Amilo Li 1705 strasznie wolny duże użycie procesora i ramu

witam, mam na imię Ernest i trafiłem na wasze forum gnębiony problemem z moim fujitsu siemensem. Jestem raczej laikiem, chociaż zawsze jak coś działo się nie tak potrafiłem sobie poradzić sam. W tym jednak przypadku nie daje rady i proszę o pomoc. Od jakiegoś czasu dzieje się coś dziwnego, użycie procesora bardzo się zwiększyło, najczęściej wykazuje jakieś 70 % , zużycie ramu przy otwartej tylko przeglądarce to 60 %. Wszystko bardzo długo się otwiera, w trakcie otwierania potrafi się zawiesić. Korzystam z internetu 30 mb a mam wrażenie jak by to nie było nawet 128. Komputer ten od początku chodzi z Vistą, nigdy nie było za ciekawie, ale teraz to jest tragedia. Używam go praktycznie tylko do internetu, ale ostatnio już nawet do tego się nie nadaje. Komputer ten ma współdzielony ram z kartą grafiki więc tylko przez to jest go już 765MB. Zauważyłem jeszcze coś dziwnego że przy ruchach kursora zużycie procesora potrafi dojść nawet do 90%. Program anty wirusowy jaki używam to avast, komputer czyszczę programami takimi jak Glary Utilities i Advanced SystemCare, do defragmentacji Smart Defrag. Oczyszczam komputer w miarę systematycznie. Może znajdzie się ktoś kto był by mi wstanie pomóc . Z góry dziękuje i pozdrawiam Ernest.

Uruchom Menadżera zadań /Procesy -sprawdż jakie procesy zużywają tyle zasobów procesora i pamięci. http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/ … omentarze/ poczytaj komentarze na temat tej maszyny.

więc sprawdziłem, gdy nic nie jest uruchomione to jest ok, najwięcej zabiera proces bezczynny, ponad 90.Po uruchomieniu czegokolwiek okazuje sie że uruchomiony program (miałem włączone GG) zabiera 50% a coś co nawet nie wiem co to jest drugie 50% audiodg.exe. przy otwartym GG zużycie było 100 a ram 69%. Po przeczytaniu postów na skąpcu zastanawiam sie czy tak po prostu nie ma być, dobija mnie to że kiedyś nie było tak tragicznie.

Proces bezczynności pokazuje ile % procesora jest jeszcze wolnego, w tym przypadku pokazał, że 90% jest wolne, co daje do zrozumienia, że aktualnie wszystkie razem obliczone procesy zabierają tylko 10% procesora. :]

Jeżeli wszystko masz wyłączone i procesor jest zjadany tylko w 10%, a gdy coś uruchomisz to prawie cały procesor jest wykorzystywany to oznacza jedno. Vista nie jest w 100% dla tego laptopa. Wyrzuć ją w śmietnik, zainstaluj Windowsa XP, to będzie najlepsze rozwiązanie. Vista od zawsze była zrobiona na “odpierdziel”, byle tylko zarobić bo system dawno nie wydany żaden, dlatego zjada tyle zasobów.

@edit:

Gadu-Gadu oczywiście zabiera swoje zasoby (przynajmniej te nowe od wersji 7 w górę), ale bez przesady.

Mówisz, że jest tak od kilku dni. Windows tworzy rejestry, dlatego po XX czasie trzeba system formatować, a dodatkowo przy Viście, która pożera DUŻO zasobów komputera to daje właśnie taki efekt.

A co do internetu to Ci współczuje. Ja posiadam internet 32mb i cholernie mnie to wkurza, jak czasami lekko przymuli. Na Twoim miejscu ja bym nie wytrzymał, taki net a zmulony ;p . Ja jestem zwolennikiem szybkiego internetu, jak mam wolnego neta to nie wytrzymuje…

@edit2:

Aha i temat powinieneś zamieścić w dziale: System operacyjny Windows Vista. (szczegół ;p)

a czy dołożenie ramu coś tu zmieni?

Zmniejszy użycie ramu ale to proc Ci nie wyrabia. Jeśli nie chcesz się bawić w odchudzanie Visty to lepiej wgraj sobie poczciwego xp’eka.

próbowałem już xp, ale problem był ze sterownikami, nie mogłem nic znaleźć, za cienki jestem

Sterowniki powinieneś mieć wszystkie pod XP, Vistę i Win7 na stronie producenta.

Ja przy nowym kompie na stronie producenta mam sterowniki pod każdą wersję Windowsa.

no i niestety nie, na stronie producenta są tylko sterowniki pod viste, no chyba że na prawdę nie potrafię szukać, może ktoś z was miał już problem ze sterownikami to tego kompa i mógł by mi pomóc ?

Powiem Ci, że używam Windows Vista na moim laptopie i nie mam z nim żadnych problemów. Masz zainstalowane wszystkie aktualizacje? Bez SP’ków Vista na laptopach to była istna porażka i koszmar, lecz Microsoft się postarał, i jest lepiej. Niema porównania do Mint’a, ale i tak jest dobrze. Przeskanuj może komputer, wrzuć na forum logi do sprawdzenia, być może to jakiś wirus. Wykorzystanie procesora przy URUCHAMIANIU programów jest normalne, w końcu po to ten procesor jest, żeby pracował. Dopiero działający program zużywający za dużo procka jest podejrzany i trzeba coś zaradzić. Skoro GG zużywa Ci 50% procka to jest zdecydowanie za dużo. Najlepiej zmień komunikator i sprawdź czy pobiera tyle samo. (przed logami i przed skanowaniem).