9800GTX vs HD4850 - test na egiełda

czyli HD4870 spokojnie pojedzie GTX280, tylko jaka to będzie cena? ;O

Cena HD 4870 to ponoć 240 dolców, czyli nie tak znów dużo w porównaniu do GTX 280, 4850 kosztuje 199 dolców.

czyli Nvidia musi zakasać rękawy, bo zostanie stracona z tronu, właściwie już teraz jest strącona, bo za cenę GTX280 można mieć 3xHD4850 które zmiotą tego GTX’a z poziomu ziemi :slight_smile:

A że platforma intela (który jest wydajniejszy) wspiera Crossfire, to nie widzę obecnie innego połączenia, jak intel + ATi. Płyty nVidii dla intela nie schodzą tak dobrze, jak samego intela.

HD4870 to jest HD4850 ale podkręcony, ma inne pamięci i inne chłodzenie.

mam nadzieje że wydajniejsze, bo to chłodzenie jakie mają teraz HD4850 jest do kitu!

jest ciche, nie powiem, ale GPU ma 85-90*C przy obciążeniu i 75*C w spoczynku,

obydwie temp. są za duże, mam nadzieje że się to poprawi :slight_smile:

PS. kiedy wyjdą HD4850 z aktywnym chłodzeniem (nie referencyjnym)??

Jutro o 6:00 rano premiera HD4870 :wink:

Podobno można rozkręcić wentyl do max obrotówa i temperatura na poziomie 40-55*C ale pewnie hałasuje wtedy ten wentyl.

no tylko wtedy tracisz gwarancje, wiec lepiej poczekać do nowych sterów/BIOS’a (może coś poprawią)

Raczej nie, bo programowo się to robi.

Ciekawe jaka będzie reakcja rynku jak Intel wejdzie ze swoimi kartami.

Intel zapowiada rewolucje w grach dzięki ich kartom i to przy bardzo konkurencyjnych cenach.

Marzenie i plany zarazem Intela się spełnia: procesor z logo Intela, chipset Intela, karta Intela i ciekawe co jeszcze…

bardzo dobrze, wieksza konkurencja=mniejsze ceny, lepsze karty :slight_smile:

A kiedy te karty intela miałyby wyjść? Do tej pory ta firma nie popisywała się zbytnio swoimi integrami… I nawet nie daje się zrzucić na nie winy, że to integra jest, bo zintegrowany GF czy Radeon z palcem nie powiem gdzie jest szybszy.

Kurcze nie pamiętam, ale chyba na pierwszy kwartał 2009 oku zapowiadali!

Szkoda ze jeszcze VIA sie do tego nie przyłącza…

…było by ciekawiej :slight_smile:

To najwyraźniej musisz sobie okulary kupić, albo zmienić te co posiadasz, jeśli posiadasz, bo ja w swoim teście bardzo wyraźnie widzę, że 8800 GT niemal zawsze dostaje baty od Radeona HD 4850. I ten ostatni jest bardzo porównywalny do GF’a 9800 GTX. A że Ty widzisz inne wyniki i przez swoje problemy z czytaniem wykresów uznajesz, że źle testuję karty graficzne to już inna sprawa.

Pokaż mi testy JAKIEKOLWIEK, w których Radeon HD 4850 wygrywa z GF’em 9800 GTX znacząco w grze Company of Heroes DX10. Jak przeczytasz komentarz to zorientujesz się o co chodzi.

W dniu 26.06.2008 , o godzinie 2:02 został dopisany post przez focus.

Wiesz o tym, że za powyższe mogę Cię podać do sądu i sprawę wygram? Rzecz jasna ja sobie mogę mówić, że to prawdą nie jest, w co możesz mi wierzyć lub nie, ale pisząc takie stwierdzenia musisz mieć na nie dowody. A nVidia tak nam zapłaciła, że aż przyznaliśmy nagrodę Radeonowi HD 4850.

Zastanów się czasem co piszesz, kogo i za co błotem obrzucasz. Kompletnie nie znasz realiów pracy dziennikarza IT, a sugerujesz, że jakaś redakcja jest sprzedana czy że testy są sprzedane.

Udowodnij mi że testy są przekłamane / sprzedane. Jeśli nie to zakończymy spór w sądzie.

