40 komputerów i jeden serwer - jak to skonfigurować?

Witam! Mam do skonfigurowania sieć ok 40 komputerów, całość ma być podłączona do jednego switcha, a on do serwera na którym będą przydzielane zasoby dla poszczególnych komputerów, tzn. mają być one podłączone do jednej bazy danych. I moje pytanie brzmi następująco: jak się za to zabrać?

Najprościej to zacząć od kabli - czyli zaopatrzenie się w tester, zaciskarkę i redundancyjną liczbę końcówek - serwer najlepiej podłączyć do najszybszego złącza dostępnego w switchu (część tych urządzeń ma różne gniazda - 10/100/1000 i takie gdzie patrzy się dwa razy).

Reszta to już konfiguracja programowa.

GioWDS , a najlepiej do jakiego systemu to podpiąć? Ubuntu Server 11.04 będzie dobry? :slight_smile:

Na serwer to lepiej coś z długoterminowym wsparciem, jeśli Ubuntu, to zdecydowanie lepiej 10.04 LTS, edycja serwerowa ma wsparcie do 2015 roku, 11.04 podejrzewam będzie wspierana tak samo, jak edycja desktop, czyli do połowy 2012.

Pozdrawiam!

Osobiście jako system polecam Ci Debiana, CentOS lub Windows Server.

Linuksowate będą bardzo przydatne jeśli serwer ma służyć na MultiServer czyli NAS, DHCP, DNS, etc.

Jeśli jednak chcesz stworzyć domenę to polecam WS - po prostu robi się to szybciej - na Linuksie bez wprawy (mówię na podstawie tego ile zajęło mi to za pierwszym razem) zmarnujesz dwa dni, aby działało to w stopniu dobrym.

GioWDS , ok to będę musiał pogadać ze znajomym czy da kasę na WS, bo jak na razie to wiem tylko, że tam jest jakiś switch, jakiś serwer i tyle. W następnym tygodniu dowiem się więcej szczegółów bo jadę do niego obejrzeć to wszystko.

Nie żebym był antyfanem ms. Ale nie kalkuluje się kupiwać ws, jak można dostać coś lepszego za friko :stuck_out_tongue:

drobok , no właśnie też tak myślę, ale ta sieć ma być robiona w jego firmie, więc sobie odciągnie koszty :wink:

Napisz jeszcze jakie masz systemy na końcówkach i do jakiego celu konkretnie będzie służył serwer - każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie, sam się raz przejechałem na wpychaniu wszędzie Linuksa (chodziło tu o serwer do firmy - jak się później okazało miał on kontrolować w przyszłości serwer MSSQL czyli strzał w kolano dla Linuksa) i więcej nie proponuje systemu w ciemno.

GioWDS , więcej szczegółów będę wiedzieć w następnym tygodniu jak pojadę obejrzeć sytuację tam u niego na firmie. Bo z tego co wiem to on chce te komputery podłączyć do bazy danych aby móc na jakimś tam programie pracować ale na jakim to jeszcze nie wiem.