512MB RAM DDR 333MHz czy 640MB RAM DDR 133MHz?

Witam :stuck_out_tongue:

A więc co się bardziej opłaca, dla wydajności

Mam dwie kości RAM:

-128MB DDR 133MHz,

-512MB DDR 400MHz

Moja płyta max obsługuje RAMy z częstotliwością 333MHz

Wiem, że jak do tych 128MB dołoże te 512 to będą pracowały z częstotliwością 133MHz :cry: ale będzie ich 640MB :lol:

Wiem też, że jak włoże tylko te 512MB to będą pracowały z częstotliwością 333MHz :lol: ale będzie ich tylko 512 :cry:

Tak tylko dodam jak u mnie wygląda z pamięcią wirtualną (bo to jednak wirtualny RAM :lol:)Mam dysk 40GB i:

f4efd1d420d1d85e.jpg

Tak więc jaka kombinacja będzie dla mnie bardziej wydajna??

sprawdź rózne konfiguracje i przetestuj je jakims programem albo poprostu zagraj w cos i bedziesz widzial co lepiej dziala

ja bym wybrał 512 bo szyna pamięci ma ważne znaczenie dla wydajności masz ponad 1 GB/s przepustowości więcej na 333, a 512 to wystarczy na pewno

Ja jednak uważam, że 512 333MHz. Te 128 ram to nie taka duża strata, a dokładając je zwolnisz taktowanie obu kości.

Ale on ma dopiero zamiar kupić pamięć, a w sklepie może być kłopot z przetestowaniem - sprzedawca może się nie zgodzić.

pokaż mi gdzie bo moze cos przeoczylem

jak ma je sprawdzić jak ich po prostu nie ma?? wątpię, żeby sprzedawca się zgodził, a przecież nie będzie brał chyba kompa do sklepu

Zostaw tylko moduł 512 MB ustawiony na 166(333) CL2 lub CL 2.5.

Jaki masz procek.

Po dołożeniu modułu 128 MB 133(266) nie poczujesz różnicy w działaniu kompa - dopiero dołożenie kolejnych 512 MB(1 GB) sprawi wyraźną różnicę w działaniu kompa.

Czy oba moduły to napewno DDRAM.

Metoda prób i błędów,użyj Everesta ma test wydajności(odczyt/zapis) pamięci i sprawdź w różnych konfiguracjach i ustawieniach.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=93&id=1183

AMD Athlon XP 1800+

TAK

Czyli teraz CPU i pamięć pracuje synchronicznie,CPU na FSB 133 i pamięć na FSB 133(266).

Ustaw tak: na obsadzonym tylko modułem 512 MB - CPU FSB 133, FSB pamięci 166(333) CL2 i test i zobacz.

A później testuj róźne kombinacje i zostaw stabilną i najwydajniejszą.

ok, tak zrobie, ale nie wiem czy moje RAMy są CL3, czy CL2.5 lub 2

Opis na modułach - Everest.

Po całej zabawie zapuść jakiś test 3DMark 2001/3 i potestuj kompa.

Na płycie mam trzy sloty do RAMów i jeśli chce włożyć tylko te 512 to jest jakaś różnica do którego włoże??

Poczytaj co pisze w instrukcji do płyty głównej o obsadzaniu banków pamięci,ale wsadź 512 MB do I banku i testuj - ewentualnie zmiana slotu na dowolny.

co do zasady powinno się obsadzać kolejne banki / licząc od strony procesora / ale w praktyce czasem inny układ daje pozytywny rezultat, u mnie przy dwóch kościach prawidłowo działa przy 1 i 3 gnieździe obsadzonym, a przy 1 i 2 czasem zawiesza system

A więc po testach wydajniejsze okazało się rozwiązanie samych 512 333 MHz :wink: