AMD Sempron - resetujący się komp (wychodzi z gier)

Witam.

Sprawa wygląda tak, że na moim starym kompie bardzo często wychodzi mi z gier do pulpitu lub (co rzadziej) całkowicie się resetuje.

Co prawda mam również nowszego kompa, który działa bez zarzutu. Jednakowoż miło by było zagrac sobie czasem w cos na starym kompie, zwłaszcza jezeli ten nowszy jest zajęty. Tutaj też po krótkim zarysie sytuacji pojawia się moja prosba o pomoc, propozycje.

Druga sprawa wygląda tak, że szybkość procka sama sie przestawia w Biosie… Powonno byc 1,6 a przestawia sie o ile się nie myle na 1,0… No i tutaj już całkowicie nie wiem co z tym począć :stuck_out_tongue:

To jest:

AMD Sempron

1,6 Mhz ( z tym że sie przestawia)

512MB Ramu

Windows XP

Geeforce ZEUS 5500 Galaxy

Dzięki z góry za pomoc, gdyż zbyt lotny w tych sprawach nie jestem. xD Pozdro.

podaj wiecej szczegolow jesli chodzi o te restarty i powroty do pulpitu

no i czestotliwosc taktowania sama sie nie przestawia (i ile nie mowimy o Intek EIST), tym bardziej w biosie :wink:

Nie wiem jak szczegółowo moge opisać wychodzenie z gry, wszak poetą nie jestem ( mocne 2 z polskiego xD ).

Wyglada to mniej więcej tak, że że w pewnym momęcie ni z tego ni z owego bez żadnego ostrzeżenia gra się wyłącza i “wybija” mnie do pulpitu. Co ciekawe nie wyskakuje żaden błąd, ani nic w tym stylu… Poprostu tak jakbym gry nie włączał.

Czy problem występuje tylko na jednej konkretnej grze ? Patrzałeś jak działa z innymi ?

Nie. Problem występuje w większości gier (jeżeli nie w prawie wszystkich). Na drugim kompie działają poprawnie, więc to nie wina gry raczej.

czy “wypad” do windy nastepuje zawsze w tym samym momencie gry czy zawsze w innym?

czy towazysza mu jakies komunikaty?

przeskanuj system jakims porzadnym antywirusem

Proszę o zmianę tytułu na bardziej konkretny.

Użyj opcji zmien.gif

Pomocne może być zapoznanie się z TYMI informacjami.

Jeżeli chodzi o to wychodzenie z gier to generalnie nie ma reguły. Najczęściej gdy coś się wczytuje np. jakaś bitwa czy czekam na ruch kompa etc. etc. Nie wyskakują żadne komunikaty jak wspomniałem wyżej.

Mi się tak wyłączało jak miałem alerty na zasilacz gdy padał wtedy mnie wyrzucało. Jeżeli Ci się restartuje nawet to to już wada karty graficznej. Jakie gry masz na myśli ? moze masz alerty i za słabego pieca dlatego tak się dzieje. Może to być tez spowodowane brakiem odpowiednich sterowników np. NET FrameWorks, stare sterowniki do karty, jeżeli przy wczytywaniu bitew to może słabe sterowniki ekranu albo przestarzałe kodeki jeżeli gra korzysta z flashy podczas loadingu

drake07 , zmiana częstotliwości procesora może być spowodowana słabą bateryjką na płycie głównej, która nie trzyma ustawień.

W tym wypadku powinieneś zauważyć równeiż problemy z zegarem systemowym i datą, choć niekoniecznie.

Pobierz program Everest Ultimate Edition.

Otwórz program -> Komputer -> Podsumowanie -> spisz informacje z pozycji:

-> Nazwa płyty głównej

-> Mikroukład płyty głównej

Rzeczywiście zdarzało sie, że data, albo zegar się przestawiał, ale nie zwróciłem na to szczególnej uwagi i szczerze mówiąc w życiu bym nie pomyślał że może to miec coś wspólnego z tymi resetami. Wielkie dzięki za pomoc :slight_smile:

Oto co wyszło:

http://img175.imageshack.us/img175/364/screeng.jpg

Czyli teraz jesteśmy pewni, że zmiana częstotliwości procesora następuje z powodu nietrzymania ustawień BIOS-u przez bateryjkę.

Kosz nowej baterii 3 Volt-owej, to ok. 5 zł. u zegarmistrza bądź w sklepie komputerowym.

Co do wyłączania gier:

Odinstaluj obecny sterownik karty graficznej:

(Start -> Panel sterowania -> Dodaj/Usuń programy -> NVIDIA DISPLAY DRIVER /usuń/)

Po zakończeniu deinstalacji uruchom ponownie komputer.

Zainstaluj ForceWare 56.72.

(aby pobrać kliknij na >> Primary Download Site << w okienku International )

Po zakończeniu instalacji powyższego sterownika i po ponownym uruchomieniu komputera zainstaluj najnowsze biblioteki DirectX 9.0c (Instrukcja instalacji bibliotek DirectX 9.0c).

Zainstalowałem te sterowniki do karty graficznej i directx 9.0c lecz niestety nie zlikwidowało to do końca mojego problemu. Co prawda komp chodzi troche lepiej ( pewnie dzięki tym sterownikom) lecz niestety w dalszym ciągu wychodzi z gier… Co do tej baterii, to pewnie jutro ja wmontuje jak troche czasu będzie i napisze jakie rezultaty. Wielkie dzięki za dotychczasową pomoc Seba86mu. Jezeli mielibyście jeszcze jakieś pomysły to czekam i z góry dzięki :slight_smile: