Acer Aspire 5741G - wysoka temp. karty graficznej

(hsc) #1

Witam, nie jestem jakimś zaawansowanym użytkownikiem, więc postaram się to opisać tak przejrzyście, jak to tylko możliwe :wink:

Otóż mój problem w laptopie polega na tym, że choćby podczas słuchania muzyki dźwięk na ułamek sekundy się przycina. W międzyczasie w programie HW Monitor pojawia się ciekawy pomiar na karcie graficznej:

image_id: 5320

Co z tym zrobić?

Ponadto laptop osiąga takie temperatury tylko przy włączonej przeglądarce, przy grach temperatura procka dochodzi do 80 stopni. Tutaj pewnie standardowa procedura: czyszczenie, wymiana pasty termoprzewodzącej. Ile taka operacja może kosztować w serwisie? (żebym czasem słono nie przepłacił).

Z góry dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam forumowiczów!

(Lewanxd) #2

Moim skromnym zdaniem jest to błąd czujnika, ale na wszelki wypadek sprawdź jakimś zewnętrzynym termometrem temperaturę radiatorów GPU/CPU

(Lubsztor) #3

Opowiem Ci moją historię z modelem 5740G (i5 430M, ATI MR HD 5470). Najpierw pojawiały się przycięcia dźwięku a czasami nawet zawieszenie podczas którego wydawał z siebie jeden dźwięk, pomagało tylko wyjęcie baterii. Po 2 latach pojawiły bluescreeny aż w końcu nie mogłem włączyć systemu a czasami i ekran pozostawał czarny i tylko wiatraczek chodził. Testując różnymi programami pokazywało mi różne błędy (uszkodzony dysk, uszkodzona pamięć grafiki itp.). Serwis stwierdził że padła płyta główna. Jednak zaryzykowałem i wymieniłem procesor - obecnie laptop ma już 3 lata i nadal działa. Niestety zaraz po wymianie procesora testując programem HWiNFO zauważyłem, że podczas grania częstotliwość procesora i jego temperatura potrafią chwilowo wykroczyć poza skalę (znacznie więcej niż z Turbo Boost). Pomogło ustawienie w opcjach zasilania - maksymalny stan procesora 99% a minimalny 0%, niestety traci się w ten sposób więcej niż 1% ponieważ nie w łączy się już Turbo Boost.

Co do czyszczenia to sam wymieniłem procesor więc widziałem ile jest kurzu i mogę śmiało powiedzieć, że czyszczenie odkurzaczem co jakiś czas powinno wystarczyć (tylko wyłącz sprzęt i odłącz zasilacz).

W niektórych modelach otwory na spodzie obudowy są tylko na pokaz więc sprawdź jak jest u Ciebie (u mnie są wycięte tylko do połowy tego co powinno być zrobione)

(rgabrysiak) #4

Cześć

Czy laptop był kiedykolwiek czyszczony? W zależności od serwisu możesz stracić 100 zł albo i więcej za czyszczenie i wymianę pasty bądź thermalpadów.

Jeżeli masz trochę zdolności manualnych może warto go samemu wyczyścić?

(hsc) #5

@Kabul, wcale mnie nie pocieszyłeś :wink:

@rgabrysiak, nie był czyszczony poza psikaniem sprężonym powietrzem. Ale jak to ktoś dobrze opisał to tylko schładzanie obudowy.

Dzięki wam za porady. Gdyby ktoś chciał jeszcze coś dodać to się nie krępujcie.

(Jakub Ko) #6

Jeśli chodzi i przycinający się dźwięk na sekundę to miałem identyczny problem, ale spowodowane to było złymi ustawieniami karty graficznej. Spróbuj zmienić wydajność, pokombinuj.

(Zionikk4) #7

musisz przeczyścić tego laptopa, jeśli to nie pomoże udaj się do serwisu, nie zapłacisz dużo...

(yellow.) #8

Moim zdaniem problem jest znacznie szerszy i może być spowodowany błędami systemowymi, u mnie też tak było zaczęło się od problemów z muzyką i kartą graficzną, a skończyło na tym, że padł cały system oprogramowania

-- Dodane 10.08.2013 (So) 14:33 --

A może Twoje problemy wynikają z wad samego nagłośnienia?? Na wszelki wypadek polecałbym sprawdzić wszystko raz jeszcze od strony technicznej :slight_smile:

-- Dodane 10.08.2013 (So) 14:38 --

Co zaś się tyczy naprawy samego nagłośnienia - to oczywistą rzeczą jest, że jeśli jest ono na gwarancji to przy okazji wizyty w serwisie, nie powinieneś płacić w ogóle :slight_smile: