Abit NF7-S2G - Niedziałająca pamięć RAM

Witam.

Dostałem do reinstalacji komputer o następujących parametrach:

Abit NF7-S2G

AMD Athlon XP

2x 512 MB RAM GoodRAM PC3200 DDR

Grafika Readon 9550

Zasilacz AKYGA 420W LPK12-23E (szmelc, ale cóż)

Zainstalowałem Windows 7, wszystko ok. Klient jednak poprosił aby dokupić RAMu. Zakupiłem więc 3 kości Corsair VS1GB400C3. Problem wygląda następująco:

Gdy wkładam jedną z kości (którąkolwiek, testowałem wszystkie) - komputer normalnie się uruchomia.

Gdy włożę dwie kości, ale nie w kanale dual, komputer się uruchomia.

Gdy włożę trzy kości - system Windows nie uruchomia się, zaczyna ładować, następnie komputer uruchomia sie ponownie, uruchomia się Narzędzie odzyskiwana systemu, popracuje troszke, uruchomia się ponownie i pętelka się zamyka, wracamy do punktu gdy zaczyna się ładować, uruchomia się ponownie itd.

Czy macie jakieś pomysły? Dodam, że przywróciłem domyślne ustawienia w BIOSie za pomocą zworki i baterii, a gdy próbuję włożyć dwie kości 1 GB i jedną 512 MB - ten sam objaw co przy trzech 1GB. Kombinowałem w BIOSie, delikatnie zwiększyłem napięcie, ustawiałem różne tryby pracy (Optimal, Turbo itd), próbowałem jakoś to ręcznie ustawić.

Pozdrawiam

Zacznijmy od tego jaką masz wersję BIOSU? Wg mnie aktualizacja mogłaby pomóc.

supports 3 DIMMs DDR 200/266/333 (Max. 3GB)

supports 2 DIMM DDR 400 (Max. 2GB)

przy jakich fsb próbowałeś uruchomić te pamięci?

spróbuj ustawić ręcznie fsb i dzielnik ram, zamiast zostawiać na auto

Jakie dokładnie parametry proponujecie? Tak to jest, jak się patrzy na niepełną specyfikację:

Memory

Number of Memory Slots

3×184pin

Memory Standard

DDR 400

Maximum Memory Supported

3GB

Channel Supported

Dual Channel

Strona abitu nieodpowiada, macie jakiegoś linkozaura do najnowszej wersji biosu? Muszę go podłączyć, zaraz podam dokładnie.

Pamiętaj robisz to na własną odpowiedzialność.

http://pross.org.uk/Abit/bios/nf7-s2g/

Mogę prosić o jakąś instrukcję, najlepiej szczegółową, abym na własną odpowiedzialność nie narobił sobie problemu?

Aktualny BIOS: Phoenix Technologies, LTD 6.00 PG, 2004-11-26

Próbowałem na 133Mhz, na 100 Mhz FSB. Po ustawieniu na 300Mhz komputer się nie włącza, pomaga reset biosu.

Masz stację dyskietek w tym “staruszku” i sprawną dyskietkę?

Stacja jest, dyskietki nie ma, choć może coś znajdę. Powiedzmy że mam, co dalej? Tracę nadzieję, żadna konfiguracja BIOSu nie pomaga, a jeszcze Windows przywrócił system do stanu poczatkowego - czyli muszę robić wszystko od nowa - sterowniki, oprogramowanie itd. :confused: Kolega podał, że supports 3 DIMMs DDR 200/266/333 (Max. 3GB), to może uda się jakoś ustawić częstotliwość taktowania pamięci na 333Mhz?

