"A disk read error occured Press Ctrl+Alt+Del to restart"


(Little Paula) #1

Pojawia się po włączeniu laptopa, przejrzałam już kilka wątków i wypróbowałam różne sposoby, ale albo nie działają, albo nie rozumiem opisów. Pomóżcie :frowning:


(Seba_K.) #2

Jeśli to Vista uruchom konslę ozdyskiwania systemu (jak to zrobić: http://www.hotfix.pl/articles.php?article_id=13), a później wpisz komendę chkdsk /r


(Robroyski) #3

Mam od kilku dni ten sam problem na PC .Mój system to XP home. Po kliku restartach czasami udawało się zalogować do systemu ,czasami pomagał dopiero boot z dysku .W końcu reinstalacja systemu dała oczekiwane wyniki (ale nie do końca !)

Teraz szukam przyczyny dla której to się stało ,bo w moim przypadku dokładnie wiem co robiłem ,gdy zaczęły się te problemy .

Bad Company 2 grane bez problemu przez 75 godzin w przeciągu ostatnich 2 miesięcy . W ostatni czwartek w trakcire gry dochodzi do restartu komputera . Po raz pierwszy w życiu widzę tytułowy komunikat . Po 30 minutach udaje mi się dostać do systemu ,jednak dysk check podał błędne alokacje ,błędne linkowania i coś tam jeszcze ( było tego sporo ! ) Platformą steam sprawdzam pliki gry -brakuje 25 z nich -jakieś 2 Gb !!

Co tu się dzieje -konflikt sprzętowy -czy np. uszkodzona( w jakiś niewidoczny na początku sposób ) karta graficzna potrafi spowodować takie spustoszenia w plikach systemowych?. Czy to raczej oprogramowanie -może coś z KIS ?

Jeśli ktoś ma podobne doświadczenia -proszę o poradę albo sugestje !


(Seba_K.) #4

Ja bym tu przede wszystkim obstawiał uszkodzoną pamięć lub kłopoty z zasilaczem. Pamięć możesz prztestować np programem MemTest86+ (z dyskietki lub płyty), a jeśli chodzi o zasilacz przyjrzyj się czy nie ma skoków napięć, szczególnie w dół. Watro sprawdzić też dysk twardy np. HD Tune. Jeśli pojawią się Bad Sectory polecam HDD Regenerator. Program ten uratował mi już dwa dyski które były stanie krytycznym, a chodzą do dziś. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być inne podzespoły. U mnie kiedyś działy się cuda z powodu zintegrowaniej karty sieciowej. Co się działo to długo by tu pisać.


(Robroyski) #5

Serdecznie Ci dziękuję ,że zająłeś się moim problemem .Właśnie HD tune zakończył Error scan ale nie znalazł nic ,co zechciał by zaznaczyć na czerwono .Za to mam ostrzeżenie z zakładki Health :

Ultra DMA CRC Error count.Sprawdziłem jakieś angielskie forum i tam w dyskusji padło ,że pojawia się on wtedy ,gdy stosuje się niewłaściwy kabel do HD ,albo jest on niewłaściwie podpięty (poluzowany ) Wiesz ,moja wiedza komputerowa nie sięga tak daleko,żeby podać Ci typ kabla jakiego używam . Faktem jest ,ze 6 miesięcy temu sam zmieniłem płytę główną bo poprzednia poległa.( I wtedy też pierwszy raz w życiu zobaczyłem jak komp wygląda w środku :)-wiesz ja to pokolenie Twoich rodziców albo może i dziadków ! )Być może powinienem wtedy zastosować inny kabel ?Ja po prostu użyłem całego okablowania z tamtego zestawu .Masz może na to jakąś radę ?

Jutro sprawdzę jeszcze ram tym programem jaki polecasz .Rozumiem ,że mam zbootowac komputer z płyty na której go zainstaluję

P.S ? Na chwilę obecną sprzęt chodzi stabilnie ale nie jest uruchamiane nic co by go obciążało .

jeszcze raz dzięki !


(Łukash) #6

Wklejka z innego forum


(Robroyski) #7

hym...zasilacz ma 6 miesięcy ,płyta też czyli raczej fiksuje dysk .

Ultra DMA CRC error coun wartosci dla current i worst po 200 ,Threshold 0,Data 2670

Dzięki Łukasz !