Zacytuję tekst wprowadzający z testu nowego Radeona który ukazał się na “egieldzie”;

“Historia ATi jest bardzo długa. Jest też pełna wzlotów i upadków – wielu. Do tych pierwszych z pewnością możemy zaliczyć Radeony serii 9500 oraz 9700, zaś do tej drugiej (w mniejszej czy większej części – bo część kart była interesująca) serię X1000 jak i HD 2000. Radeony serii HD 3000, choć nie wprowadziły (z punktu widzenia architektury) praktycznie nic nowego, to jednak za sprawą niskiego procesu technologicznego oraz bardzo rozsądnej polityki cenowej, przyjęte zostały relatywnie ciepło przez rynek. nVidia spóźniona z bezpośrednią konkurencją w postaci GF’a 9600 GT jak i 8800 GS / 9600 GSO, oddała sporą część rynku na pewien czas. Jednak dziś idzie nowe! Radeon HD 4850 512 MB, który został zbudowany na bazie rdzenia RV770, okazuje się być oczekiwanym przebudzeniem ATi! Z pozoru brak zmian w architekturze – zwiększono ilość jednostek wykonawczych – niesie za sobą spore zmiany w kwestii wydajności. Jeśli do tego dorzucimy niską cenę – a kwota 500 złotych do niskich (relatywnie) z pewnością należy – otrzymamy produkt ciekawy, ale czy warty zainteresowania w kontekście produktów konkurencji? Czy uporano się z problemami w sterownikach? Czy wydajność będzie wysoka nie tylko w wybranych tytułach, ale i tych mniej popularnych?”

No i co ja z tego wyczytałem? Że Ati miało jakieś tam wzloty ale też upadki i to wiele. Słowo “wiele” bardzo fajnie jest tu użyte, czytelnik może odnieść wrażenie że właśnie tych upadków było dużo wiecej aniżeli wzlotów. Następnie czytam że Ati wprowadziła radeony serii 38XX które przez krótki czas cieszyły się powodzeniem ale po wypuszczeniu przez Nvidie 9600GT/ 8800GS straciły go. Dwa ostatnie zdania informują nas że Ati ma problemy ze sterownikami oraz że wydajność jest wysoka tylko w wybranych tytułach. Ale należy też przyznać że nowy “Radek” zdobył nagrodę i we wspomnianym przezemnie tekście jest uznany jako “przebudzenie Ati”. Na wykresach również widać że bije 8800GT oraz ściga 9800GTX. Co prawda w testach konkurencji Ati jakby lepiej sobie radziła ale i tak myślę że niema oco “bić piany”.

Postanowiłem porównać mój test do np. in4.pl i wyszło następująco:

Stalker:

IN4: Radeon HD 4850 jest tuż poniżej 8800 GTS-512 lub między nim a 9800 GTX

egielda: w teście wishgranter HD 4850 wyprzedza i to zauważalnie wyżej wymienione GF’y - zaś podobne relacje prezentuje test “army warehouses”

Oblivion

IN4: HD 4850 wyprzedza nieco 9800 GTX’a z AA (tylko takie ustawienie testowali)

egielda: w teście “forest” obserwujemy identyczne relacje oraz dużo bardziej korzystne dla ATi wyniki w “sigillum”

Call of Duty 4

IN4: HD 4850 jest zauważalnie szybszy od 9800 GTX (jakieś 17-20%) - testowano tylko z włączonym AA i AF.

egielda: w testach: hunted, all in, ultimatum, blackout również HD 4850 prowadzi przed 9800 GTX’em. Różnice to około 18% do nawet 324% na korzyść karty ATi

World in Conflict DX9

IN4: Radeon HD 4850 prezentuje identyczną wydajność jak 9800 GTX (mówię o tych wyższych rozdzielczościach) - test tylko z włączonym AA

egielda: wbudowany test (benchmark u nas się to nazywa - tego samego używa in4) zwraca identyczne, a może nawet bardziej pro-ati wyniki (ale to już są szczegóły). Wystarczy popatrzeć na wyniki testu “upadek” by zobaczyć jak Radek ładnie wyprzedza 9800 GTX’a w ważnym bo bardzo wymagającym teście.

ETQW

IN4: Radeon HD 4850 wyprzedza 9800 GTX’a o 10 - 14% w testach z AA (tylko takie są)

egielda: w teście sewer (jednym z czterech map, na których testuję) Radeon wyprzedza tego samego GF’a o 35 do 45% w zależności od rozdzielczości.

Bioshock

IN4: Wygrana Radeona HD 4850 o około 10 FPS

egielda: u mnie również widać przewagę ATi, choć tym razem nieco mniejszą.

Company of Heroes DX10

IN4: Radeon HD 4850 ulega GF’owi 9800 GTX

egielda: tutaj pokazałem wyniki “z gry” oraz wbudowany test, któego używa in4 - we wbudowanym teście owszem Radeon również przegrywa, ale w realnej grze jego triumnf jest wręcz imponujący.

