Aktualizacja BIOS - niezalecana przez producenta?

Witam, posiadam płytę asrock AB350M Pro4 oraz AMD Ryzen 1600
http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M%20Pro4/#BIOS
Obecnie mam BIOS w wersji 5.50
Dla nowszych wersji jest informacja:

ASRock do NOT recommend updating this BIOS if Pinnacle, Raven, Summit or Bristol Ridge CPU is being used on your system

Czy jest to typowa podkładka producentów, żeby uniknąć jakiś odpowiedzialności czy faktycznie może lepiej nie aktualizować? Sporo od tej pory (5.50) podbili AGESA.
Tak naprawdę to nie wiem czy ta płyta główna w ogóle obsługuje inne cpu niż Pinnacle, Raven, Summit, Bristol…

Chwilę temu dyskutowaliśmy na ten temat:

W moim odczuciu jest to dupochron producenta. Aktualizacje UEFI są nie tylko niegroźne, ale również konieczne.

@anon17641694 Wiem że są konieczne i zawsze je robię ale tutaj właśnie zaczeli od pewnej wersji dodawać jeszcze jedną notkę która wygląda deczko poważniej :slight_smile:

Patrząc na Wikipedię, przy B350 i ZEN2 widnieje status “Beta” - można więc zakładać, że nie każdy producent dostosuje swoje płyty do nowych generacji Ryzenów. Niemniej wiele starszych płyt B350 działa z 3xxx, wystarczy właśnie aktualizacja BIOSu.

A że dodali notkę… to ma Cię zachęcić do zakupu nowej płyty :wink:

Może i tak :slight_smile:
Dobra, zrobiłem ten update, aktualizacja się udała

To jest zawsze dwa w jednym. Owszem producent płyty zabezpiecza się w ten sposób by uniknąć naprawy w ramach reklamacji. Ale to działa w obie strony bo użytkownik choć tę naprawę w ramach gwarancji uzyska to przez ten czas traci dostęp do swojego komputera.
Czas wysyłki, czas rozpatrzenia reklamacji, czas naprawy (zwykle 14 dni), odesłanie sprzętu. To wszystko zabiera czas końcowemu użytkownikowi. A jeżeli to jest jego jedyny komputer i na dodatek na którym pracuje to dupa blada. Więc to nie jest tylko “dupochron” producenta jak się tutaj stara wszystkim przeciwnikom updatowania bez potrzeby BIOSu wmówić. To działa niestety w obie strony. Obie strony wtedy są pokrzywdzone. Producent bo musi taką płytę naprawiać i końcowy użytkownik, który na czas naprawy traci dostęp do swojego komputera.

Przeciwnicy aktualizacji próbują nawyki z eksploatacji gaźnikowych silników przenieść na nowoczesne konstrukcje z wtryskami. UEFI to nie BIOS - to co wtedy działało, tutaj nie ma racji bytu.