciałem dokupić jeszcze jeden identyczny zestaw pamięci i rozszerzyć tym samym aktualny stan do łącznego rozmiaru 8GB, mam pytanie czy waszym zdaniem mogą mnie spotkać jakieś niemiłe niespodzianki?

Czy u kogoś działa podobny zestaw? Czy nie ma z nim problemów?

Pozdrawiam

bshbc

Jeżeli Twoja płyta jest w stanie obsłużyć 8GB, to jakie niby mają być niespodzianki ?

Płyta obsługuje do 16GB, więc problemów być nie powinno. Oczywista sprawa, to procesor/system 64-bit.

Płyta obsługuje do 16GB DDR2. Natomiast przeglądając zawartość internetu spotkałem się z informacjami o problemach ze stabilnością pracy komputera przy zestawie 4x 2GB, wspominano o konieczności zmniejszenia taktowania czy też modyfikacji napięć zasilania mostka, pamięci.

Nie wnikam w prawdziwość lub częstość występowania podobnych problemów, jedynie chciałem pozyskać waszą opinię na ten temat.

A może u kogoś działa analogiczna do wspomnianej przeze mnie konfiguracja?

w mojej opini czysto teoretycznej (mam 3gb bo win xp 32bit ;p) jezeli plyta jest cienka to kondensatory moga nie wytrzymac. znam ludzi co maja 4*4 ddr3 i problemow nie maja

Wytrzymałość kondensatorów nie ma nic do rzeczy. Pamięci pobierają niewielką moc (do kilku watów jedna) i pracują przy niewielkim napięciu. Może gdyby procesor potrzebował np. 130W a kondensatory zasilacza impulsowego na płycie przegrzewałyby się, to mogłyby paść, albo przy podwyższonym napięciu zasilania, np. po podkręceniu.

Problemy mogą być przy mieszaniu różnych pamięci, o różnych parametrach, szczególnie czasie dostępu (CL). Ale różnie bywa.

Coś kojarzę, że może być problem innego rodzaju. Chipset może mieć ograniczenie w ilości pamięci, ale także w ilości banków pamięci, np. 4 banki. Nie do końca rozumiem czym technicznie są te banki, wiem tylko, że w uproszczeniu pamięć jednostronna to jeden bank, dwustronna (chipy na obydwu stronach laminatu) to 2 banki, choć czasem dwustronna może mieć jeden bank.

Więc byłby problem, gdyby ktoś wsadził 4 pamięci po 2 banki każda, co dałoby 8 banków, a chipset obsłużyłby maksymalnie 4 lub 6 banków.

Tak. Ale tez trzeba uwazac zeby nie kupic pamieci z innym taktowaniem lub firmy z ktora (obecne) beda gryzc sie.