Aktualizacja Ubuntu do 8.10

(mateusz8466) #1

Witam, mam Ubuntu 8.04 czy jak pobierze aktualizacje przez terminal to zaktualizuje się do Ubuntu 8.10 ???

Jeszcze jedno, czy 80GB dla Linux to nie za dużo ???

Dziękuję i pozdrawiam

(Sawyer47) #2

Tu masz instrukcję aktualizacji: http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading

Oczywiście można też przez terminal → man apt-get i Internet powiedzą Ci resztę :slight_smile:

Na samo / 80GB to stanowczo za dużo do większości zastosowań. 10GB wystarczy i to jeszcze z zapasem. Dla przykładu moje / zajmuje 4GB.

(Grzegorz Ch) #3

jeśli masz na myśli partycję 80GB na sam system (bez katalogu /home), to za dużo. jeśli masz katalog /home na partycji z głównej systemem, to w porządku.

(mateusz8466) #4

Mam na myśli 80Gb i w tym: system plików, swap i home :slight_smile:

Pozdrawiam

(Sawyer47) #5

No to dla przykładu 10GB / , 1GB swap i ile chcesz na home, zależy od twoich potrzeb.

(mateusz8466) #6

Zrobię tak:

/ - 10Gb

swap - 4GB ( bo 512mb lub mój RAM x 2, czyli 2 x 2 = 4gb

/home - 64GB

PS. Czy mogę zainstalować na niego avast! Linux Free ???

I czy będzie się on pojawiał tak samo jak w Windowsie ???

Pozdrawiam

(Sawyer47) #7

Nie ma potrzeby robić tak dużego swapa do "domowych" zastosowań. W ogóle nie wiem po co ludzie rozpowiadają, że swap = 2*ram, zapomnij o tym, tak się mówiło kiedy typową pojemnością RAM-u w komputerze było 128 lub 256MB. Ja mam 512MB ramu i 1GB swapa i naprawdę rzadko użycie swapa dochodzi powyżej 100MB, tylko kiedy mam uruchomionych dużo aplikacji. Z twoimi 2GB mógłbyś w sumie nie robić swapa. Maksymalnie 1GB, chyba, że z góry wiesz, że będziesz potrzebował _naprawdę_ dużo pamięci.

(mateusz8466) #8

Dzięki, to w takim razie zrobię swap 1GB, a jak będę chciał usunąć Linux to jak usunąć Grube 1.5 ???

Bo kolega sobie instalował Linux ale mu się nie spodobał i musiał również instalować od nowa Vistę, bo sformatował partycje z Linux a Grube 1.5 został i wyświetlał Error 22 i nie ładował mu się Windows.

(matiit) #9

Trzeba wyczyścić MBR. Ale o tym to już było naprawdę dużo razy.