9800 GT - 8x zamiast 16x - mało mocy?

Witam, kupiłem ostatnio w atrakcyjnej cenie kartę Gainward 9800 GT 1028mb i mam pewien problem, otóż w programie GPU-Z pisze 9800GT 16x @ 8x zamiast 9800 GT 16x @ 16x albo jakoś tak… karta ogólnie w porównaniu do mojej wcześniejszej 7900 GS jest strasznie szybka :smiley: ale jeśli pracuje w trybie 8x to jest troche wolniejsza… Na karcie obok wejścia na zasilanie jest możliwość dolutowania drugiego wejścia na zasilanie oraz chyba paru kondenstatorów. Chciałbym wiedzieć czy dolutowanie tych rzeczy i podpięcie 2 dodatkowego zasilania rozwiąże mój problem ? mój zasilacz to Modecoom Premium 350 Wat i nie ma żadnych problemów ale wyczytałem gdzieś, że karta automatycznie przełącza się w tryb 8x gdy dostaje za mało mocy. W biosie szukałem jakiejś opcji ale nic nie znalazłem… Co zrobić i czy warto się przejmować takim czymś ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź !

ok sprawdzę, ale wydaje mi się, że jeśli dolutuję drugie zasilanie oraz te kondensatory to powinno coś się polepszyć w jakości… chyba na marne tego nie dali ?

Jaką masz płytę główną? Podaj producenta i model

Tu masz podobny watek taktowanie-pci-zamiast-x16-t392201.html :smiley: Może się przyda.

Płyta pewnie nie obsługuje x16 i to jest Twój jedyny problem.

Sprawdź w specyfikacji płyty głównej jakie szybkości obsługuje szyba PCI-e, miałem kiedyś identyczny problem z 7600GS i płytą Asrocka która obsługiwała tylko x4 :confused:

płyta to Gigabyte ga-m61sme-s2 i obsługuje 16x więc nie wiem…

No to w takim razie proponuję zmianę zasilacza. Jak już używasz modecoma to polecam ten (zakup na przyszłość):

http://allegro.pl/zasilacz-atx-modecom- … 33645.html

ModeCom i zakup na przyszłość? Dobre sobie…Bez obrazy ale cena tego Carbona nie jest taka niska ot tak bez powodu. Pozwól, że zacytuję coś na jego temat z jednego z ciekawszych artykułów :

Proszę więc czegoś takiego nie proponować ludziom i mówić jeszcze, że to zakup na przyszłość…

Na przyszłość to się kupuje sprawdzone zasilacze sprawdzonych marek (Antec, be quiet!, Chieftec, Corsair, Enermax, Fortron, Fractal Design, Seasonic).

Sprawdź w biosie, innym programem np SIW, Aida64, GPU Caps Viewer

http://www.dobreprogramy.pl/GPU-Caps-Vi … 20126.html

Lub w opcjach sterownika karty, bo zdarzało się że GPU-Z przekłamywał i było 8x, a sterownik magistralę podawał poprawną 16x.

Carbony dobre nie są, są spadki w obciążeniu na podstawowej obecnie linii +12V, sprawność 70% (o ile realnie nie mniej, z 620W na pewno przesadzili), obecne konstrukcje mają 80 i więcej, starsze Amacroxy/Modecomy MC 2.0 osiągały jak dobrze pamiętam do 76%

http://www.cooling.pl/zasilacz-fractal- … 52442.html

Nic nie lutuj bo możesz zniszczyć kartę. Kiedyś lutowałem pourywane kondensatory, potrzebowałbyś np.specjalnej lutownicy, już nie wspominam o precyzji i innych pierdołach (np. skąd wiesz jakie to mają być kondensatory?). Jeśli czytałeś że przełącza się w tryb x8 przy braku mocy, to może być powód, 350W to mało, ale może być też coś w ustawieniach płyty, ja mam 2 wejścia PCI-E i żeby działało x16 to w drugim musi być włożona specjalna karta, więc to różnie bywa, najlepiej sprawdź u kogoś/pożycz lepszy zasilacz.

Ustaw w biosie częstotliwość szyny PCI-E (PCIE Clock) na 101-102 - szukaj w Advanced Chipset Features po wciśnięciu w oknie biosu Ctrl+F1

Do: t.luk

Spoko dzięki za info widzę ze informację mam do aktualizacji. Bedę pamietać na przyszłośc. To zamiast modecoma może być DELTA lub FORTRON