Crysis DX10

IN4: Tutaj ciężko będzie porównać wyniki, bowiem oni testują w DX10, ale z detalami charakterystycznymi dla środowiska DX9 i nie wiadomo, czy używają Anizo, ale przypuszczam że nie. Niemniej u nich Radeon HD 4850 plasuje się albo przed albo tuż pod 9800 GTX’em.

egielda: Patrząc na wyniki z wyłączonym Anizo Radeon HD 4850 wygrywa na mapie Core, i depcze po piętach na pozostałych mapach.

Assassin’s Creed

Tutaj niestety ja nie mam testów z 9800 GTX’a więc będę posiłkował się porównaniem z GTX’em 280.

IN4: HD 4850 ustępuje potworowi nVidii o jakieś 15-18% bez AA oraz zrównuje się / wyprzedza z włączonym AA

egielda: podobny test u mnie to jest “droga” - bez AA 17% na korzyść GTX’a-280, z włączonym AA w tym samym miejscu Radeon HD 4850 nieco obdywa od GTX’a a to dlatego, że u nas GTX-280 to wysoko taktowany Zotac

Dobra - spędziłem na pisaniu tego porównania jakieś 30 minut, ale i spędze kolejne minuty jak będę miał porównać do innego testu, ale z tego co wyżej jest napisane jasno wynika, że Radeon HD 4850 z pewnością nie wypadł gorzej względem 9800 GTX’a u nas, względem tego jak wypadły te dwie karty na IN4.pl. Powiedziałbym nawet, że różnice w moich testach nakorzyść Radeona są większe! Moje pytanie jest teraz takie - czy Ty nie potrafisz analizować wykresów (bez urazy i nie jest to atak!), czy o coś innego chodzi?

focus

Ty mnie sądem nie strasz bo ja z prawem z pewnością (także z cywilnym) miałem wspólnego więcej niż, także Ty mnie i inni z sądem możecie … Wygrać to Ty możesz zajączka na strzelnicy dla dziewczyny a nie ze mną w sądzie a przynajmniej nie przyszło by ci tak łatwo jak myślisz. Idź się lepiej poradź się uczciwego adwokata (nie uczciwy będzie cię ciągnął z kasy, uczciwy powie czy jest szansa wygrać).

Realia pracy dziennikarza IT? fakt nie wiem jakie są ale wiem że rzadko który pracuje w tej branży wiele lat czy ma stabilne źródło dochodów więc każdy chce zarobić, wiesz o co chodzi ? Popatrz sobie jak to wygląda u konkurencji benchmark.pl i Gigabyte i AMD, osławione w tym względzie testy w Komputer Świat, rzadko ale pclab.pl generalnie chyba każdy portal coś tam ma na sumieniu.

Co do mojej wypowiedzi ja to wszystko napisałem w trybie przypuszczającym albo nieobraźliwym:“albo fanboy-e Nvidi, albo testy są sponsorowane żeby nie powiedzieć kupione” lub “ale kompletnie przekłamane/sprzedane wyniki testów.”. Prawda jest taka, że sam w czytałem opinię testów na egieldzie.pl i były to często chwalone tylko że jak dochodziło do testów kart graficznych to często ludzie pisali różne rzeczy. Zobacz jak u was często ganione było X1950 w porównaniu z 7900GS a ile ludzi ma teraz 1950 a ile 7900GS myślę, że więcej tych pierwszych wszędzie dziwnym trafem i w Polsce i w na świecie lepiej niż u was wypadały ten Radeon niż karty Nvidii (nie mówię że był lepszy). Oczywiście ATI miało delikatnie rzecz ujmując kilka lat zapaści ale teraz najwyraźniej odbija się od dna. Niemal zawsze jak czytałem testy kart u konkurencji (Polska, Świat) to u was dysproporcje w wynikach były większe niż u innych i to jest fakt i o to mam pretensje, jak nie wierzysz to sprawdź. Tu nie chodzi o to czy że ATi przegrywało bo to jest prawdą ale o różnice w wynikach i dziwnych jak dla mnie podsumowaniach. Z ostatnich rzeczy pamiętam że zdaj się były opóźnione testy 3850, rzadko kiedy opóźnienie dotyczyło kart Nvidii. Zauważ, że dziwnym trafem nie było u was testów akceleracji video bo twierdziliście, że karta jest do gier (lub coś w tym stylu), co jest oczywistą bzdurą. Owszem jest to główne zadanie karty ale nie należy umniejszać innych ról w których występuje karta. Nie zamieściliście testów rozwiązań w tej kwestii i ATI i Nvidii ale wszędzie indziej można takie testy było przeczytać. Przypomnę ci, że karta graficzna nie służy tylko do wyświetlania obrazu ale również od dekodowania video od jakiś 7 lat, od ery DVD. I zawsze w tym względzie górą było ATI, nie Nvidia (lub przynajmniej remis) ale o tym rzadko u was było w testach. I nie jest to aspket marginalny bo wszyscy oglądają filmy na komputerze ale nie każdy gra. Każdego interesuje czy jego sprzęt będzie mógł robić coś innego od odtwarzania DVD (dawniej)/HD (teraz) w tym samym czasie. Dlatego też sadzę, że testy kart są niepełne.

