64 bity

(McDracullo) #1

Witam. Ot贸z musze wytlumaczyc kompletnemu lajkowi co to sa wlasciwie te 64 bity i co to mu da i jak to si edziej e i wogole. Krotko ale zrozumiale. Prosze pomozcie bo nie wiem jak mam to wylumaczyc czlowiekowi ktory uzywa w kompie jedynie IE, Worda sapera i pasjansa :stuck_out_tongue:

(Qbek50) #2

ale konktretnie o jakie chodzi bity ? :?

(Mateusz Roza) #3

Czy chodzi ci o 64-bitow膮 edycj臋 windowsa czy o co ??

(McDracullo) #4

o 64 bitowe proce i winde 64. Sory ze nie napisalem o jakie bity chodzi.. zupelnie mi to z glowy wylecialo. :roll:

(Johny) #5

Ja spr贸buj臋,bit jest podstawow膮 jednostk膮 informacji w komputerze,mo偶e przyjmowa膰 warto艣ci 0 lub 1,co艣 jak p艂ynie pr膮d 1,nie p艂ynie - 0,osiem bit贸w daje bajt 2 do 8 to 256 kombinacji mo偶na na tych bitach zapisa膰 maksimum liczb臋 0 - 255 11111111 binarnie i na takich danych operowa艂y o艣miobitowe komputery Atari 800XL,C64,za艣 64 bity to 2 do pot臋gi 64, czyli 1111111111111111111111111111111111111111111111... 64 jedynki,to bardzo du偶a liczba,na tak du偶ych liczbach potrafi operowa膰 procesor 64 bitowy posiada specjalne instrukcje,przydatne to jest do grafiki,multimedi贸w,gdzie dane mog膮 zaj膮膰 bardzo du偶o miejsca,dochodz膮 jeszcze kana艂y przezroczysto艣ci,w grafice tr贸jwymiarowej bufor Z

(Golden Finger) #6

Co by to nie by艂o, wi膮偶e si臋 z przepustowo艣ci膮 danych.

I wiadomo im szersza szyna tym wi臋cej danych jednocze艣nie zostaje przesy艂anych.

Analogi膮 mo偶e by膰 ruroci膮g.

W膮ska rura - ma艂o wody :twisted:

Szeroka rura - du偶o wody :hahaha:

:okulary:

(Czornyaa) #7

te 64 bit nie sa pelna 64-bit (konstrukcja) ,sa to 32x2 ,aby aplikacje byly kompatybilne wstecz np. w konsolach PS2 masz 64-bit pelne i 256bit grafiki takze pelne w PS3 bedzie 128-bit procek

jest to podobnie jak z pamiecia RAM pracujaca w dual 128-bit

poprostu w ciagu jednego cyklu masz instrukcje robione prez dwie jednostki 32-bit ,ktore powoduja rozszezenie waskiego gardla przepustowosci (pracujac jednoczesnie) rozszezajac go 2x (tylko teoretycznie) ,ale nieludz sie wzrost moze byc max do 10-15% przy wykorzystaniu instrukcji obslugujacych je aplikacje; inaczej zadnej roznicy niezauwazysz ok. 5% ,poprostu na dzien dzisiejszy zaden chipset/plyty niepotrafi obsluzyc/wykorzystac mocy (takiej przepustowosci) tez podobnie jest z dysami interfejsem ATA133 gora ATA80/85 jest wykorzystane przy max. odczycie poprostu on daje mozliwosc

ale dysk niepodola

(McDracullo) #8

chcesz mi powiedziec ze SATA jest nie potrzebny?? :shock: :shock: