Amilo Li 1705 strasznie wolny duże użycie procesora i ramu

(Kkzg) #1

witam, mam na imię Ernest i trafiłem na wasze forum gnębiony problemem z moim fujitsu siemensem. Jestem raczej laikiem, chociaż zawsze jak coś działo się nie tak potrafiłem sobie poradzić sam. W tym jednak przypadku nie daje rady i proszę o pomoc. Od jakiegoś czasu dzieje się coś dziwnego, użycie procesora bardzo się zwiększyło, najczęściej wykazuje jakieś 70 % , zużycie ramu przy otwartej tylko przeglądarce to 60 %. Wszystko bardzo długo się otwiera, w trakcie otwierania potrafi się zawiesić. Korzystam z internetu 30 mb a mam wrażenie jak by to nie było nawet 128. Komputer ten od początku chodzi z Vistą, nigdy nie było za ciekawie, ale teraz to jest tragedia. Używam go praktycznie tylko do internetu, ale ostatnio już nawet do tego się nie nadaje. Komputer ten ma współdzielony ram z kartą grafiki więc tylko przez to jest go już 765MB. Zauważyłem jeszcze coś dziwnego że przy ruchach kursora zużycie procesora potrafi dojść nawet do 90%. Program anty wirusowy jaki używam to avast, komputer czyszczę programami takimi jak Glary Utilities i Advanced SystemCare, do defragmentacji Smart Defrag. Oczyszczam komputer w miarę systematycznie. Może znajdzie się ktoś kto był by mi wstanie pomóc . Z góry dziękuje i pozdrawiam Ernest.

(stalesz) #2

Uruchom Menadżera zadań /Procesy -sprawdż jakie procesy zużywają tyle zasobów procesora i pamięci. http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/ ... omentarze/ poczytaj komentarze na temat tej maszyny.

(Kkzg) #3

więc sprawdziłem, gdy nic nie jest uruchomione to jest ok, najwięcej zabiera proces bezczynny, ponad 90.Po uruchomieniu czegokolwiek okazuje sie że uruchomiony program (miałem włączone GG) zabiera 50% a coś co nawet nie wiem co to jest drugie 50% audiodg.exe. przy otwartym GG zużycie było 100 a ram 69%. Po przeczytaniu postów na skąpcu zastanawiam sie czy tak po prostu nie ma być, dobija mnie to że kiedyś nie było tak tragicznie.

(Mlody993) #4

Proces bezczynności pokazuje ile % procesora jest jeszcze wolnego, w tym przypadku pokazał, że 90% jest wolne, co daje do zrozumienia, że aktualnie wszystkie razem obliczone procesy zabierają tylko 10% procesora. :]

Jeżeli wszystko masz wyłączone i procesor jest zjadany tylko w 10%, a gdy coś uruchomisz to prawie cały procesor jest wykorzystywany to oznacza jedno. Vista nie jest w 100% dla tego laptopa. Wyrzuć ją w śmietnik, zainstaluj Windowsa XP, to będzie najlepsze rozwiązanie. Vista od zawsze była zrobiona na "odpierdziel", byle tylko zarobić bo system dawno nie wydany żaden, dlatego zjada tyle zasobów.

@edit:

Gadu-Gadu oczywiście zabiera swoje zasoby (przynajmniej te nowe od wersji 7 w górę), ale bez przesady.

Mówisz, że jest tak od kilku dni. Windows tworzy rejestry, dlatego po XX czasie trzeba system formatować, a dodatkowo przy Viście, która pożera DUŻO zasobów komputera to daje właśnie taki efekt.

A co do internetu to Ci współczuje. Ja posiadam internet 32mb i cholernie mnie to wkurza, jak czasami lekko przymuli. Na Twoim miejscu ja bym nie wytrzymał, taki net a zmulony ;p . Ja jestem zwolennikiem szybkiego internetu, jak mam wolnego neta to nie wytrzymuje...

@edit2:

Aha i temat powinieneś zamieścić w dziale: System operacyjny Windows Vista. (szczegół ;p)

(Kkzg) #5

a czy dołożenie ramu coś tu zmieni?

(Lukaszk 89) #6

Zmniejszy użycie ramu ale to proc Ci nie wyrabia. Jeśli nie chcesz się bawić w odchudzanie Visty to lepiej wgraj sobie poczciwego xp'eka.

(Kkzg) #7

próbowałem już xp, ale problem był ze sterownikami, nie mogłem nic znaleźć, za cienki jestem

(Mlody993) #8

Sterowniki powinieneś mieć wszystkie pod XP, Vistę i Win7 na stronie producenta.

Ja przy nowym kompie na stronie producenta mam sterowniki pod każdą wersję Windowsa.

(Kkzg) #9

no i niestety nie, na stronie producenta są tylko sterowniki pod viste, no chyba że na prawdę nie potrafię szukać, może ktoś z was miał już problem ze sterownikami to tego kompa i mógł by mi pomóc ?

(Zybartek) #10

Powiem Ci, że używam Windows Vista na moim laptopie i nie mam z nim żadnych problemów. Masz zainstalowane wszystkie aktualizacje? Bez SP'ków Vista na laptopach to była istna porażka i koszmar, lecz Microsoft się postarał, i jest lepiej. Niema porównania do Mint'a, ale i tak jest dobrze. Przeskanuj może komputer, wrzuć na forum logi do sprawdzenia, być może to jakiś wirus. Wykorzystanie procesora przy URUCHAMIANIU programów jest normalne, w końcu po to ten procesor jest, żeby pracował. Dopiero działający program zużywający za dużo procka jest podejrzany i trzeba coś zaradzić. Skoro GG zużywa Ci 50% procka to jest zdecydowanie za dużo. Najlepiej zmień komunikator i sprawdź czy pobiera tyle samo. (przed logami i przed skanowaniem).