Falowanie obrotów wentylatora karty graficznej

Dzień dobry,

problem objawiał się stopniowo, teraz jest już fatalnie, w czasie gry wydaje się OK, w spoczynku wentylator szaleje;

 

na załączonym screenie pierwsza połowa wykresu (po lewej) w czasie włączonej gry, a zaczyna powoli falować po wyłączeniu;

karta Asus GeForce 750;

wentylator.jpg

Odinstaluj ten ster i całe oprogramowanie karty łącznie z tym MSI (masz kartę Asusa, więc stosuj Asusa) z poziomu Programy, czyszczenie systemu np: Ccleanerem, restart i zastosuj tylko ster w wersji 340,52 i test.

 

Jak dalej problem, możliwe, że karta uszkodzona? ale wskazane sprawdzić ją na innym kompie.

 

 

Co to znaczy? nie patrz na oprogramowanie MSI - słyszysz, że wentylator zwalnia i przyspiesza?

używałem wcześniej oprogramowania ASUS, jest fatalne po prostu, wentylator “szaleje” czyli w rzeczywistości najpierw obroty falują, potem okresowo wentylator zatrzymuje się, podczas ponownego rozruchu wchodzi na obroty maksymalne i to oscylowanie jest właśnie nieznośne ( objawy zaczynają się gdy temperatura spada poniżej ok 30 stopni );

 

potem spróbuję ze starszym sterownikiem jeszcze;

 

I tak będzie, jak uruchomisz kompa, obroty wentylatora karty wskakują na max, a później się stabilizują po załadowaniu sterownika.

 

I jak jest niska temperatura karty, wentylator może zostać wyłączony - to normalna praca automatyki obrotów.

 

Edit:

 

W programie narzędziowym Asusa do karty, może można sterować pracą wentylatora - przetestuj różne ustawienia.

nie nie, miałem na myśli podczas ponownego rozruchu samego wentylatora, nie komputera; tak jak na wykresie, który załączyłem;

próbowałem manualnie wymusić np 60% obrotów, i nie było stabilnie, oscylowało ± 1000 obrotów

 

Nie patrz co pokazuje aplikacja - bo mogą być przekłamania, ważne jest co słyszysz i jak pracuje karta, czy tu jest OK.

no o to chodzi, że to słychać :smiley: podaje takie wartości, żeby było wiadomo jak się zachowuje

Możesz tam kliknąć ten trybik czy coś ? Ogólnie problem jest w tym że powinieneś sobie jakąś histerezę ustawić / zrobić. Jeśli skacze przez tą apkę to wywal ją z systemu, zresetuj bios czy co tam masz i zobacz czy wtedy szaleje.

Zmień sterownik na podany i test.

 

I ewentualnie trzeba kartę sprawdzić na innym kompie, może uszkodzona.

na sterowniku 340.52 brak zmian niestety;

 

EDIT:

format systemu, bez zmian, a więc według mnie problem sprzętowy;

 

możecie polecić jakieś niereferencyjne chłodzenie do ASUS GeForce GTX 750? nie mogę sobie poradzić z wybraniem odpowiedniego, znalazłem tylko za 250zł, ale to przesada do tej karty;

A tak w ogóle to jest nowa karta? Czy masz ją już jakiś czas i problem dopiero się pojawił? Bo z tego co pamiętam 750 od Asusa to był wydajne karty i stabilne, może faktycznie została uszkodzona jak już ktoś wcześniej sugerował?

I raczej, to wina sterowania wentylatora karty, a nie samego wentylatora i zmiana raczej nic tu nie poprawi.

Przylutowałem wtyczkę i podłączyłem do złącza PWM na płycie, wentylator działa jak należy. Ustawiłem na sztywno 25% obrotów ( wychodzi 1300RPM ), przy max obciążeniu bez OC max temp wynosi 73 stopnie, czyli nie jest tak źle. Póki co zostanę przy takim rozwiązaniu. Chociaż wolałbym mieć kartę w pełni sprawną.