Aktualizacja BIOS'u

Uruchamiasz gpu-z, ustawiasz zapis logu i włączasz grę. Jeśli grafika w pewnym momencie będzie pracować na niższym taktowaniu to można ją obwiniać o spadki fps. Będzie to widoczne w logu.

1 polubienie

Dobry pomysł, zaraz sprawdzę.

Niestety, nie ma obniżeń taktowań. Chyba to nie jest wina karty, lecz może to być RAM, albo płyta, natomiast bardziej obwiniam RAM.

Powoli dochodzę do wniosku, że to RAM albo mostek północny płyty. Zrobię testy RAM’u MEMTESTEM.

Ram nie ma błędów. Co mam zrobić?! Na dysku z W XP nie ma tych ścin! Czego to jest wina?!

Ten dysk, który mam obecnie w kompie był w laptopie z W7, a ten komputer miał W XP. Ten komp miał ciągle W XP i tylko podłączyłem dysk z W7 i go używam, czy to może być problem?

Tak, jeśli system był zainstalowany na innej konfiguracji to jest to najpewniej przyczyną problemów. Był już podobny temat jakiś czas temu.

1 polubienie

Uff, dzięki. Już myślałem, że płyta ma problemy. Mam pytanie, w jaki sposób mogę sprawdzić, czy płyta główna jest sprawna w 100% w warunkach domowych?

Stress testy, benchmarki. Samej płyty głównej nie przetestujesz, to pośrednik między wszystkim podzespołami. Przy okazji testów innych podzespołów może wyjść coś nie tak z płytą.

2 polubienia

Na przykład co może wyjść? Zwiecha systemu podczas testu? Podaj mi podzespoły podlegające pod stres.

Nie męcz już tą płytą główną. Jeśli problemem są ścinki w grach, a ty nawet nie zainstalowałeś systemu tylko przełożyłeś dysk 2.5 cala do komputera (gdzie montuje się wydajniejsze dyski 3.5") to taka sytuacja jak najbardziej może wystąpić. Warstwa HAL ma swoje ograniczenia, XP nie ruszyłby w ogóle po takiej zmianie.
Strees testy możesz puścić w przypadku procesora, pamięci RAM, karty graficznej. Jeśli te podzespoły podmieniłbyś na inne i również byłyby problemy, to można podejrzewać płytę.

1 polubienie

Mogę ją pomęczyć, przecież jeśli jest sprawna to nic się jej nie stanie. A format dysku i ponowne wgranie Windows’a naprawi problem?

Reinstalacja systemu w takim wypadku to podstawowa sprawa.

1 polubienie

No ok, ale czemu pisałeś, że XP by nie ruszył. Za chwilę mogę podłączyć drugi dysk z XP i odpali, robiłem już tak.

A reinstalacja podniesie ogólną szybkość kompa?

Warstwa HAL w systemie odpowiada za dostowanie jednego systemu do wielu konfiguracji komputerów. Jednak plik konfiguracyjny jest tworzony raz przy pierwszej instalacji. Po zmianie płyty głównej należy wgrać system ponownie. XP był tutaj mocno restrykcyjny i wyrzucał bluescreen choćby po zmianie trybu kontrolera SATA, nie mówiąc po przekładce dysku z lapka do stacjonarki. W Windows 7 jądro i HAL są bardziej tolerancyjne i system pomimo takiej zamiany często pozwala się uruchomić, choć niekoniecznie przy pełnej wydajności. Szczególnie gdy nie wgra się ponownie sterowników chipsetu i innych.
Reinstalacja nie poprawia wydajności, co najwyżej może pozytywnie wpłynąć gdy w systemie byłoby coś namieszane.

1 polubienie

Podczas stresu nagrzewa się procesor (do 70 stopni) ale pasta jest źle nałożona, więc tym się nie przejmuję. A właśnie, zainstaluję znowu Windows’a z kartą 8600GT, a za niedługo będę miał GTX 750 to znowu będą te problemy?

Sama zmiana karty graficznej nie będzie problemem. Ważne aby sterowniki były wgrane możliwie świeże.

1 polubienie

Wiesz, jak używam tego kompa teraz, to jeszcze nigdy nie wywaliło mi Blue Screen’a samoczynnie, czyli wiesz, gram i BSOD. A Windows działa bardzo szybko, więc według mnie płyta jest sprawna.

A Ty jak oceniasz, czy ta karta GTX 750 będzie działać bez problemu na płycie głównej M2A-MX?