Alokacja? Problem z dyskiem Maxtor 40gb


(Jakijahades) #1

Witam mam problem i nie wiem w jakim temacie to umeścić

Jakiś czas temu stało mie sie coś dziwnego z dyskiem, mianowicie nazwy sporej części plików zmieniły mi sie w "paciorki" a ich wielkości były wyświetlane nieprawidłowo. Np plik który kiedys był plikiem mp3 i zajmował 3.4 mega teraz zajmuje 12 giga a film zajmujący 700 mega zajmuje 276 giga na 40 gigowym dysku :smiley: Nie moze tych plików otworzyć, skopiować, wywalić z dysku, nic.

Jakieś 2 tygodnie temu stało mi sie to samo z wszystkimi plikami na dysku "C"

To mi napisał ScanDisk:

"Folder \'E:\RECYCLED\' jest uszkodzony."

"Część zawartości tego folderu nie wydaje się prawidłowa. Program ScanDisk naprawi ten błąd kasując nieprawidłowe dane w folderze. UWAGA: Jeśli zdecydujesz się na naprawę tego błędu, upewnij się, czy później odzyskasz utracone fragmenty pliku. Jeśli w nazwie pliku świadomie umieszczono te znaki, kliknij Anuluj i zajrzyj do pliku Readme.txt."

"Część zawartości folderu ma poważnie uszkodzone nazwy MS-DOS. Program ScanDisk naprawi ten błąd, usuwając uszkodzone nazwy z folderu. Jeśli chcesz zachować te pliki lub foldery, zapisz wszystkie utracone fragmenty plików, znalezione przez program ScanDisk. Jeśli w nazwach plików w tym folderze świadomie umieszczono te znaki, kliknij Anuluj i zajrzyj do pliku Readme.txt."

"W tym folderze istnieją pliki lub foldery, których nie można zobaczyć lub użyć. Program ScanDisk usuwa ten błąd, umożliwiając ich wykorzystanie."

"Ten folder zawiera jedną lub kilka długich nazw plików, które nie są już powiązane z plikami. Program ScanDisk naprawia ten błąd, usuwając te nazwy."

"Łańcuch alokacji dla \'ƨżĎúj÷-.ăd˝\' w folderze \'E:\RECYCLED\' wskazuje na to, że część tego pliku lub folderu jest przechowywana w nieprawidłowym miejscu. Twój komputer używa łańcucha alokacji, aby stwierdzić, gdzie jest zapamiętany każdy z plików i folderów."

Moje pytania:

a) Co się stało?

b) Co to jest "łańcuch alokacji"?

c) Czy można odzyskać te pliki?

d) Jak?*

e) Co moge zrobić (lub czego nie robić) aby nie stało się to kolejny raz?

* Gdy odpowiedź na pytanie "c" brzmi "tak"

Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam


(Johny) #2

Może to byc efekt działalności wirusa,a Windows wogóle ci odpala ?,niektóre wirusy nadpisują pliki powiększając ich rozmiar


(inż. Piniol) #3

miałem opdobny problem i skończyło się niestety na wymianie dysku, na szczęście był na gwarancji jeszcze :slight_smile:

uruchom ScanDisk jak nie pomoże to nowy dysk, albo serwis, sznasa na odzyskanie plików istnieje, ale za dużych nadzieji to bym sobie nie robił :wink:


(JNJN) #4

Jaki system.

Scandisk.

Zgraj dane jak jeszcze można.


(Johny) #5

Możliwe,że dysk pada


(Jakijahades) #6

Nie no prosze Z dyskami miałem juz wały Miałem dysk fujitsu Po tygodniu od kupna zerwały mi sie głowice i straciłem wszystkie dane Wymieniki mi dysk Po miesiacu od wymiany straciłem elektronike i wszystkie dane Wymienili mi dysk. Po 5 miesiącach straciłem sterowniki dysku i wymienili mi dysk na Maxtora Jak ten mi padnie to sie powiesze


(Damian) #7

Dysk możesz przeskanować programem DlDiag


(JNJN) #8

Ja bym w takiej sytuacji zmienił zasilacz na mocniejszy i markowy.

No chyba że źle traktujesz dyski,wypinasz na włączonym kompie,rzucasz,przenosisz niewłaściwe,kopiesz kompa i tak dalej.

Wymień taśme sygnałową na nową 80 żyłową.

Coś kręcone odkręć.

Zresetuj bios baterią wyjmij na 30 minut i ustaw w biosie tylko co trzeba.