Adapter SATA - formatowanie

Wyjąłem z uszkodzonego laptopa dysk twardy Fujitsu MHV2120BH z interfejsem SATA.

Niestety nie mam dostępu do żadnego interfejsu SATA, do którego mógłbym podłączyć dysk.

Myślałem nad użyciem adaptera USB. Mam jednak kilka wątpliwości:

  1. Czy jeżeli użyję Adaptera SATA pod USB, to będę miał możliwość odczytu partycji innych niż FAT32/NTFS, np. partycji EXT3?

  2. Jeżeli dysk działał w trybie RAID, to nie będzie problemów z jego odczytem?

  3. Czy można formatować taki dysk, zmieniać tablicę partycji podłączając go przez taki adapter?

Dla adaptera nie ma znaczenia (nie powinien mieć) system plików na dysku

A w tym lapku był z RAID? Prawdopodobnie nie, gdyby był to byś miał duże problemy z odczytem.

Poczytaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

Tak.

Tak, był włączony RAID0 w ustawieniach BIOSu, jednak był podłączony tylko jeden dysk twardy. Kieszeń na drugi dysk była pusta.

“Obrobić” dysk przez adapter dasz radę, z odczytem danych z takiego dysku (prawdopodobny RAID 1 skoro działał na jednym?) po padnięciu jednego dysku - nie wiem, nie bawiłem się w takie “coś” :wink:

to znaczy, ze kontroler pracowal w trybie raid0, natomiast sam dysk juz nie… zapewne tylko ta opcja dawala ahci 8)

inna sprawa, to przejsciowka - niektore programy (chyba wiekszosc dzialajacych pod dosem, np. mhdd) nie zobaczy tego dysku - lepiej kupic przejsciowke w dwie strony ata-sata/sata-ata

Albo to był RAID 1 - jeden dysk padł i zostawili sam drugi.

Pamiętam, że jeżeli przestawiłem w BIOSie opcję kontrolera dysku twardego z JBOD na RAID0, to na przykład Windows 7 wymagał dodatkowych sterowników dla RAID, inaczej nie dało się go uruchomić. Co innego z systemem linux, ten uruchamiał się bez problemu, więc może byłbym w stanie go wykorzystać z przejściówką ATA/SATA, bo do złącza ATA mam dostęp. Pamiętam też, że przełączenie z JBOD na RAID0 wymazywało wszystkie dane z dysku twardego łącznie z podziałem na partycje. Opcje wyższe niż RAID0 były wyświetlane, ale niedostępne.

Dysk był tylko jeden i to właśnie z niego chcę zgrać dane. Uszkodziła się płyta główna laptopa i dlatego nie mogę go uruchomić.