AMD 955 i gorąco w prime95

Witam, posiadam sprzęt jak w sygnaturce. Jako że do tej pory nie był wykorzystywany w wymagających grach nie zastanawiałęm się nad temperaturami ale w związku z tym że chciałbym grać na maksymalnych parametrach w COD MW3 zainteresowałem się tym tematem. Po pierwsze zainstalowałem program Core Temp. W zwyczajnej pracy na systemie temperatura procka oscyluje w granicach 34-35. Po odpaleniu testu “BLEND” w Prime95 temperatura procka podskoczyła do 67 stopni i przy okazji wyskoczył jeden błąd. W obudowie mam zainstalowane 2 wiatraki (przód, tył) jednak powtarzając test na 100% obrotów tych wiatraków temperatura ponownie sięgneła 67 stopni (wcześniej wiatraki były ustawione na 50%) więc okazało się że one nie robią większej różnicy…

Stąd pytanie do fachowców, czy takie temperatury dla Phenka to normalka czy lepiej zmienić chłodzenie na lepsze i jakie, z tego co czytam opinie to Silentium Fortis jest dobrym wyborem ale może są lepsze w tej cenie dla mnie.

Druga sprawa to co z tymi wiatrakami, czy chodzą na 50 czy 100% temperatury w spokoju i stresie są identyczne czy jest więc jakikolwiek sens montowanie dodatkowych na obudowie? (jest możliwość 2x góra i 2xbok)?

Jak masz BOX to się nie dziw, w cenie 100 z lekkim hakiem Fortis jest jak najbardziej OK. Jak nie chcesz wydawać 100zł, to możesz wziąć Spartana, który kosztuje lekko powyżej 60 zł - kupiłem właśnie dzisiaj i pomiary nie są zbyt wiarygodne, bo pasta nie jest wygrzana, ale w porównaniu z BOX w stresie spadło do 20 stopni prawie - jak dla mnie wynik OK, tym bardziej, że przecież procek nie chodzi cały czas na 100%. Jednak do pokręcania przy niskich obrotach się zbytnio nie nadaje :wink:

Może byłoby ciut lepiej, gdybym podłączył jeszcze drugi wentylator z przodu, który sobie stoi nieużywany - muszę się rozejrzeć za jakimś rozdzielaczem, ale wiadomo jak to jest :wink:

Jak mam niewysprzątany komputer to często temperatura CPU (P 955, BOX) przekracza 73C i nic się nie psuje, nie ma bsodów, błędów aplikacji itd.

W przypadku boxowego coolera CPU dodatkowe wentylatory realnie wiele by nie zmieniły (nie licząc montażu wentylatora z boku obudowy tak aby “wiał” w stronę procesora). Dodatkowa wentylacja obudowy jest wskazana jak ktoś mocno podkręca lub jak ma bardzo ciepłą kartę graficzną i rozbudowany cooler CPU typu tower. Wtedy różnice temperatur będą widoczne :wink: