Acess point routerowy

(huber2t) #1

Jak zadzwoniłem do serwisu internetu i zapytałem się czy może być acess point do rozdzielenia neta to powiedzieli oni ze ten acess point musi być routerowy, jaki on jest

(Miikes) #2

Chodzi o to, że musisz rozdzielić neta poprzez router...(?)

(huber2t) #3

to w tym razie czy Access point nie wystarczy

(Miikes) #4

Tego nie wiem, ale czy nie lepiej jest Ci kupić router?

(huber2t) #5

Może imasz racje ale różnica cenowa jest spora

(Miikes) #6

Inwestujesz raz, a zyskujesz dość sporo. Możliwość zmiennego MAC'a, blokowanie portów, firewall sprzętowy, blokowanie stron i tego typu funkcje (w zależności od modelu).

Jeśli jednak stać Cię tylko na kupno access pointa, musisz dowiedzieć się o tym trochę więcej.

(huber2t) #7

Stać jest mnie ale ja tych funkcji nie potrzebuje. Mi tylko potrzeba rozdzielić neta

(Tomasz206) #8

hahaha

No chyba, że to ruterek Cisco

(Miikes) #9

Nie wiem jakie funkcje maja uboższe routery ale mam netgeara WGR614v6. Kosztował mnie 200zł, ale nie narzekam :slight_smile:

(huber2t) #10

ja to jeszcze dodam że to jest radiówka

(Joemix) #11

Radiówka, czyli masz antenę - kabel z anteny idzie do karty w kompie, czyli potrzebujesz albo zwykły Aces point oraz zwykły ruter (2 urządzenia) albo aces point z wbudowanym routerem... przyczyn dobrze by było aby router czy to w jednym przypadku czy w drugim miał tez wbudowany switch.

(Mrooveq) #12

chyba, że chcesz mieć po domu internet rozprowadzany radiowo, wtedy potrzebujesz dwa urządzenia.

• router z obsługą sieci bezprzewodowych do odbierania internetu od ISP przez radio i przekazywania go kablem do accesspointa;

• accesspoint do przekazywania go dalej bezprzewodowo do np laptopa.

(Joemix) #13

Odwrotnie, akces pointa (włączonego w tryb klienta) do odbierania radiówki na LAN oraz router do rozdzielnia tego co odebrał akces point dalej na LAN i wifi

(Mrooveq) #14

też mi się tak kiedyś wydawało, ale raczej odradzałbym takie rozwiązanie.

powód jest prosty - gdyby był najpierw accesspoint jako klient, to ISP musi:

• pozwalać na dowiązanie się MAC adresu AP do ich AP w sieci bezprzewodowej

• pozwalać na dostęp do internetu z MAC adresu routera ( innego niż MAC AP)

użycie routera jako AP-client pozwala na utrzymanie tylko jednego urządzenia widocznego dla ISP, dzięki czemu ma on większy "porządek" w sieci (a w praktyce mniejsze prawdopodobieństwo, że się przyczepi, jeśli robimy to bez porozumienia z nim lub że straci do nas cierpliwość jeśli robimy to w porozumieniu z nim).

jak już zamaskujemy wszystko co mamy po stronie kablowej routera, możemy sobie puścić dalej sygnał accesspointem po mieszkaniu.

(Joemix) #15

Ja swego czasu mialem tak: AC w trybie odbioru i jego MAC był podany u dostawcy i to on mail przypisany numer IP u dostawcy, z AP wychodził zwykły kabel sieciowy, i za nim miałem zwykły router który już dzielił sygnał na komputery.

A teraz mam zmienione i mam antenę i AC w jednej puszcze na dachu, a w domku sobie postawiłem router z WiFi...

(Bolo92) #16

Najpierw lepiej kupić router z trybem AP Client ale też musi mieć wejście na wtyczkę RP-SMA bo jak pisałeś masz antenę i to ona łapie sygnał a router swoimi antenkami by nie złapał.

Chyba że chcesz tylko kablem w domu puścić to sam Router z Wi-Fi(obsługujący Ap- Client i wejście na wtykę RP-SMA) z wbudowanym switchem.