Wolne dzialanie windows 8.1 (lag)

Witam

Kupilem nową maszynę i7 4790k, 32 gb ramu, gf 970, mobo msi z97 gaming 7, macierz raid dla 2 dyskow plextor m6s 256gb (i trzy dodatkowe dyski, 2x ssd i 1 x talerz) - no demon mial byc :slight_smile:

no ale oczywisci problem, system chodzi wolny, laguje i klatkuje - objawy:

Otwieranie nowej karty w chrome - 1 sek trwa zanim zacznie ladowac do niej zawartosc (lag)

Scrollowanie po stronach typu gazeta.pl bywa nieplynne.

Zapis pnga w photoshopie to masakra. 1000x1000 px zabiera z 20 sek na render i 20 na zapis. Podczas zapisu phtotshop przez chwile nie odpowiada (co widac w procesach)

Renderowanie napisow W photoshopie trwa sporo, zwlaszcza dla poszarpanych czcionek (tzn takich mniej standardowych, nieregularnych)

Inne uwagi:

Najnowsze stery do wszystkiego i wszystkie aktualizacje.

Samo metro dziala plynnie.

Zgrywanie plikow z i na dyski - szybkie.

Uzycie procesora oscyluje zazwyczaj w okolicy 2-3 % a ramu w okolicy 20% przy otwartym PSie.

Pomocy!

Ps.brak polskich gdyz pisze z komorki.

Może coś w BIOS masz źle ustawione. Jeśli masz WinRARa zrób test wydajności i podaj wynik.

Wrzuć też screen z CPU-Z zakładka memory.

Witam,

tutaj screen z CPU Z:

https://drive.google.com/file/d/0BwJezHynxgU2bzBGWWxwZ051SzQ/view?usp=sharing

 

 

A tutaj kupione pamięci:

http://www.morele.net/pamiec-g-skill-tridentx-ddr3-2x8gb-2400mhz-cl10-f3-2400c10d-16gtx-478220

 

 

 

Test Winrar ciągle trwa :slight_smile: dorzucę później.

Ten test przeprowadź gdy nie pracuje żaden program, jak tylko pojawi się wynik (pogrubioną czcionką) to przerwij go i podaj tutaj, bo generalnie on trwać może w nieskończoność. Wstępnie prawidłowy wynik dla takiego PC to ok. 10 000KB/s.

A ok, to się zgadza (że długo trwa :D)

 

Ok mój wynik oscyluje w granicy 2326 kb/s (Wynikowa kb/s), co oczywiście pokazuje że problem jest, nie wiadomo jeszcze jakiej natury. Fajnie gdyby się okazało, że coś w BIOSIE i obeszłoby się bez reinstallu czy downgrade’u do 7ki.

Wyjątkowo mało. Sprzęt z mojego podpisu osiąga ok. 5800KB/s, a gdy miałem i7 2600K na poprzedniej platformie osiągałem ponad 9500KB/s.

Na pewno pamięci nie pracują na pełnych taktach, aktualnie pracują przy 1333MHz, natomiast są to pamięci 2400MHz. Ale na pewno nie jest to powodem tak zaniżonej wydajności.

Zacząłbym na twoim miejscu od aktualizacji UEFI do najnowszej wersji 1.7 z listopada http://www.msi.com/support/mb/Z97-GAMING-7.html#down-bios

Potem w sekcji O.C zmień DRAM Frequency z Auto na 2400MHz i włącz X.M.P. Po tym sprawdź rezultaty.

Pytanko czy aktualizacja nie wywali macierzy Raid?

Przywrócą się domyślne ustawienia BIOS, więc tak.

W sumie to już robiłem update po kupnie kompa, faktycznie macierz Raid wywaliło ale mialem (uff) zapisane ustawienia BIOS i je załadowałem i nawet system wrócił. Fajnie jakby teraz było to samo.

Na początek sprawdzę jaką wersję mam BIOSA i wracam.

 

AKTUALIZACJA:

Tak, BIOS w wersji 1.7

Włączyłem 2400 i XMP.

 

Zrzut z CPU Z po zmianach:

https://drive.google.com/file/d/0BwJezHynxgU2RzlGR1NSSVZZVkE/view?usp=sharing

RAIDa masz od początku jak masz ten sprzęt? Możliwe, że on obciąża tak bardzo mobo i proca, stąd spadek wydajności. Z resztą mało kto ustawia raid dla ssd…

RAID mam na własne życzenie. Konfigurowali to jeszcze w morele gdzie kupowałem.

Raczej RAID nie obciąża MOBO, nie przy takich parametrach. Ogólnie mało kto bierze 2 dyski SSD toteż i nie spina ich odrazu w macierz, ale ja tak chciałem i szybkość działania dysków jest większa, to widać.

 

Mam wrażenie że ten system po instalacji pierwszych programów i sterów zaczął chodzić wolniej. Przychodzi mi do głowy sterownik grafiki.

 

 

Ogólnie zainstalowałem:

Rzeczy od płyty MSI

Spoitfy,

Pełny pakiet Adobe

Office pełny pakiet

Przeglądarki (silverlighty, flesze …)

 

I teraz pare softów typu CPU-Z czy CC Cleaner.

Jeśli zauważyłeś taki objaw to możesz przecież usunąć sterownik grafiki i zaobserwować efekty.

Co do RAIDa zauważ, że nie ma on własnego procesora, ale bazuje na tym CPU. Przy okazji w czasie komunikacji zapychając szynę, ponieważ mostek południowy leży na mobo, nie jest wbudowany w CPU jak w przypadku północnego. Mała popularność raida z SSD nie wynika, z tego że mało osób stać na 2 czy więcej SSD, ale z tego względu że SSD w pojedynce jest na tyle wydajne, że ideologia dzielenia danych na 2 napędy zajmuje sporo zasobów sprzętowych. Zauważ jakie transfery ma pojedynczy SSD Plextora - w teorii jest to do 520MB/s dla odczytu, gdzie maksymalna przepustowość SATA3 to 600MB/s. Czyli tworząc raid to on staje się wąskim gardłem, nie szybkość SSD. Do tego dochodzi narzut na procesor ze względu na brak własnego procesora jak mówiłem i mamy efekty w postaci mniejszej (!) wydajności niż bez RAID.

Dlatego pytałem czy od początku masz RAID bo wtedy też zauważyłbyś, czy jego stworzenie daje przyrost wydajności czy nie.

AHa, to tego stwierdzić nie mogę.

Ale mogę na 100% powiedzieć że swiezy windows 8.1 dzialał lepiej. ( przy czym to wcale nie neguje tego co ty piszesz, mogłoby tak być że coś przelało czarę)

 

Sprawdzę sterownik, dam znać.

Ok, zidnetyfikowałem wadliwy komponent: Prcoesor.

 

W testach:

WEI 5.9

cinebench 11.5 - 1.69! ( in multicore)

Winrar test - 2500 kb/s

 

Tylko nie wiem czy wadliwa sztuka czy może inne problem :confused:

 

Ok.