4GB - x86 czy x64

Z tego co wiem, to wszystkie systemy 32 bitowe, wykrywają max teoretycznie 4GB. Jednak każdy temat jaki czytam to systemy wykrywają max do 3.5 GB i to maxymalnie, nie którym nawet tyle nie wykrywa.

Systemy 64bit nie mają tych problemów. Wykrywają podobno 4GB bez problemu.

No i tutaj moje pytanie.

Wgranie 64 bitowej Visty da mi pełną obsługę 4GB RAM’u.

Ale boje się, że dużo gier (bo do tego komp głównie będzie) oraz programów, nie będą mi działać pod wersją x64. Wiem, bo tak było z XP x64, z Vistą jest podobnie ? Programy z x86 w żaden sposób nie działają ?

Wgranie 32 bitowej Visty czy XP’ka da mi maksimum 3.5 GB RAM’u, ale za to wszystko będzie działać jak należy. Słyszałem, że trzeba odblokować jakieś PAE, czy coś podobnego i wtedy system będzie widział 4GB bez problemu.

W Viście x86 podobno SP1 ma to załatwić. Tylko jedni mówią że SP1 już jest a niektórzy, że dopiero w I kwartale 2008. Teraz to jest, ale wersja RC1 chyba, prawda ? Ona załatwia już ten problem ?

Także co radzicie ? Nie po to szarpłem się na 4Gb, żeby teraz ich nie wykorzystywać :frowning: (teksty typu mogłeś pomyśleć zanim kupiłeś darujcie sobie…)

Ja na razie nie mialem problemu z zadna gra na viscie 64-bitowej. Stare gry nie zawsze dzialaja na viscie, ale to nie bylo zalezne od wersji 64-bitowej. Wszystkie nowe gry dzialaja bez problemu, wiec ogólnie wydaje mi się, że powinneś zdecydować się na Viste 64.

Vista 64bit. Mi wszystko działa.

A polecacie wyłączyć plik wymiany czy zostawić go w spokoju ?

Ja bym zostawił go w spokoju :slight_smile:

Również. Ogólnie Vista na w miare dobrym kompie( takim jak mam w podpisie) działa lepiej niż XP. Jest to oczywiscie moje prywatne odczucie, ale Viste mam od wrzesnia i nie miałem nawet jednego zwisu, komp działa stabilnie itd… Pisze to wszystko, gdyż chodzi mi o to, że nie wyłączyłem nic co M$ dał i jak narazie działa:D