Aktualizacja sterowników, prośba o instrukcje

Po wymianie płyty głównej przez informatyka pojawiły sie pewne problemy gdzie nie miały miejsca przy starszej płycie podobno już nie w pełni sprawnej.

W sumie miałem dwóch informatyków ten co zamontował płyte i drugi nie poradzili sobie z zaistniałym problemem.

Przy drugim zasugerowałem że może trzeba z aktualizować sterowniki no i na pierwszy ogień poszło z aktualizowanie sterów intel chipset , to ściągnął cąłą paczke ze strony Asusa do danego modelu,stery intel chipset i kliknął pierwszą instalke exe coś tam poszło i tyle. W sumie dalsze jego działania sprowadziły sie do ustawień ale problemu nie rozwiązało.

Ja póżniej sprawdziłem w menedżer urządzeń czy rzeczywiście sie z aktualizowały stery intell chipset i niestety widniała starsza wersja. Z tym że: w program files:intel;InfInst, wlkeił sie notatnik o nowszej wersji.

Moje pytanie czego sie nie z aktualizowały stery intel chipset czy aby z aktualizować stery intell chipset trzeba instalować na czysty system, ale w sumie informatyk to powinien wiedzić co jak.

Póżniej sam doszłem który sterownik sprawiał problemy ale nie był to sterownik intel chipset.

Ale chciałbym wiedzieć czego sie nie chcą z aktualizować te stery intel chipset.

Coś nie miałem szczęścia do fachowców komputerowych i chciałbym się podszkolić w aktualizowaniu i instalacji sterowników.

W Google oczywiście szukałem i narazie tyle wiem że np. stery od grafiki to dobrze jest odinstalować przeczyścić pozostałości po nim też w trybie awaryjnym.I w tedy nowy ster instalować.

Z tym że nie wszystkie stery można tak odinstalować żeby później instalować, bo może grozić unieruchomieniem systemu tylko musi nastąpić wymiana. I w tedy wchodzi w gre instralacja bardziej zaawansowana.

Najprościej by było kliknąć plik exe i żęby sie z aktualizowało ale nie zawsze wyjdzie takim sposobem .

Mam prośbę czy by mogł ktoś opisać albo podać linki ktore opisują rózne sposoby instalacji i aktualizacji sterowników.

Są różnej kategorie sterowników i danego rodzaju np;stery kontrolery dysków, usb , wspomniane stery intel chipset i pozostałe , mieszczą sie w kilku miescach w menedżer urządzeń albo jeszcze gdzie indziej. Więc trzeba mieć wiedze gdzie sie mieszczą np danej kategorii żeby z aktualizować do danego typu komplet żeby nie wprowadzić konfliktów czy braków.

Coś mi sie otarło o instalacji wymuszonej i cichej i nie wiem jak one przebiegają chyba należą do kategorii instalacjii ręcznej.

Są programy do instalacji sterowników, jedni chwalą drudzy że im system rozwaliło więc nie można mieć do końca zaufania i by sie przydała szersza wiedza.

Czy naprzykład robiąc backub sterowników można wzystkie zrobić jakie są czy niektóre jednak niektóre muszą być instalowane z pliku exe a przywracanie z kopi narobi zamieszania.

Przepraszam może za dużo oczekuje i można by byłó mnie osądzić że chce zostać maniakiem aktualizacji sterowników.Nie o to chodzi bo wiem że jak ogólnie chodzi to nie ma co panikować i za wszelką cene mieć najnowsze stery. Najważniejsze żeby chodziło a wiedza jak prawidlowo i bezpiecznie robić aktualizacje może sie przydać jeśli coś jest nie tak i aktualizacja może rozwiązać problem.

Temat “rzeka”! Faktycznie mógłbyś nieco się rozejrzeć po internecie! W każdym razie, “na codzień” mamy do czynienia z dwoma głównymi sposobami instalacji sterowników pobieranych z internetu :

  • z pliku .exe (jeśli pobrany pakiet sterowników go zawiera) oraz…

  • spod Menadżera Urządzeń (jeśli w pakiecie nie ma pliku .exe, ale jest plik .inf ).

Podczas aktualizowania sterowników nie zawsze jest konieczne odinstalowanie starego, ale niektóre firmy sobie tego życzą.

Aktualizując sterowniki można też skorzystać z narzędzia Windows Update i pobrać aktualizacje sprzętowe.

Sprawdzenie Menadżera Urządzeń daje orientację, czy nie ma błędów (lub braków sterowników!) w zainstalowanym sprzęcie (żółte pytajniki lub wykrzykniki).

