AMD A6-5400k AMD Radeon HD 7540D - APU


(Czak) #1

Witam,

Mam takie wyzwanie z komputerem. Mianowicie mam nowy sprzęt, wszystko poskładane, ładnie chodziło.... aż tu nagle, przestało. Tak po prostu, z wieczora na ranek.

Rano odpaliłem komputer... kilka sekund... i czarny ekran??? Co jest? Trochę walki z systemem i doszedłem do wniosku, że to sterownik grafiki. Bo gdy został zmieniony na systemowy to się Windows odpalił normalnie. No ale wyzwanie pozostało... Bo jak się włączy sterownik to Czarny Ekran. Teraz bajka polega na tym, że postawiłem nowy system. Czyta in stalka. Sterowniki. I Czarny Ekran... No nie do wiary. No to idę dalej. Na chwilę coś mnie podkusiło postawiłem Windows 8.1... Czarny Ekran... No dobra.. Nic, idziemy dalej. Postawiłem Ubuntu w najnowszej odsłonie 13.04. Ładnie poszło sterownik domyślny działa, słabo bo słabo, ale działa. No ale już od Amd... Czarny Ekran... Teraz mam znowu 7 ale bez sterownika grafiki. Czy ktoś miał podobny problem lub wie jak temu zaradzić?

Mój sprzęt:

Płyta:F2A85-M LE http://www.asus.com/pl/Motherboards/F2A85M_LE/

Procesor: A6-5400K http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd ... zedaz.html

Dysk: KINGSTON HYPERX 3K 120GB http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... -4508.html

Ram: KINGSTON 8GB 1866MHZ DDR3 CL9 XMP HYPERX GENESIS KHX1866C9D3K2/8GX http://www.agito.pl/pamiec-kingston-hyp ... 88474.html

Dodatkowo, po 12 godzinach testów Pamięci, różnych konfiguracjach, itp. temat błędów pamięci można zamknąć. To nie to. Ponieważ system odpalony na jednej kości, instalacja sterownika grafiki... Czarny Ekran. Macie jakieś inne pomysły? Powiem, że za bardzo nie mam innego sprzętu na pod miane. Zakładam, że to jednostka APU, ale nie ma jak tego sprawdzić. Jakaś idea?

Pozdrawiam


(kazek31) #2

Radeony od jakiegoś czasu nie wspierają już linuxów a winda 8.1 to wersja beta deweloperska więc nie kombinuj !

Poszukaj prawidłowych sterów i jak wgrywasz nowe to przedtem odinstaluj najpierw stare to wszystko.


(Marcinch7) #3

A to ciekawe. A to co?

http://support.amd.com/us/gpudownload/l … linux.aspx


(Czak) #4

po pierwsze: wspierają, bodajże od serii HD 4000 nie wspierają.

po drugie:

jak napisałem, mam nowy system, a co z tym idzie nie mam żadnych sterowników grafiki, bo jak takie instaluje, czy to ze strony asus, czy AMD to efekt jest zawsze ten sam, Czarny ekran.

Tu jest problem, ze to jest świeży system i każda możliwość instalacji drivera grafiki, czy to aktualnego, starego czy w becie. daje czarny ekran.

Kończą mi się pomysły na testowanie, bo już robiłem wszystko co miałem w głowie, a mianowicie: najnowszy bios, domyślny bios, bios z ustawianiami, test pamięci, zmiana pamięci na jedna, taktowania od 1333 do 1866, wypięcie i podpięcie wszystkiego do płyty, czyszczenie płyty (komputer ma 3 tyg ;)), wypięcie kabli, wymiana kabla Sata…

Dlatego pytanie moje jest następujące, czy ktoś już miał podobny problem, albo ma jakieś sensowne rozwiązanie lub testowanie, w przeciwnym razie - serwis.


(Marcinch7) #5

Wspierają. http://support.amd.com/us/gpudownload/l … linux.aspx


(Czak) #6

nie, nie wspierają, to co mi wysłałeś to są stare sterowniki 13.1. AMD wyłczyło wsparcie właśnie od serii HD 4000 w dół. Także zostajesz z tym do AMD zrobiło pół roku temu i czy stery maja bugi czy nie, AMD to już nie obchodzi. A i tak sterowniki AMD do linuksa, pozostawiają wiele do życzenia. tu AMD powinno się uczyć od nVidii.

to nie zmienia faktu, że to nie rozwiązuje mojego problemu.


(Marcinch7) #7

Zresetuj bios może


(Czak) #8

Telefon do AMD, rozmowa - podsumowanie: Uszkodzony procesor - wymiana. Już leci nowy. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.