8600 GT w laptopie i 92 stopnie

(Sedah) #1

Witam. Mam pytanie odnosnie temperatury w moim laptopie Acer Aspire 7720: 17" 1440x900 T5800 (2x2.0 GHz 800MHz 2MB cache) 4GB 250GB 8600M GT 512 MB DDR2.

Wczesniej mialem Viste "acerowska" i sterownik, ktorego nie znam numeru. Normalnie karta miala 61 stopni, w stresie do 80 stopni. Ostatnio wgralem sobie czysta Viste i sterownik 179.48_notebook_winvista_32bit_beta. Kiedys, gdy gralem w Combat Arms to osiagalem max 82 stopnie. Teraz sie zdziwilem, bo przy sterowniku 179.48 gpu mialo 92 stopnie. Czy sterownik, moze miec az taki wplyw na temperature gpu? Wiem, ze 8600 sie troche grzeja, ale 92 stopnie to juz troszke za duzo. Na stronie nvidii dla mojej karty proponuja http://www.nvidia.pl/object/geforce_not ... ta_pl.html Niestety to beta.

Sprobuje jeszcze wgrac "Acer Aspire 7720 notebook Nvidia VGA Driver Ver. 156.55 for Windows Vista" ze strony http://notebook.driversdown.com/

Teraz podczas obciazenia w FurMark 1.4.0 gpu osiaga 94 stopnie.

Wczesnie jak mowilem, to bylo max. ok. 82 stopnie. Laptop ma gdzies 4 miechy, wiec nie powinien sie jeszcze zakurzyc.

(Bizonzo56) #2

Polecam stronke http://www.acer.pl/acer/service.do?Lang ... 1894305318

może to coś pomoże, pamiętam miałem kiedyś podobną sytuacje w speedfan gdzie pisało że procesor ma 60 stopni i narysowany był już ogień :slight_smile: jednak to niemożliwe było może źle wskasuje bo wg mnie 92 stopnie to już chyba by sie paliła nie?

(Sedah) #3

SIW podaje takie same temperatury jak Speedfan, wiec nie powinno byc przeklamania. No chyba, ze uklad pomiarowy cos szwankuje.

Niestety nie widze poprawy po zmianie sterownikow na te, co polecal AsterX. Dalej osiagam temperatury duzo powyzej 82 stopnie. BTW gdzies pisalo, ze niby 100 stopni to juz niebezpieczna granica dla gpu. Jutro poprobuje z innymi, no chyba, ze trzeba bedzie zajrzec pod obudowe.

Dziwna sprawa. Mobmeter mi sie nie chce uruchomic. Wyskakuje blad "Failed to communicate with the ACPI driver". Podobnie nTune. W czasie instalacji nastepuje calkowita zwiecha laptopa.

W jakim programie moge sprawdzic predkosc wiatraczkow bo np. w Speedfanie nie da rady.

-- Dodane 16.04.2009 (Cz) 9:53 --

Wyczyscilem srodek laptopa. Bylo troche kurzu na lopatkach wiatraka, ale nie sadze, zeby ta ilosc miala jakis wplyw na uzyskiwane temperatury. O dziwo teraz znow osiagam temperature gpu max. 82 stopnie.

Czy sam sterownik moze przetaktowac karte? Teraz podczas obciazenia (FurMark) mam: Core 513 MHz Shader 1026 MHz Memory 400 MHz i wspomniane 82 stopnie.

Wydaje mi sie, ze dla 8600M GT powinno byc Core 475 MHz Shader 950 MHz Memory 400 MHz. Bez obciazenia, jest oczywiscie mniej (Core 182, Shader 365, Memory 100).

W EVGA Precision recznie ustawiam 475 oraz 950 i osiagam ok. 80 stopni.

(Bizonzo56) #4

Miałem podobny problem , wydaję się że taka mała ilość kurzu nie robi żadnej różnicy , jednak daje laptopy mają małe wiatraki dla tego nawet najmniejsza ilość kurzu robi dla nich różnice. Dla tego polecam robić czyśczenie co 1,5 miesiąca , u mnie objawia się to wyłaczaniem komputera przy wysokich temp , jest to znak że trzeba czyścić :slight_smile: