[AM3] GA-MA790XT-UD4P vs GA-MA790FXT-UD5P

Mam pytanie (a raczej kilka) o różnicę pomiędzy płytami GA-MA790XT-UD4P (spec.; gigabyte) i GA-MA790FXT-UD5P (spec.; gigabyte).

  1. Obie płyty mają dwa złącza PCI-E. Jednakże słabsza płyta ma jedno złącze oznaczone jako PCI-E 8x (czerwone) i PCI-E 16x (niebieskie) [16x mechanicznie, 8x elektrycznie].

Jak to ma się do siebie, jak to zrozumieć.

  1. Ta płyta współpracuje tylko z CrossFire nie ma tu problemu jeśli zamontuję kartę Nvidii (bo nie ma szans na skorzystanie z SLI).

3a. Na benchmark.pl znalazłem niepokojącą informację, w tabeli porównawczej znalazłem informację o procesorach: “Obsługiwana pamięć Max DDR3 1333”

Czyli jest to maksymalna częstotliwości z którą współpracują Phenomy II, i nie warto inwestować w DDR3 1600?

3b. Dla obu płyt maksymalna częstotliwość pracy to 1666MHz, lecz w każdej specyfikacji widnieje jako max 1333MHz powyżej tego będzie OC pamięci. I co się teraz stanie jeśli włożę 2x2GB 1600MHz CL7?

Jeśli zamontujesz kartę Nvidii to nie będzie problemów.

Phenony mają zbudowany kontroler ddr3 1333 mhz i stąd taka informacja

Na płycie GA-MA790FXT-UD5P masz chipset 790FX, obsługujący oba złącza PCI-E jako x16 (32 linie).

Użyjesz jednej karty graficznej - będzie pracować jako x16. Dołożysz drugą i uruchomisz Crossfire - obie będą pracować jako x16.

Natomiast na płycie GA-MA790XT-UD4P masz chipset 790X, uboższą wersję FX, mający tylko 16 linii dla grafiki.

Użyjesz jednej karty - będzie pracować jako x16. Dołożysz drugą i uruchomisz Crossfire - podzielą się pasmem i obie będą pracować jako x8.

Opis

tyczy się tego, że w gniazdo zmieści się karta x16, ale wyprowadzenia elektryczne są tylko dla x8.

Generalnie, jeśli nie planujesz używać Crossfire (sam piszesz o karcie Nvidii), to nie ma chyba sensu kupować droższej wersji. Mało kto wykorzysta dodatkowe porty SATA, podobnie z drugą kartą sieciową. Sam mam GA-MA790XT-UD4P, z grafiką NVidii GTX 260, i chodzi bez problemów.

Z pamięcią jest jeszcze taki problem, że pomimo że Phenom II ma kontroler DDR3 1333 MHz, to dotyczy to tylko pracy przy dwóch kościach pamięci. Jak zamontujesz cztery, to przełączy je na 1066MHz. Problem jest znany, swego czasu pisały o tym serwisy sprzętowe typu benchmark.pl, ale teraz jest cisza. Przy wymuszeniu trybu 1333MHz w biosie, u mnie np. dochodziło do zwisów systemu (całkowite zamrożenie pracy, tylko twardy reset pomagał), nieważne, czy to był Seven, Vista, czy OpenSUSE.

W takim razie jest w stanie obsłużyć pamięci 1600? Ciekawe co się stanie jak włożę 2*(2x2GB) czyli 4 kości po 2GB 1600? Tylko czy to będzie miało jakikolwiek sens?

Obsłużyć, obie płyty obsłużą. Bios prawdopodobnie wykryje ich natywne parametry pracy, ale przestawi na niższe.

Na 100% pewny nie jestem, bo nie mam skąd wziąć takie kości do testów.

Tutaj są linki do opisów problemu z 4 kościami pamięci:

Problem Phenomów II na AM3 z pamięciami DDR3 1333MHz

Opis problemu od AMD

Wątek na forum odnośnie tego problemu

Na Tom’s Hardware jest fajne porównanie wydajności poszczególnych typów pamięci z Phenomem II:

http://www.tomshardware.com/reviews/phenom-ii-ddr3,2319.html

Wielkie dzięki za link! Tego szukałem!