Najpierw

http://1gighost.com/ed/jamiephiladelphia/boot622.exe

Stwórz bootowalną dyskietkę. Dograj do niej te pliki które wypakują się po odpaleniu nf7215.exe do katalogu o nazwie nf7215 jak się zmieszczą jak nie na drugą dyskietkę niestety nie mam możliwości tego sprawdzić brak stacji dyskietek. Jak już to zrobisz zbootuj dyskietkę jak się odpali wiersz poleceń wpisz awdflash.exe odpali się program (może będziesz musiał podmienić dyskietkę)

http://support.asus.com.tw/images/Awdflash2.jpg

W miejscu na górze napiszesz Nf72_15.bin na dole może być old.bin i zatwierdzisz Y. Cierpliwie czekaj około minuty.

  1. czy płyta poprawnie identyfikuje procesor?

  2. który to athlon 2600: rdzeń Barton czy Thoroughbred (różnica w fsb procesora - odpowiednio 166MHz i 133MHz)?

  3. płyta (bios) poprawnie wykrywa procesor? powinno być brand name: athlon xp 2133MHz (133x16) dla rdzenia Thoroughbred i 1917 (166x11.5) dla Barton

  4. spróbuj:

  • System Performance: Optimal

  • FSB Frequency: 133 lub 166 (zależy od rdzenia)

  • CPU Interface: Optimal

  • Memory Frequency: po kolei 100 / 133 / 166

ew. zmień CPU Interface z Optimal na Aggressive i ustaw dzielnik CPU/FSB tak by Resulting Frequency: było zbliżone do 200/266/333

FSB Frequency - regulujesz FSB procesora - jak przy podkręcaniu, więc wzrasta częstotliwość procesora

Memory Frequency - regulujesz FSB dla pamięci, bez zmiany FSB procesora (bez jego podkręcania)

CPU Interface - w trybie Aggressive regulujesz dzielnik fsb procesora i fsb pamięci - wynik stosunku tych fsb masz w Resulting Frequency

Przepraszam, nastąpiła pomyłka dot. procesora. Jest to AMD Athlon XP 2200+, 1666Mhz na FSB 133Mhz. Wcześniej FSB było na 100Mhz, więc procesor pracował wolniej niż w oryginale. :wink: Wydaje mi się, że rdzeń Thoroughbred A, bo nazwa kodowa Thoroughbred-A w Everest.

BIOS już zaktualizowałem do najnowszej wersji - nie pomogło.

Przy Ustawieniach:

  • System Performance: Expert

  • FSB Frequency: 133

  • CPU Interface: Optimal

  • Memory Frequency: po kolei 100 / 133 / 166

restartuje przy uruchomianiu systemu.

Po przestawieniu na:

  • System Performance: Expert

  • FSB Frequency: 133

  • CPU Interface: Agresive

  • Memory Frequency: 200

BIOS nie startuje. Muszę go restartować zworką. Piszczy dłuższymi sygnałami z przerwami. 3 sekundy piszczy, 3 sekundy przerwy.

http://www.night-modders.com/arts/abit% … s/BIOS.jpg

Memory Frequency ustaw na 166

spróbuj

zostaw FSB Frequency: 133

ustaw Memory Frequency: na 166

albo Memory Frequency: By SPD i CPU Interface: Aggressive > ~1.25 tak by Resulting Frequency wynosiło 333 (166)

http://www.boskiserwermc.cba.pl/upload/

Przy takich ustawieniach system również nie startuje. :confused: Sprzedawca proponuje zamienić kości 1GB 400Mhz na 1GB 333Mhz. To dodatkowe koszty, co o tym sądzicie? Uda się to zrobić bez zamiany?

Trudno wg mnie musisz pamięć wymienić.

nie dawaj wg spd, bo tego za chiny nie uruchomisz na 3 kościach. masz pamięci 400 i jak dajesz spd to bios odpala ja jako 400, aby działały wszystkie 3 jednocześnie musisz je zmusić do działania na 333. prawdopodobnie problemów by nie było jakbyś zamiast 400 miał pamięci 333, bo wtedy automatycznie by zaskoczyły bez żadnych cudaczeń. możliwe, że wystarczyła by jedna kość 333 by 400 pracowały wolniej dostosowując swoją prędkość do najwolniejszej.