Że testy są nieobiektywne (przekłamane?) to wynika moim skromnym zdaniem z dwóch rzeczy. Primo: większe niż u konkurencji dysproporcje w wydajności kart ATI i Nvidia. Secundo: umniejszanie (moim zdaniem) możliwości ATI, choćby sprawa podkręcania 4850. Piszecie że, praktycznie karta ma zerowe możliwości w tym względzie bo niby da się podkręcić ale tylko w nie których grach i tylko przez chwile choć na innych portalach nie ma o tym wzmianki (że przez chwilę i nie zawsze jest stabilnie) patrz choćby http://www.guru3d.com/article/amd-ati-r … ercolor/16 albo wspomniane wyżej możliwości w zakresie dekodowania video.

Nie pisz, że przyznaliście 4850 wyróżnienie bo to marny argument. Na całym świecie 4850 jest określany jako rewelacja (na miarę 8800GT? chyba nieco przesadnie ale…) więc jakby u was jakimś cudem było inaczej to by was wyśmiali. Albo sprawa DX10/10.1 jak pokazały testy pewnej gry (AC) DX10.1 daje całkiem zgrabny wzrost wydajności, u was o tym cicho! sza!. Fakt było info na głównej stronie i fakt, że w AS zlikwidowano obsługę DX10.1 (skurw…) ale o tym trzeba informować (choć tutaj też nie jesteście wyjątkiem). Ludzie mają prawo wiedzieć, że wbrew temu co mówił pewien gość od id software (?) DX 10.1 jednak coś daje. Dlatego testy AC bez “patch-a” a usuwającego obsługę DX10.1 powinny być zamieszczone.

Podsumowując: Macie świetne testy płyt głównych, procesów, pamięci Ram ale jeśli chodzi o recenzje kart graficznych moim zdaniem są one co najmniej niepełne i nieobiektywne żeby nie powiedzieć przekłamane czy tym bardziej sprzedane. Nigdy z pełnym przekonaniem nie twierdziłem że jesteście sprzedajni ale wyrażałem moje (bo niby czyje) wątpliwości w tym względzie. “fanboy” to nie jest określenie obraźliwe ale określające człowieka nie obiektywnego a dlaczego za takich was uważam napisałem. Czytaj inne fora a dostrzeżesz innych komentarze w tej kwestii. Jedynie co powiedziałem nieprawdę to że testy są kompletnie przekłamane/sprzedane. Testy kart graficznych w oczywisty sposób nie są kompletnie przekłamane na egielda.com.pl (ale często naciągane). A czy sprzedane? to już można dyskutować na pewno kilka kwestii jest do wyjaśnienia, ja nie mam w tej kwestii ostatecznego zdania. Jeżeli gdzieś się pomyliłem (zapewne uznasz, że w każdym aspekcie) popraw mnie.

Pozdrawiam.

PS. też mnie wkur… braku ostatecznego rozwiązania kwestii polskiego “ć”. Nie jesteśmy do kurw… nędzy jakimś zadupiem w Afryce żeby AMD/ATI olewała nas Polaków.

PS2 Jak ma być szczery to biorąc pod uwagę Focus wasze wcześniejsze recki spodziewałem się bardziej chłodnego przyjęcia 4850/70. Pomyślałem do czego tym razem się przyczepią a tu proszę.

Testy na egiełda są jak dla mnie bardzo dobre żeby nie powiedzieć jedne z najlepszych dlaczego?

większość testów u innych odbywa się na zasadzie wbudowanego benchmarka i cześć poszło - robimy wykresy…

na egiełdzie jest inaczej - tutaj wbudowane benchmarki traktuje się jako ciekawostki nie mające nic wspólnego z grą! (jeśli kogoś posądzać o przekupstwo to producentów gier a konkretnie benchmarków w nich zawartych że są robione “pod NV albo ATI”…) poza tym sprawdzaliście kiedyś na waszym sprzęcie czy wyniki testów mówią prawdę??? Ja akurat sprawdzałem na moim 8800GT i wyniki wyszły podobne (różnice w taktowaniu samej karty, pamięci czy inny model procesora) to jak dla mnie jest największa rekomendacja dla egiełdy bo jeśli chce kupić GPU to interesuje mnie jaką będzie miała wydajność u mnie a nie na wykresach u innych a że wykresy z egiełdy najbardziej tą wydajność “u mnie” odwzorowują to nie mam się nad czym zastanawiać