Nie będę tu nudził szczegółowym opisem zagadnień, o które pytasz, ale za to podaj chociaż firmę i model tej Twojej nowej płyty głównej.

To nie jest nowa płyta w sensie że z nowości ale kupiona w sklepie gdzieś rok temu i jest to: Asus P5Q-SE-PLUS .

Jeśli to jest temat rzeka i ma pomóc to podałem. Może w jakimś sensie ma znaczenie na jakiej platformie sprzętowej z jakiej firmy i w związku z tym może są jakieś sposoby od konkretnej firmy w tym przypadku Asus. Aby instalacja czy aktualizacja sie powiodła. Jednak ogólne sposoby i zasady aktualizacji też są ważne a jak są jakieś niuanse zalecane od danej firmy to stanowi cenne żródło i dopełnienie do przeprowadzenia prawidłowej instalacji. Choćby nawet co i w jakiej formie można ściągnąć i mieć orientacje co do czego. Do tego modelu płyty od pewnego czasu nie zauważyłem żeby firma Asus , bios czy sterowniki szczególnie pod Windows XP wypuszczała ostatnio nowe. Ma sie rozumieć że nie nowa to już tak nie przykładają się żeby wypuszczać nowe. Ja ten sterownik co sprawiał problemy musiałem szukać przez program do sterowników. Bo na stronie ASUS do tego modelu jest tylko jeden , nie ma wcześnieszych wersji i pomogło zainstalowanie nowszej ale ze strony producenta podzespołu do płyty.

Zupełnie fajna płyta główna, nie bardzo stara i dość uniwersalna: http://www.asus.com/Motherboards/Intel_ … /#download

Sterowniki są w zakładce Download. Wystarczy wybrać swój system operacyjny. Po pobraniu pakiet rozpakować. Instalacja z pliku .exe wewnątrz pakietu. Można nadinstalować istniejące sterowniki. Kolejność: Chipset, LAN, AUDIO.

O tej stronie Asusa akurat wiem i byłem nie raz jak zacząłem sie zagłębiać w temat. Tylko czego nie chcą się z aktualizować sterowniki intell chipset przez plik exe ,taką operacje dokonał sam informatyk nie żebym sam klikał bezmyślnie . Tylko sam notatnik o nowszej wersji sie wlkeił , może sie nadinstalował ale czy na pewno, czy nie zostało zablokowane pomimo braku komunikatów o niepowodzeniu Może sie kłania instalacja ręczna to bym prosił o podanie krok po kroku żebym miał pewność że prawidlowo przebiega instalacja sterów intell chipset i rzeczywiście sie z aktualizują. O pomyłce że wcześniej informatyk czy ja ściągnęło sie nie do tego modelu raczej wykluczam.

Sprawdź i będziesz wiedział. Jeśli nie ma tam pytajników lub wykrzykników przy jakiejś pozycji, to można uznać, że wszystko jest OK.

W Menedżer Urządzeń nie wyświetla żadnych pytajników , wykrzykników i wtedy nie wyświetlało zanim sam doszłem który sterownik jednak sprawiał problemy. To doświadczenie pokazuje że nie wyświetlanie znaków w menedżer urządzeń nie jest 100%-wą gwaranją że jest całkiem dobrze. Aktualnie jest dobrze i nie myśle kombinować puki nie będę modernizował sprzętu. I w tedy by sie przydała wiedza o aktualizacjach czy instalacji sterów. Załóżmy że bym wymienił niechby samego procka z aktualnego Intel Core2 Dou E600 1.86 GHz na taki jaki pozwoli płyta z Biosem nowszym jak będzie , na wydajniejszy z taktowaniem w okolicach 3 GHz i pomimo lepszych parametrów nie bedzie to co powinno być albo pojawi sie nawet jakś oznaka nie wydolności. W tedy nieodzowne stanie sie wyszukanie lepszych sterów np intel chipset czy jeszcze innych. Na teraz to mi by zostało instalacje na nowo jeśli stery intell chipset nie chcą sie dać z aktualizować. Chyba że ktoś poda przykład krok po kroku jak ręcznie z aktualizować. Jakbym miał nośniki żeby zrobić backub systemu to bym spokojnie mógł poeksperumentować. Naprzykład ręcznie z menedżer urządzeń po koklei bym wszystkie pozcyje intell chipset odinstalowywał o ile bym coś nie przeoczył, może system by sie nie unieruchomił i wtedy wreszcie może sie by nowsze zainstalowały.