Antena z 3dbi na 9dbi, zero różnicy?

(Dawid1520) #1

Witam mam router pentagram cerberus p6331-4a, do tej pory miałem antene standardową chyba 3dbi ale nie miałem zasięgu w całym domu więc kupiłem nową antene pentagrama o mocy 9dbi ale niestety jest tak jak było z tą małą anteną ;/ i mam pytanie czy to sie gdzieś zmienia w ustawieniach routera żeby on dawał wiekszą moc na antene? bo w specyfikacji anteny pisze że zasieg niby do 1,5km?

(PaPuX) #2

Na terenie otwartym.

(Dawid1520) #3

ha wiedziałem ze ktoś zahaczy ten temat, ale bardziej chodzi o to że ma taki sam zasięg jak tam 3dbi, tzn komputery mi wykrywają sygnał na takim samym poziomie na obu antenach:)

(Mmiszczuk) #4

Pokaż tą nową antenę. Pewnie chiński chłam robiony nie zgodnie ze specyfikacją.

(Dawid1520) #5

http://www.ceneo.pl/1544651s mam taką jak ta, ten sam model

(MaRa) #6

Na pewno nie pokazuje więcej? Wskaźnik siły sygnału w postaci pasków nie jest zbyt precyzyjny, różnica powinna być w poziomie w decybelach, jeśli sterownik karty je pokazuje. Zwykła antena ma ok. 1.5dBi, więc różnica będzie maks. o 7.5dB, czyli np. zamiast 66dB będzie pokazywać 73dB.

Może też tak być, że moc nadajników jest dostosowywana do poziomu sygnału, czyli silniejszy sygnał zmniejsza moc, więc ostatecznie poziom się nie różni. Jeśli oczywiście jest wystarczający do połączenia.

Aha, anteny dookólne o wyższym zysku mają węższe kąty promieniowania, czyli wzrost poziomu sygnału będzie gdy obydwie anteny zostaną umieszczone mniej więcej na tym samym poziomie lub równolegle do siebie.

(PaPuX) #7

Na poziom sygnału wpływają obydwa urządzenia zarówno odbiorcze jak i nadawcze.

Jeśli zakładając że moc nadajnika w laptopie wyniesie 3dB a nadajnika AP 18dB to sygnał nie wskaże więcej niż 3dB w związku iż jest to maksymalna moc nawiązania połączenia pomiędzy dwoma urządzeniami.

Aby sygnał był w pełni wykorzystany obydwa urządzenia powinny pracować z tą samą mocą.