Administracja routerem przez Neostrade przy zmiennym IP

Witam, postawiłem u kolegi sieć. Ma on Neostrade do której podpięty jest router do niego podłączone są 2 komputery plus laptop przez wi-fi. Wszystko działa dobrze, ale kolega nie zna się zbyt dobrze na komputerach w związku z czym chciałbym mieć możliwość zarządzania routerem przez sieć internet, a nie tylko z jego wewnętrznej sieci. Tak na wypadek gdyby coś się popsuło i chciałbym to u siebie korzystając z własnego komputera zalogować się do routera i to naprawić. W routerze włonczyłem możliwość zdalnej administracji, niestety niewiem jak go wywołać w sieci internet ponieważ zarówno on jak i ja mamy Neostrade czyli zmienne IP. Prosze o pomoc jak to skonfigurować, abym mógł zarządzać jego routerem ze swojego komputera?

W ACL musiałbyś włączyć dostęp przez WAN, bo standardowo ustawione jest na LAN, jednak proponowałbym wyłączyć WebGUI i konfigurować router przez telnet. Co do zmiennego IP to albo kolega by musiał Ci podawać aktualne IP albo zarejestruj konto na http://dyndns.org i wprowadź odpowiednie dane, dotyczące konta na DynDNS w jego routerze, wtedy do routera będzie logował się przez adres domenowy a nie przez IP. Adres domenowy będzie taki sam a adres IP dla domeny będzie automatycznie aktualizowany po zmianie adresu IP.

Jeśli natomiast mieszkasz blisko niego to myślę, że lepszym rozwiązaniem, zamiast udostępniać dostęp do routera z sieci WAN, lepiej by było gdybyś miał możliwość podpięcia się do niego przez sieć bezprzewodową, wtedy mógłbyś konfigurować router z LANu.

Pozdrawiam!

Dziękuje założyłem konto na dyndns.org i router ma możliwość równierz konfiguracji dla tej witryny przez zakładkie Dynamic DNS i zadziałało. Jeszcze raz dziękuje za porade :slight_smile: