Acer Aspire 3000+ i Windows 7

(przemek8423) #1

Moja siostra ma w/w laptopa. Widze,że szykuje sie jej format dysky i nie wiem czy jest sens instalowania Windows 7 na nim(posiadam wersje box). Teraz jest XP. Kofiguracja tego czegoś to: Proc: AMD Sempron 1.800Mhz, 1GB ram DDR1. Grafa integra jakaś, dysk 60GB. Dodam że komp jej służy głownie do neta filmu i muzyki no i czasem do szkoły, Może wy mi poradzicie coś?

(Plgracz) #2

W przypadku tego laptopa pozostałbym przy Windows XP.

Na takim sprzęcie pozostań przy Windowsie XP.

(MaRa) #4

"Grafa integra jakaś" - to kluczowe jaka. Jeśli Intel 945G i wyższe, to siódemka pójdzie (przy 915G już nie). Raczej to nie Intel, bo procesor AMD, ważne by sprzętowo wspierała DirectX9 (czyli GeForce 6200 i wyższe oraz Radeon chyba od 9550/9600 i wyższe, w przypadku stacjonarnych).

Jeśli grafika nie obsługuje DirectX9, to nie ma co próbować siódemki, pół biedy z Aero, ale zapewne nawet nie będzie sterowników do grafiki.

1GB pamięci wystarczy, siódemka zajmie niecałą połowę z tego. Nie ma znaczenia, czy DDR1 czy DDR2, bo te drugie potrafią być nawet wolniejsze (DDR1 400MHz są taktowane 200MHz, DDR2 533MHz mają rzeczywiste taktowanie 133MHz i kilkukrotnie dłuższy czas dostępu, za to odczytują 4 bloki danych w jednym takcie zegara zamiast dwóch). U mnie na stacjonarnym te starsze mają wyższy indeks wydajności (4.8 ) niż na laptopie nowsze (4.7 ), obydwa mają po gigabajcie.

Procesor, to nie wiem czy to "nowy" Sempron, czy "stary". Jakoś 4-5 lat temu taktowanie zegarów spadło o połowę, za to zwiększyła się wydajność, od tego czasu znowu wzrastają. Mój kolega ma Pentium4 3GHz i cieszy się, jaki szybki, bo zegar wysoki, najnowsze Core2Duo tyle nie mają :smiley:

Ale z procesorem nie powinno być problemów, siódemka płynnie działa nawet pod Atomem 1,6, o ile nie zamuli jej się np. niektórymi atywirusami (Panda Cloud się sprawdza).

Z siódemką professional może być problem z muleniem bezpośrednio po zalogowaniu. Ma funkcję "poprzednie wersje" (dokumentów i folderów), więc zapisuje kopie zapasowe, musi sobie pokręcić dyskiem. Chyba HomePremium tego nie ma. Ja sobie poradziłem z tym w ten sposób, że w ogóle nie wyłączam laptopa (co najwyżej go co parę dni restartuję), pozwalam mu zasypiać, po pewnym czasie przechodzi w hibernację, a wznawianie pracy trwa krótko, może kilka-kilkanaście sekund.

(przemek8423) #5

Aha. Garaf to jakaś SIS cos tam już nie pamietam. W każdym bądź razie bieda.

(Plgracz) #6

Zgodna z DX 8 do 128MB RAM.

Dlatego pozostań przy XPeku.

(przemek8423) #7

OK