64 bity

Witam. Otóz musze wytlumaczyc kompletnemu lajkowi co to sa wlasciwie te 64 bity i co to mu da i jak to si edziej e i wogole. Krotko ale zrozumiale. Prosze pomozcie bo nie wiem jak mam to wylumaczyc czlowiekowi ktory uzywa w kompie jedynie IE, Worda sapera i pasjansa :stuck_out_tongue:

ale konktretnie o jakie chodzi bity ? :?

Czy chodzi ci o 64-bitową edycję windowsa czy o co ??

o 64 bitowe proce i winde 64. Sory ze nie napisalem o jakie bity chodzi… zupelnie mi to z glowy wylecialo. :roll:

Ja spróbuję,bit jest podstawową jednostką informacji w komputerze,może przyjmować wartości 0 lub 1,coś jak płynie prąd 1,nie płynie - 0,osiem bitów daje bajt 2 do 8 to 256 kombinacji można na tych bitach zapisać maksimum liczbę 0 - 255 11111111 binarnie i na takich danych operowały ośmiobitowe komputery Atari 800XL,C64,zaś 64 bity to 2 do potęgi 64, czyli 1111111111111111111111111111111111111111111111… 64 jedynki,to bardzo duża liczba,na tak dużych liczbach potrafi operować procesor 64 bitowy posiada specjalne instrukcje,przydatne to jest do grafiki,multimediów,gdzie dane mogą zająć bardzo dużo miejsca,dochodzą jeszcze kanały przezroczystości,w grafice trójwymiarowej bufor Z

Co by to nie było, wiąże się z przepustowością danych.

I wiadomo im szersza szyna tym więcej danych jednocześnie zostaje przesyłanych.

Analogią może być rurociąg.

Wąska rura - mało wody :twisted:

Szeroka rura - dużo wody :hahaha:

:okulary:

te 64 bit nie sa pelna 64-bit (konstrukcja) ,sa to 32x2 ,aby aplikacje byly kompatybilne wstecz np. w konsolach PS2 masz 64-bit pelne i 256bit grafiki takze pelne w PS3 bedzie 128-bit procek

jest to podobnie jak z pamiecia RAM pracujaca w dual 128-bit

poprostu w ciagu jednego cyklu masz instrukcje robione prez dwie jednostki 32-bit ,ktore powoduja rozszezenie waskiego gardla przepustowosci (pracujac jednoczesnie) rozszezajac go 2x (tylko teoretycznie) ,ale nieludz sie wzrost moze byc max do 10-15% przy wykorzystaniu instrukcji obslugujacych je aplikacje; inaczej zadnej roznicy niezauwazysz ok. 5% ,poprostu na dzien dzisiejszy zaden chipset/plyty niepotrafi obsluzyc/wykorzystac mocy (takiej przepustowosci) tez podobnie jest z dysami interfejsem ATA133 gora ATA80/85 jest wykorzystane przy max. odczycie poprostu on daje mozliwosc

ale dysk niepodola

chcesz mi powiedziec ze SATA jest nie potrzebny?? :shock: :shock: